Skocz do zawartości
BaxterJR

Zasilanie Arduino

Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich

Jestem początkującym seniorem z pasją robimy z uczniami kursy Arduino cz1 i elektronika cz1.

Mamy problem z zasilaniem 

Czy możemy podłączyć zasilacz 12V 1.2A i jednocześnie  USB. Na schemacie linia VIN jeśli jest więcej niż 6.6V to bierze z zasilacza nie z USB i wtedy podaję na LM7805 i wyjście dopiero na Arduino? A  wszystko po to by wykorzystać servo dołączone do zestawu lub w przyszłości silniczek. W kursie jest bateria 9V ale nie ma w sklepie wtyków z klipem na baterie 2.5mm stąd  zasilacz.

• Lubię! 1

Bardzo dziękuję za obszerne wyjaśnienie. Teraz przerabiamy Kurs Arduino poziom 1 i elektroniki poziom pierwszy . Mamy w  myślach sterowanie ramieniem robota typu Velleman KSR10 zakupionego w zeszłym roku i trochę zabawy za sterowaniem z arduino i jakiś światłolub. Dziękuję jeszcze raz.

1 godzinę temu, BaxterJR napisał:

W kursie jest bateria 9V ale nie ma w sklepie wtyków z klipem na baterie 2.5mm stąd  zasilacz.

Taki kabelek dostępny jest w wersji kursu Arduino poziom 1, nie otrzymał Pan w zestawie? Jeżeli kupił Pan zestaw do poziomu 2 to tam go nie ma, bo w domyśle ktoś ma z części pierwszej.

Co prawda jeżeli klip (kijanka) nie ma złącza koncentrycznego to można dalej wpiąć to w listwę z goldpinami. Pin oznaczony Vin różni się od tego 2,5mm tylko tym, że nie ma diody zabezpieczającej przed odwrotnym podłączeniem. Więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć złącze goldpinami.

(edytowany)

Akurat ramię robota to bardzo obciążająca aplikacja dla serwomechanizmów. Nawet w samolotach (do których z założenia są projektowane serwa modelarskie) nie mają tak ciężko, bo latanie wymaga od czasu do czasu raczej małych wychyleń sterów bo zwykle samolot leci prosto i poziomo. Tutaj, nawet gdy ramię stoi w miejscu (a mechanika niekompensuje wagi samego ramienia) serwa generują pełny moment więc wciągają mnóstwo prądu. Od razu zacznij myśleć o porządnym zasilaniu typu kostka 6V/5-10A i zrobieniu okablowania do tego.

https://www.tme.eu/pl/details/rs-50-5/zasilacze-do-wbudowania/mean-well/

EDIT: Spojrzałem do Sieci i widzę, że to ramię Vellemana ma już własne napędy (silniczki DC) i o ile sobie przypominam (kiedyś oglądałem to cudo w sklepie AVT) przekładnie są tam ślimakowe lub jakieś inne blokujące. To trochę zmienia bo jeśli nie będziesz grzebać w mechanice i nie zmienisz napędów, to potrzebujesz raczej wielokanałowego mostka H niż prostych wyjść impulsów PPM. Co nie wpływa rzecz jasna na zasilanie, chyba że silniczki są np. 12V - wtedy potrzebujesz takiego zasilacza na ile one są przeznaczone. Mocnego zasilacza rzecz jasna.

Edytowano przez marek1707
  • Lubię! 1

Wspaniałe wyjaśnienia długa konsumpcja nas czeka tej informacji dziękuję.

arduino poziom pierwszy w poprzedniej wersji zakupiłem zestaw i nie mam tego zakończenia ale chciałem teraz zakupić i nie było w sklepie Botland?

Mamy jeszcze nie stabilną sytuację więc się przymierzamy ale czy zakwalifikują ?

3 minuty temu, BaxterJR napisał:

chciałem teraz zakupić i nie było w sklepie Botland?

Znalazłem szukając hasła klip 9V, jest też na liście elementów z zestawu do kursu

6 minut temu, BaxterJR napisał:

Mamy jeszcze nie stabilną sytuację więc się przymierzamy ale czy zakwalifikują ?

Co zakwalifikują, chyba nie rozumiem.

Niestety to wtyk 2.1 mm a Arduino ma 2.5 mm. Przepraszam.

Chodzi a Warszawską inicjatywę edukacyjną. Pozdrawiam serdecznie i liczymy na obfitą pomoc ze strony Państwa.

• Lubię! 1

Jednak znalazłem to złącze i pasuje. Ma ono średnicę wewnętrzną około 2mm, Arduino ma złącze koncentryczne 5,5/2,1 mm. Także będzie działać 🙂 

16 minut temu, BaxterJR napisał:

Pozdrawiam serdecznie i liczymy na obfitą pomoc ze strony Państwa.

W razie problemów chętnie pomożemy, powodzenia w eksperymentach.

IMG_6832.jpg

IMG_6834.jpg

• Pomogłeś! 1