Skocz do zawartości
crbjsfso

Monitor warunków atmosferycznych i jakości powietrza obszaru roboczego.

Pomocna odpowiedź

14 minut temu, Chumanista napisał:

Nie. Po pierwsze dokładność wynosząca 5 µg/m3 to około 10% naszej normy, czyli dosyć sporo. Oczywiście wykorzystując przetwornik 16 bitowy czułość by wzrosła ale równie dobrze można wtedy kupić droższy czujnik cyfrowy.

Dodatkowo czytałem, że jest problem z powtarzalnością wyników i każdy z tych czujników podaje inne wyniki. Akurat temu się nie dziwię biorąc pod uwagę jego konstrukcję. Niestety w takim przypadku musisz dokonać kalibracji z miarodajnym źródłem, a to nie jest jest już takie proste.

• Lubię! 2

dokładność != rozdzielczość, to po pierwsze

przestawiasz cel, to po drugie, najpierw "ten czujnik zasadniczo zwraca jeden bit informacji" teraz "czujnik jest zły bo procesor z 2002 w Arduino ma beznadziejny ADC "

Badanie z drugiego linki pokazuje całkiem OK wyniki a rozdzielczośc można poprawić op-ampem (i procesorem z tej dekady) jak ktoś ma potrzebę.

Jaki lepszy czujnik cyfrowy w zbliżnej cenie polecasz?

• Lubię! 1

1 godzinę temu, Chumanista napisał:

Jaki lepszy czujnik cyfrowy w zbliżnej cenie polecasz?

PMSx003 - dostępne dwa modele z 5 i 7ką zamiast x. Imo to nie ta sama klasa sprzętu, dlatego też cena wyższa. Jednakże jeśli chce się otrzymywać miarodajne wyniki, trzeba wydać trochę więcej.

• Lubię! 1

Podzielam opinię Marka. Używałem tego czujnika w: https://forbot.pl/forum/topic/15995-oczyszczacz-powietrza/ . Nadaje się raczej do pomiarów typu jest czyściej niż było chwilę temu. Dodatkowo kod pisałem w micropythonie gdzie miałem ogromny kłopot z uzyskaniem dokładnych timingów co dodatkowo komplikowało pomiary. Gdybym teraz robił ten sterownik, wziąłbym porządniejszy czujnik (i odpuścił sobie micropythona).

• Lubię! 1