Skocz do zawartości
daniel89

Ustawienie pinu jak wyjście HS przy starcie programu

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Może obsługa oscyloskopu nie jest idealna, ale czas miałem ograniczony na wykonanie tych pomiarów i tutaj aż tak dokładnych badań naukowych nie potrzeba by mieć wszystko idealnie pomierzone. Ja jakoś widzę stan załączania przy włożeniu wtyczki do gniazdka. Ta szpilka na linii prostej jest poświadczeniem że generuje się szpilka w momencie wkładania wtyczki do gniazdka i ona dalej przechodzi przez mikroprocesor i można to zauważyć . Każde zdjęcie opisałem czym jest. To są wychwycone stany nieustalone - przy włączeniu właśnie wtyczki do kontaktu 230V AC . Szpilka ta jest pomimo dawania kondensatorów przy stabilizatorze lm7805 - na schemacie widać że jest wykonany schemat według noty katalogowej lm-a , a kondensatory 100nF dawałem przy samych nóżkach procesora. Przy normalnej pracy wszystko działa poprawnie- nie ma żadnego problemu, nastawiam czas załączenia na uC na 20ms i widać to na zdjęciu że bez żadnej szpilki zwiera idealnie do masy - więc układ zasilania jest poprawny. Tylko podczas stanu nieustalonego przedostaje się impuls na załączenie diody w optotriaku - coś jak drgranie styków jak zczytujemy w uC switcha i bez opóźnienia 20ms to głupieje układ . Tutaj więcej zdjęć nie mam co robić bo na nich wszystko widać , nie widzicie tego , na prawdę ???

To takie "pełzanie" pokazuje jak przełącza mikroprocesor układ z podciągnięcia pull-down na pull-up, nie jest to skokowe i zajmuje jakiś czas - dokładnie około 20ms . Stan niski więc jakiś ułamek sekundy jeszcze trwa i ten ułamek sekundy też może - choć nie wiem do końca - powodować to wzbudzenie - początkowo myślałem że to wina programu, ale teraz wiem że dając odwrotne sterowanie czyli stanem wysokim mogło by tego nie być. Chyba że macie jakieś inne własne przemyślenie skąd ta szpilka i czy w tym "pełzaniu" układ może się wzbudzić ?

Co do odczytów to już wyjaśniam - cała kratka w górę ma 10V - pokazuje 1V - pewnie wiecie dlaczego - sonda ma przełącznik x1 i x10 i tym się bawiłem 🙂 .  Jak widzicie przy przełączaniu zwiera do połowy kratki a tam jest 5V - możecie tak przyjąć . Czyli ok. 6 ms zajmuje przejście układu do 2,5V  i jakieś 10ms przejście z 2,5V do 5V . ta taka szpilka to jest moment włączenie wtyczki do sieci - czyli moment startu 😉 . Na niektórych pomiarach widać że od momentu pojawienia się szpilki program jeszcze ok. 4ms jest w stanie 0V . Tak się dzieje jak już kondensatory się rozładują. Jak Marek zauważył trzeba jakiś czas odczekać aż kondesatory na zasilaniu "puszczą" i dlatego przy szybkim ponownym włączeniu wtyczki nie ma tego błysku żarówki . Po odczekaniu jest - wnioski nasuwają się same - program przy starcie uładu jeszcze 4ms wystawia logiczne 0 i powoli wzrasta do tego 2,5V - tutaj była używana szyba biblioteka Fast dla arduino. Jak kondensatory jeszcze trzymają to nie ma takiej akcji - czyli wina jest z jednej strony szpilka która może - chodź tego nie wiem generować samowzbudzenie optotriaka w sposób magiczny - jednak czas potrzebny by był taki błysk jest właśnie koło 6ms i ten czas to przejście układu od 0 do 2,5V . Moim zdaniem na to już nie ma lekarstwa 😉 . Jedyną opcją to sterowanie stanem wysokim - kondensatory nF raczej nie pomogą - chodź tutaj pewnie elektronicy by próbowali to wyeliminować dodatkowo filtrując ten układ. Układ jednak działa , a ten moment startu jakoś będzie trzeba przeżyć to tylko ok. 10ms błysku nawet połowy sinusoidy nie ma wygenerowanej mocy - trzeba po prostu nie złączać elektrod od transformatora w momecie włączania układu do sieci - chodź to też jeszcze na transformatorze można by pomierzyć czy wogóle przez taki okres było by to groźne . Na razie nie che mi się płytki przerabiać na odwrotne sterowanie więc zostanie co jest - w nowszej wersji najwyżej to podmienię.

A i jeszce jedno jak Marku nie masz cierpliwości i zdrowia do ludzi co nie robią książkowo to może melisę na uspokojenie i nie masz co się tutaj tak unosić że prosiłeś o swoje pomiary, ja wstawiam to co jestem w stanie zrobić - tak obca mi instrukcja i czas na bawienie się tym oscyloskopem - do tak błachych pomiarów nie przyłożyłem się należycie - pewnie przez to egzaminu bym nie zaliczył u Pana prof. Marka 😉

Edytowano przez daniel89

Zanim ta dyskusja popłynie w złym kierunku chciałbym przypomnieć wszystkim o polityce przyjaznego forum - naprawdę warto skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na osobistych zaczepkach. Osoby szukające pomocy powinny udzielać niezbędnych informacji, które umożliwią rozwiązanie problemu, a osoby pomagające powinny wykazać się wyrozumiałością 😉