Skocz do zawartości

Akumulatorki zamiast baterii

Pomocna odpowiedź

Witam!

Budując swoje dotychczasowe układy, jako zasilanie wykorzystywałem zwykłe baterie i chciałbym w końcu 'pójść krok dalej' i zamienić jednorazowe ogniwa na odnawialne akumulatorki 🙂

Tylko problem w tym,  że nie mam zielonego pojęcia jak się z nimi obchodzić, w sensie jaki rodzaj akumulatora dobrać do urządzenia? W jaki sposób je bezpiecznie naładować i czym? Jak je przechowywać? itd.

Mógłby ktoś mnie trochę wprowadzić w ten temat, albo chociaż odesłać do odpowiednich materiałów?

Z góry dziękuje i pozdrawiam!

Na początek w miarę prostym pomysłem będzie moduł ładowarki pojedynczego ogniwa, możesz je kupić już za kilka zł.

Mają złącze USB do lądowania, 2 pady do przylutowania ogniwa litowo-polimerowego i 2 pady do przylutowania obciążenia. Zazwyczaj mają choćby kilka zabezpieczeń i przetwornicę DC-DC gdzie na wyjściu masz 5V niezależnie od stopnia rozładowania akumulatora (oczywiście do pewnych granic).

Ładowarki różnią się prądem ładowaia, ale z 500mA powinny mieć. Wtedy ogniwo do 1500mAh powinno być wystarczające.

Dobrze by było żeby moduł ten miał zabezpieczenie przed zbyt dużym rozładowaniem - nie musisz się wtedy martwić że za mocno rozładuje się akumulator i nieodwracalnie uszkodzi.

• Pomogłeś! 1

@Gieneq Coś w tym rodzaju, tak?

https://abc-rc.pl/product-pol-9548-Modul-ladowania-i-ochrony-ogniw-2xUSB-5V-do-budowy-power-banku-Li-Po-Li-Ion.html?utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&curr=PLN

I jeszcze mam w sumie takie pytanie, otóż słyszałem, że akumulatorki nawet te takie małe mogą wybuchnąć (no wiadomo, nie jakoś potężnie, ale jednak) i że poniekąd jest to właśnie związane z ich ładowaniem. Rozumiem, że zabezpieczenia na takich modułach chronią przed takimi wypadkami?

W tych takich naprawdę tanich modułach to różnie bywa. Np w ofercie napisane jest że prąd ładowania 1A, a jak wejdziesz w dokumentacje w 90% po chińsku to jest że prąd ładowania 0,8A, a pewnie jak zmierzysz to wyjdzie 0,5A...

W zasadzie większość ładowarek jakie znajdziesz będzie zbudowana na układzie TP4066 - wszystkie chińskie za 2-3zł. Np ta mam w latarce i działa. Sprawdzałem też takie z osobnym złączem na baterie i też są dobre, wyglądają bardziej profesjonalnie... Niby jest tam 1A prądu ładowania, w dokumentacji itd ale to nie do końca prawda.

Jeżeli chciałbyś wyjść poza najtańsze układy, to możesz spróbować czegoś na MCP73831. Układ ten znajdziesz w produktach Sparkfun i Adafruit. Tylko cena modułów jest 10x większa. Ale uczciwie piszą, że prąd ładowania 500mA 😀

Układy te zawierają kontroler naładowania i zbyt mocnego rozładowania. Możesz ewentualnie zwrócić uwagę na to czy mają zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem (Reverse Discharge Protection), zwarciem (Schort Circuit Protection).

15 godzin temu, Mike84 napisał:

akumulatorki nawet te takie małe mogą wybuchnąć

To prawda, dlatego wycofano partię Galaxy Note co wybuchały 😅 ale bez obaw, prądem ładowania 500mA nie wysadzisz akumulatorka. Dla pewności wybierz taki, który ma pojemność minimum z 1000mAh .

W wolnej chwili zachęcam do lektury artykułu o akumulatorach które masz zamiar stosować. Rozjaśni trochę kwestię pojemności i prądu ładowania.

• Pomogłeś! 2
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki wielkie za rady i wskazówki, gdy już coś uda mi się zbudować na pewno wstawię na forum 🙂

Pozdrawiam!

• Lubię! 1