Skocz do zawartości
Wiktor2019

Ładowanie akumulatora żelowego

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Wiktor2019 napisał:

Czy można ładować akumulator żelowy AGM z zasilacza 12v

W ten sposób go nie naładujesz.

byłby ładowany mniej więcej codziennie około 2godziny.

Czemu chcesz ładować o 2:00 w nocy? Powodem jest tańsza energia elektryczna? Akumulator powinien być ładowany wtedy gdy istnieje taka potrzeba.

A po co ta dioda? To zasilacz AC? Powinieneś poczytać specyfikację tego akumulatora ale myślę, że doładowywanie prądem 0.05C na pewno mu nie zaszkodzi. Prąd zależy od różnicy napięć pomiędzy zasilaczem a akumulatorem i rezystancji szeregowej ale o tym pewnie wiesz.

3 godziny temu, atMegaTona napisał:

ale myślę, że doładowywanie prądem 0.05C na pewno mu nie zaszkodzi.

Tyle, że dla akumulatora 12V, zasilacz 12V, da prąd ładowania bardziej 0 niż <> 0.

Chodziło mi o to żeby był podłączony do zasilacza 2 godziny. A nie ładować o 2 w nocy.

Jak to wyliczyłeś, że 2 godziny wystarczą aby naładować akumulator, tym bardziej, że zasilacz 12V da prąd ładowania ok 0.

A jak bym zastosował przetwornice step up 3A i podłączył jako źródło zasilania do zasilacza a na wyjście akumulator?

Nie wyliczałem tego czy 2 godziny naładują akumulator.

31 minut temu, Wiktor2019 napisał:

A jak bym zastosował przetwornice step up 3A i podłączył jako źródło zasilania do zasilacza

Dlaczego nie dać zasilacza na wymagane napięcie tylko kombinować z przetwornicami? Jakie napięcie chcesz podać na akumulator?

32 minuty temu, Wiktor2019 napisał:

Nie wyliczałem tego czy 2 godziny naładują akumulator.

Jak sobie wyobrażasz w takim razie skuteczne ładowanie akumulatora?

Zacznij od tego aby dowiedzieć się o trybach ładowania akumulatora kwasowego. Kombinujesz z ładowaniem okresowym, podobnie jak w samochodzie albo ładowaniem konserwującym (tak to wygląda skoro 2 godziny na dobę) ale czy nie lepiej zrealizować ładowanie w pracy buforowej?

Jak już podejmiesz decyzję co do sposobu ładowania, to poszukaj informacji na temat warunków ładowania (napięcie, prąd) i wtedy dobierzesz odpowiedni zasilacz.

• Lubię! 1