Skocz do zawartości
Rafson999

Sterowanie oświetleniem RGB

Pomocna odpowiedź

Witam. 

Zamówiłem właśnie takie taśmy LED RGB: https://www.smd-led.pl/tasma-led-rgb Zastanawiam się właśnie nad wyborem do nich odpowiedniego sterowanika. Na allegro znajduje różne piloty tego typu https://allegro.pl/oferta/sterownik-rgb-rf-z-pilotem-3x6a-do-tasm-led-rgb-6650545546 ale zależy mi, abym na systemie, który pozwoli mi ustawić dany kolor świecenia o danej porze. Czyli naprzykład rano, żeby taśma świeciła na czerwono, a wieczorem z automatu na niebiesko. Znacie jakiś system, który by to wszystko ogarnął?

Edytowano przez Treker
Edycja formatu linka.

@Rafson999 witam na forum 🙂

Szukasz gotowego rozwiązania czy chcesz stworzyć coś takiego samodzielnie np. z wykorzystaniem Arduino lub Raspberry Pi?

Myślę nam ekonomicznym rozwiązaniem, które będzie w miarę funkcjonalne i wygodne.

Może spróbuj zapoznać się z Domoticzem, jest to program do automatyki domowej opisany w naszym kursie. Przy pomocy Raspberry Pi oraz Domoticza możesz połączyć różne czujniki i efektory (np. taśmy LED).

W kursie opisane jest jak połączyć ze sobą różne części ale istotą będzie prosty skrypt, który na bazie czasu lub czujnika zmierzchowego będzie zmieniał wartości kolorów - to od ciebie zależy czy będą tonalnie przechodzić czy gwałtownie. Takie podejście wymaga zapoznania się z podstawami programowania i elektroniki ale daje dużą swobodę modyfikacji. Raz założony system będziesz mógł modyfikować, a dostępny dashboard czyli panel sterowania w postaci strony internetowej może przydać się do wglądu w pracę urządzenia.

Za wyjatkiem komputerka Raspberry będziesz potrzebował zasilacz 5V i zasilacz do taśmy LED. Jeżeli kupisz taśmę na diodach programowalnych WS... to wystarczy że podepniesz jedną linię do peryferium Raspberry - część programistyczna jest zawarta w Domoticzu i bibliotekach.

Z gotowych rozwiązań mogę polecić system sterownia Casambi CBU-PWM4. Wystarczy podłączyć zasilacz oraz pasek LED RGB lub RGBW, do sterownika, pobrać aplikacje na telefon i skonfigurować sceny, które mają uruchomić się o danej godzinie. Kosztuje trochę, ale jest to gotowe, przyzwoicie działające rozwiązanie. 

• Lubię! 1