Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
WojtazZz

Usunięte z: Kurs budowy robotów - #4 - pierwsze programowanie

Pomocna odpowiedź

Witam, również mam problem z silnikami. Wgrałem poniższy kod z kursu budowy robotów, lecz silnik kręci się tylko w jedną stronę, a przy próbie zmiany kierunku słychać jedynie ciche brzęczenie/piszczenie. Zamieniałem polaryzację podłączenia silnika i w efekcie zmienił się kierunek obrotów lecz w drugą stronę dalej brzęczał. Po przerobieniu kodu dla prawego silnika sytuacja się powtarza. Natomiast najbardziej dziwi mnie to, że po odłączeniu zasilania bateryjnego i pozostawionym zasilaniu przez USB(wiem, niezalecane w kursie) program wykonuje się prawidłowo. 

#define L_PWM 5
#define L_DIR 4
#define R_PWM 6
#define R_DIR 9
#define PWM_MAX 165

void setup() {
  //Konfiguracja pinow od mostka H
  pinMode(L_DIR, OUTPUT);
  pinMode(R_DIR, OUTPUT);
  pinMode(L_PWM, OUTPUT);
  pinMode(R_PWM, OUTPUT);
}

void loop() {
  leftMotor(80); //80% predkosci do przodu
  delay(2000);
  leftMotor(-40); //40% predkosci do tyłu
  delay(2000);
}

void leftMotor(int V) {
  if (V > 0) { //Jesli predkosc jest wieksza od 0 (dodatnia)
    V = map(V, 0, 100, 0, PWM_MAX);
    digitalWrite(L_DIR, 0); //Kierunek: do przodu
    analogWrite(L_PWM, V); //Ustawienie predkosci 
  } else {
    V = abs(V); //Funkcja abs() zwroci wartosc V  bez znaku
    V = map(V, 0, 100, 0, PWM_MAX);
    digitalWrite(L_DIR, 1); //Kierunek: do tyłu
    analogWrite(L_PWM, V); //Ustawienie predkosci    
  }
}

@WojtazZz, witam na forum 🙂

Na ten moment nie mam pomysłu co mogłoby powodować takie zachowanie, oczywiście sprawdzimy temat dokładniej. Zapytam dla formalności: zworka od zasilana napędów znajduje się u Ciebie w poprawnej pozycji, a przełącznik jest w pozycji włączonej? Możesz zmierzyć napięcie wejściowe do shieldu (z koszyka 6xAA)?

Wszystko na miejscu. Bez zworki silniki oczywiście nie działają czy to przy zasilaniu przez usb czy przez baterie. Napięcie z koszyka to ~9.1V. Przyznam się jeszcze, że używam klona Uno. Może jutro uda mi się zdobyć inny egzemplarz. 

Na angielskim forum arduino czytałem, że w podobnej sytuacji winny był brak połączenia GND sterownika silników z GND Uno. 

1 minutę temu, WojtazZz napisał:

Na angielskim forum arduino czytałem, że w podobnej sytuacji winny był brak połączenia GND sterownika silników z GND Uno. 

Tutaj to raczej nie jest możliwe, ale zbadamy temat. Kiedy mniej więcej zamawiałeś zestaw? Sprawdzimy sterowniki z tej serii 😉

@WojtazZz sprawdziliśmy wyrywkowo kilka shieldów z aktualnej serii. Wszystkie były sprawne, nie udało nam się odtworzyć takiego problemu. Jeśli wszystko masz podłączone zgodnie z instrukcją to musiałeś niestety trafić na jakiś jednostkowy błąd. Przepraszam za zamieszanie. Napisz do Botlandu na adres reklamacje@botland.com.pl - na pewno szybko pomogą i wymienią shield na nowy, sprawdzą też płytkę, która sprawiała Ci problemy 🙂

Okazuje się, że winne są silniki SJ01 z enkoderem. Zdobyłem drugi shield i silniki pololu. Efekt jest taki, że na obu shieldach SJ01 nie zmieniają kierunku obrotów, a pololu działają poprawnie. 

@WojtazZz trochę się już pogubiłem, bo w kursie nie używamy żadnych silników z enkoderami. Zakładam więc, że to jakieś Twoje próby, które nie są związane bezpośrednio z naszymi poradnikami. Zachęcam w przyszłości do tworzenia osobnych tematów i pisania od razu z czego się korzysta. Nie jestem w stanie domyślić się, że korzystasz z innych napędów, które mogą powodować problemy.

Zaloguj się, aby obserwować  
  • Utwórz nowe...