Skocz do zawartości

Raspberry Pi 4B - sterowanie wentylatorem

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry.
Dzisiaj przeprogramowałem swój eeprom i uzyskałem wyłaczanie napięcia 3,3V po wydaniu komendy "sudo halt".
Cała operacja nie była trudna. W bootconfig.txt zmieniłem dwie pozycje:

WAKE_ON_GPIO=0                   ( z 1 na 0 )
POWER_OFF_ON_HALT=1      ( z 0 na 1 )

Wszystko robiłem wg instrukcji"

https://www.raspberrypi.org/documentation/hardware/raspberrypi/bcm2711_bootloader_config.md

Nie miałem na razie żadnych problemów.
Jurek

• Lubię! 2

Witam,

Dla potwierdzenia dyskusji:

Sprawdziłem prądy na pin 4-6. Rozruchowy ok 58 mA, gdy wentylator pracuje ok 8-9 mA. Ogólnie biorąc prądy rozruchowe silników to ok 3-9x prąd nominalny. Trzeba brać pod uwagę że wentylator jest nowy. Zużycie łożysk i zanieczyszczenia mogą spowodować wzrost prądu ciągłej pracy. 

Na pin 4 wentylator pracuje przez cały czas. Jeśli dobrze doczytałem schemat elektryczny to pin 4 jest podłączony bezpośrednio pod zasilanie 5V. W związku z czym jego zachowanie i brak możliwości sterowania przez ustawienia GPIO procesora staje się oczywiste. Z drugiej strony wentylator, który posiadam powinien być zasilany napięciem 5V. Nie kwestionuję parametrów nominalnych dlatego nie podłączam go do pinu 3V3. 

Kiedyś znalazłem informację o max prądzie na pin 50mA. 16mA to też dużo skoro wentylator chodzi przy połowie tego a jest urządzeniem mechanicznym. Dla porównania przy testowaniu jednego z czujników układ generował prąd 0,06mA na GPIO. 

Dla chętnych znalazłem dwa wątki które mogą pomóc: Zastosowanie tranzystora oraz Zmiany w config.txt 

• Lubię! 2

@grinone64 wszystko zależy od tego co dokładnie będziesz robił, ale na początku na pewno dasz radę bez radiatorów (wentylator też nie musi być od razu włączony).

• Lubię! 1

chodzi mi bardziej o to czy wentylator lepiej bedzie chłodził bez radiatorow. Temperature z wiatrakiem bez radiatorøw mam 32 stopnie. Jednak bede dzis podkrecał do 1750mhz.

@grinone64 na pewno najlepszy efekt będzie dla połączenia radiatory + wentylator (tak samo jak jest na PC). Przymierz czy wszystko pasuje i naklej sobie radiatory, zawsze będziesz miał opcję dodania/włączenia wentylatora w razie potrzeby 🙂

• Lubię! 2
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay