Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
InspektorGadzet

Usunięte z: Problem z zasilaczem warsztatowym z zasilacza atx

Pomocna odpowiedź

8 godzin temu, atMegaTona napisał:

Można też dodać obwód regulacji napięcia i mieć niemal pełny zakres od 0 do 24V

Łatwiej napisać niż zrobić. Pierwszy problem, jak chcesz regulować napięcie? Skupmy się na +12, masz do dyspozycji +12V i chcesz regulować w zakresie 0..12V. Jak chcesz to zrobić? Jaki stabilizator ma 0 spadku napięcia? Kolejny problem, chcesz regulować prądy ok 10A przy 12V. Przypuśćmy, że ustawiam na wyjściu 1,5V, prąd 10A. (12V - 1,5V ) * 10 = 105W. Tyle trzeba mocy wytracić na stabilizatorze liniowym. Napisz jakiego stabilizator użyjesz, ile będzie on kosztował. Zbudujesz go? Pokaż schemat i projekt PCB, zakładam oczywiście, że zasilacz będzie 4-zaciskowy bo inny nie bardzo mam sens przy takich prądach. Użyjesz impulsowego?  Masz doświadczenie w ich budowie? Użyjesz chińskiego modułu? Jakiego? Jaka cena? Jakie parametry? Taki co z deklarowanych 10A potrafi oddać 6A ciągłej mocy? Dolicz do tego koszt miernika prądu i napięcia, ale nie wskaźnika za 25zł, który nie pokazuje prądów poniżej 100mA lub je fałszuje, tylko czegoś bardziej wiarygodnego. Z tych 100zł zrobi się 200 albo i więcej i nadal będzie to pewnie  urządzenie niepewne, zawodne, nie dające gwarancji stabilnych parametrów. W takiej sytuacji wolę za 240zł sterowany cyfrowo, z 10 pamięciami (jak je chcesz zrealizować?) DPS305CM. Napięcie 0..30V z rozdzielczością100mV, prąd 0..5A z rozdzielczością 10mA.

Zbudowanie dobrego zasilacza na prądy 5A i więcej nie jest sprawą prostą. Prawdopodobnie nigdy takiego nie budowałeś i nie wiesz jakie problemy można napotkać. Piszę to z całą świadomością, ponieważ projektuję zasilacz 30V 3A  sterowany cyfrowo i wiem jakie mam problemy. Wcześniej robiłem "wprawki" z różna skutecznością ale konstrukcje ogólnie działały. Ten który projektuję będzie miał napięcie ustawione z  rozdzielczością 10mV a nie tak jak DPS305CM 100mV. Opcjonalnie 1mA ale to bez sensu, bo takiej stabilności napięcia nie osiągnę w pierwotnej konstrukcji. Stabilizator będzie wyposażony w impulsowy stabilizator wstępny opcjonalnie tyrystorowy. Tryb master-slave wiadomo do czego przy izolowany galwanicznie I2C. Komunikacja z komputerem przez izolowane galwanicznie USB. Wyświetlacz graficzny pozwoli wyświetlić zarówno nastawy jak i rzeczywiste prądy i napięcia oraz ułatwi nawigację po zapamiętanych nastawach. Ta konstrukcja jest "wprawką" przez 4-zaciskowym zasilaczem 5A. Konstrukcji DOBREGO zasilacza 10A lub więcej nie podjąłbym się jak nie miałbym z tego tytułu dużych profitów bo to nie praca na miesiąc a raczej na rok lub więcej. Ponadto wymaga sporych inwestycji.

Edytowano przez InspektorGadzet

Anonim

Widocznie mam wyjątkowy zasilacz pozbawiony pompy ładunku i dostarcza mi tylko tyle prądu ile ustalę za pomocą rezystorów (magia czy prawo Ohma?). Do sterowania całością zastosowałem 2 małe uC  jeden włącza/wyłącza terminal zasilacza i obsługuje regulację i wyświetlacz a drugi posadzony na na linii  -12V reguluje napięcie za pomocą potencjometru cyfrowego przez stabilizator napięcia komunikując się z tym pierwszym za pomocą transoptora. Zakres regulacji wynosi od od 1.37V do ok 23V przy wydajności prądowej ustalonej ogranicznikiem z komparatora i shunt rezystora do max. 750mA ze względu na maksymalny prąd dla linii -12V. Wadą tego rozwiązania jest to, że nie można wygodnie podłączać do jednego urządzenia linii o wysokiej wydajności prądowej i wyjścia regulowanego bo za jego masę robi linia -12V ale coś za coś. Kiedy potrzebuję dużych prądów po prostu nie używam regulacji napięcia tylko wyjść 3.3, 5, i 12V .Mnie odpowiada i jestem z tego rozwiązania zadowolony. Całość kosztowała mnie tak jak pisałem ok. 100zł.

33 minuty temu, atMegaTona napisał:

Mnie odpowiada i jestem z tego rozwiązania zadowolony. Całość kosztowała mnie tak jak pisałem ok. 100zł.

Jakie parametry dynamiczne ma ten zasilacz?

34 minuty temu, atMegaTona napisał:

do max. 750mA

Do 20A daleka droga.

34 minuty temu, atMegaTona napisał:

Do sterowania całością zastosowałem 2 małe uC  jeden włącza/wyłącza terminal zasilacza i obsługuje regulację i wyświetlacz a drugi posadzony na na linii  -12V reguluje napięcie za pomocą potencjometru cyfroweg

Jaka rozdzielczość regulacji napięcia? Jak dokładność?

Anonim
18 minut temu, InspektorGadzet napisał:
52 minuty temu, atMegaTona napisał:

do max. 750mA

Do 20A daleka droga. 

Zanim napiszesz czytaj dokładnie,  750mA jest tylko na regulowanym wyjściu, resztę mam wypuszczoną bezpośrednio.  Parametry dynamiczne lepsze niż w większości modułów z przetwornicami DC/DC dostępnych w granicach podanego przedziału cenowego więc wystarczające do zabawy elektroniką a rozdzielczość coś ok. 0.1V. Mnie to wystarcza aż nadto.

(edytowany)
6 minut temu, atMegaTona napisał:

750mA jest tylko na regulowanym wyjściu, resztę mam wypuszczoną bezpośrednio.

Też czytaj dokładnie, pisałem, że nie jest proste zbudowanie zasilacza warsztatowego na prądy 10 czy 20A. Do 1A zero problemu, takich konstrukcji są setki jak nie tysiące.

6 minut temu, atMegaTona napisał:

Parametry dynamiczne lepsze niż w większości modułów

Konkrety proszę bo jak na razie to brzmi jak reklama "Wiodący proszek na rynku", "Lepszy niż pozostałe" a jak pewnie wiesz, taka reklama nie oddaje rzeczywistości, bo według nich wszystkie proszki są jedyne, najlepsze, najwydajniejsze i zostawiają konkurencję daleko w tyle.

Edytowano przez InspektorGadzet
  • Nie zgadzam się! 2

Zaloguj się, aby obserwować  
  • Utwórz nowe...