Skocz do zawartości
jumpincrane

Przekaźnik nie działa po podłączeniu do Arduino i zamka

Pomocna odpowiedź

Witam, ostatnio zbudowałem dosyć prosty układ, który steruje elektro-zamkiem (czujnik RFID i atmega328P). Elektro-zamek jest zasilany napięciem 12V, atmega również jest zasilana tym zasilaczem poprzez przetwornicę na 5V. Zamek jest sterowany za pomocą przekaźnika, który ma cewkę na 5V i tutaj pojawia się problem. Wyprowadziłem sobie trzy przewody z płytki PCB (+,- i sygnał sterujący, wysoki stan kiedy czujnik wykryje prawidłową kartę) po podłączeniu tych przewodów do przekaźnika i przyłożeniu prawidłowej karty nic się nie dzieję na przekaźniku. Zmierzyłem multimetrem napięcia na tych trzech przewodach i na plusie miałem 4,97 V, masa 0,07V, a sygnał sterujący 4,97V na 5 sekund kiedy karta zostaje przyłożona. Przekaźnik sterowany z arduino i zasilony z arduino działa bez zarzutów, da się usłyszeć przełączenia oraz zapala się na czas wysterowania dioda.

Przekaźnik: JQC-3FF-S-Z-5V

@jumpincrane witam na forum 🙂 Nie podłączaj przekaźnika bez tranzystora i diody, bo uszkodzisz Arduino. Zacznij od podłączenia przekaźnika zgodnie z sugestią, która jest w tym artykule: Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki (pod koniec jest sekcja o Arduino). Daj też znać jak długi jest przewód między Arduino i przekaźnikiem.

Zapomniałem dodać, że jest to moduł, gdzie przekaźnik jest wlutowany razem z diodą, tranzystorem i rezystorem i ma wyprowadzenia na (S,+,-), a moduł był sprawdzany z arduino krótkim programem BLINK LED tyle, że przełączał przekaźnik co kilka sekund i działał, a mierząc napięcia na tym wyprowadzonym styku + było 4,97V, a na S przy spełnieniu warunków też coś koło tego, a masa to niby 0,07V, przy podłączeniu do atmegi. Przewód ma 5 cm. Wydaję mi się, że przewód z masy, który idzie do - modułu może być nie prawidłowo przylutowany. Mogę to sprawdzić biorąc masę z arduino, a resztę z tego układu (S,+) ?. Ciekawe jest to, że jak mierzyłem napięcie multimetrem na sygnale sterującym jak był w stanie wysokim to przekaźnik się załączył na czas przyłożenia pinu? miernika.

21 godzin temu, jumpincrane napisał:

Mogę to sprawdzić biorąc masę z arduino, a resztę z tego układu (S,+) ?. Ciekawe jest to, że jak mierzyłem napięcie multimetrem na sygnale sterującym jak był w stanie wysokim to przekaźnik się załączył na czas przyłożenia pinu? miernika.

Tak, może tak przetestować połączenie z masą. Może faktycznie przewód od masy jest wadliwy 🙂 W każdym razie masa w takim układzie powinna być jedna, więc możesz ją podłączyć z dowolnego punktu.