Skocz do zawartości
Zahir92

Błąd podczas wgrywania szkicu

Pomocna odpowiedź

Dzień dobry,

Jestem tu nowy  i dopiero rozpoczynam swoją "zabawę" z Arduino. Niestety już napotkałem na przeszkodę nie do

przejścia dla mnie. Moje Arduino UNO R3  jest oryginalne, zakupione wraz z całym zestawem:

https://botland.com.pl/pl/kursy-forbot/12642-forbot-zestaw-do-kursu-podstaw-arduino-gadzety-i-box-wersja-plus.html

Wczoraj postawiłem swoje pierwsze kroki w realizacji darmowego kursu. Zainstalowałem IDE zgodnie z tym co bylo zawarte w kursie

tzn. zwróciłem uwagę na to z jakiej strony ściągnąć IDE, w moim przypadku z http://arduino.cc/.

Instalacja przebiegła pomyślnie ,a sterowniki same wgrane zostały automatycznie (nie robiłem tego ręcznie gdyż zwyczajnie nie wiem jak)

Zgodnie z instrukcją w MENEDŻERZE USTAWIEŃ znalazłem przypisany mi port, a następnie po odpaleniu programu w NARZĘDZIACH 

przypisałem mu jaką płytkę używam i jaki został mi przydzielony port.

Wgrałem mu szkic "BLINK" i wszystko działało, przez następne kilka ćwiczeń również wszystko było ok i szkic wgrywał się na płytkę.

Dopiero przy wgrywaniu szkicu ćwiczenia "Wejścia układu w praktyce - instrukcja warunkowa" program się zbuntował i nie

chcę załadować szkicu. Spróbowałem mu załadować więc ten program testujący "Blink" lecz ciągle mam ten sam komunikat ( screeny w zał. p1 i p2)

Wygląda na to, że zgubił połączenie z portem gdyż gdy teraz wchodzę w NARZĘDZIA to zakładka PORT jest wyszarzona (zał. p3)

Co więcej w moim MENEDŻERZE USTAWIEŃ nie ma już żadnej zakładki PORT (zał. p4)

Raz udało mi się jednak załadować szkic i wtedy sprawdziłem, iż PORT się pojawił.

Proszę o  pomoc - jaka może być przyczyna, że czasem gubi się ścieżka portu?

Pozdrawiam

p1.JPG

p2.JPG

p3.JPG

p4.JPG

Sprawdź czy czasami Atmega nie jest lekko krzywa albo wyciągnięta. Ja też raz tak miałem, wystarczyło docisnąć do podstawki i działało 

• Lubię! 1

@Zahir92 witam na forum 🙂

Proponowałbym dla formalności:

1. Sprawdzić działanie układu z innym kablem (jeśli masz taką możliwość)
  2. Sprawdzić działanie układu z innym PC (jeśli masz taką możliwość)
  3. Lub zwyczajnie odinstalować IDE i zainstalować je jeszcze raz

To raczej wygląda na problem ze sterownikami, takie problemy w przypadku oryginalnego Arduino zdarzają się bardzo rzadko. Jest więc duża szansa, że zwykła reinstalacja coś naprawi.

PS Mała wskazówka: podczas pisania wiadomości na forum nie trzeba ręcznie przechodzi do nowej linii po każdej linijce tekstu. W przypadku wątpliwości zachęcam do zapoznania się z instrukcją pisania na forum. Takie ręczne łamanie tekstu utrudnia później czytanie 😉