Skocz do zawartości
Bornhartt

ADC DMA Problem z wykonywaniem programu

Pomocna odpowiedź

Potwierdzam, wszystko działa 🙂

W sumie odczułem ulgę, że to nie był jakiś trywialny błąd, ale chyba będę musiał zrezygnować z CUBEIDE na rzecz pewnie SW4 i MXa żeby już takie historie się nie powtórzyły

Bardzo dziękuję za rozwiązanie problemu i pozdrawiam

Trochę się zastanawiałem nad tym błędem i wartością rejestru SP - bo przeglądając plik startup_stm32f103c8tx.s wszystko wygląda poprawnie (nie licząc złej wartości _estack).

Wydaje mi się, że przyczyną problemów była nieco nietypowa konfiguracja. Ja najczęściej w przypadku bluepill używam bootloadera oraz  programowania przez usb. Tym razem, żeby uzyskać ten sam efekt co opisywany w wątku podłączyłem st-link z interfejsem SWD (właściwie to podłączyłem stlink z płytki nucleo). W każdym razie sam bluepill nadal uruchamiał bootloader, a dopiero później przez SWD wgrywany i uruchamiany był "właściwy" program.

Normalnie po włączeniu zasilania pierwsze słowo z kodu programu jest ładowane do rejestru SP. Tam znajduje się wartość _estack i wszystko powinno działać.

Ale jeśli zamiast programu uruchamiany jest bootloader to oczywiście rejestr SP jest kontrolerowany przez kod bootloadera. W kolejnym kroku debugger przejmuje kontrolę i uruchamia główny program. Jednak procedura jego uruchomienia nie jest identyczna z "prawdziwym" resetem. Rejestr SP powinien być więc ustawiony przez debugger, ale ktoś tego nie przewidział w skryptach dołączonych do CubeIDE... i w efekcie program startuje z wartością SP z bootloadera.

To by również tłymaczyło wpływ grzebania przy liniach BOOTx na działanie programu. Jako ciekawostkę można spróbować skompilować oryginalny program, wgrać do flasha i wystartować bez bootloadera i debuggera. Jeśli to zadziała, to będzie potwierdzenie mojej teorii...

• Lubię! 2