Skocz do zawartości
krzysztof1594

Sprzęgło z 2 potencjometrów

Pomocna odpowiedź

Witam Panowie!

Mam nadzieję, że dział dobry, jednak w przypadku "wtopy" będę wdzięczny za poprawkę.
Otóż pracuję nad kierownicą dedykowaną do symulatorów/gier F1 w oparciu na Arduino Pro Micro.

Pozostała mi ostatnia kwestia do rozwiązania - sprzęgło, które składa się z 2 łopatek przy kierownicy.
W celu zrozumienia moich intencji - przybliżę sposób działania takiego sprzęgła w bolidzie.
2 potencjometry funkcjonują jako 1 pedał sprzęgła, czyli np. puszczenie jednej łopatki puszcza 50% sprzęgła, puszczenie drugiej - pozostałą połowę.
W takim wypadku połączenie potencjometrów szeregowe i podpięcie wyjścia pod Arduino wydaje się miłym i przyjemnym rozwiązaniem.
Jednak pożądanym działaniem jest kalibracja potencjometrów w taki sposób by jeden z nich puszczał sprzęgło do punktu "chwytania', a drugi kończył robotę.
A więc jak widać, niezbędny jest 3 potencjometr regulujący "udział" potencjometrów - to główna komplikacja.
Udało mi się znaleźć w internecie PCB do zakupu, które ma pełnić tę funkcję, dodatkowo całkowitym przypadkiem trafiłem na rozrysowany "na oko" schemat tego PCB na jednym z serwisów hostingowych:

https://imgur.com/gallery/YqKqI8r

Czy mogę liczyć na rzucenie okiem i poradę, czy ma prawo to działać oraz czy schemat wydaje się być sensowny?
Niestety internet jest pozbawiony takich informacji, a jestem po kilku dniach ciągłych poszukiwań, na dodatek sam nie miałem do czynienia z tego typu rozwiązaniem, co utrudnia mi zadanie.

Dziękuję Wam bardzo!

Nie rozumiem koncepcji, co Ty chcesz tam kalibrować czego nie da się oprogramować w przypadku 2 potencjometrów?? Możesz to jeszcze raz szczegółowo wytłumaczyć krok po kroku czego się konkretnie po tych potencjometrach spodziewasz? Być może nie będzie konieczne kupowanie jakichś dodatkowych płytek z internetu a jedynie odpowiednie opisanie problemu w arduino. Przecież offset można ustalić dowolnie.

Ze względu na informacje odnalezione na zagranicznych forach - w tym gabarycie tylko Arduino Pro Micro jest zgodne ze standardem HID i poprawnie działa jako kontroler do gier - rodzi to ograniczenia w postaci ilości pinów. Dlatego też podłączenie 2 potencjometrów do Arduino i załatwienie tego programowo w moim przypadku odpada (chociaż zapewne udałoby się to zrobić bez problemu).

A więc innymi słowy sygnał do Arduino musi z 2 potencjometrów zostać „zsumowany” do postaci jednego sygnału analogowego. 3 potencjometr ma regulować ich udział w tym zsumowanym ruchu - to znaczy w każdej chwili musi występować możliwość zmiany np. 30% i 70% i tak dalej.

Okej, bo sporej batalii - udało się. Niestety pojawia się ogromny problem.

Do tworzenia kodu używam oprogramowania SimHub - wiem, idę na łatwiznę, ale o ile byłem w stanie naskrobać kilka linijek, które obsługują sprzęgło i działa to świetnie - tak napisanie programu który wyświetla na ledach obroty przechwytując telemetrię z gry znacznie przerasta moje możliwości.

Niestety SimHub nie przewiduje obsługi wejść analogowych tak jak potencjometr, więc mając obsługę przycisków, ledów i enkoderów - muszę ręcznie do wygenerowanego przez SimHub kodu wkleić kod dotyczący obsługi wejścia analogowego dla potencjometru - tutaj pojawia się problem, bo kod generowany przez SimHub jest gigantyczny i nawet nie wiem jak mogę się do niego zakraść.

Czy ktoś ma już jakieś doświadczenie w tym programie i mógłby spróbować mnie chociaż naprowadzić?

• Lubię! 1