Skocz do zawartości
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Usunięte z: Problem z wyborem portu w Arduino IDE

Pomocna odpowiedź

Gość
22 godziny temu, WerkaA napisał:

@Treker to które opisałam to oryginał z arduino.org. Uno SMS Edition. 

IMG_20200113_153041.jpg

Werka, oznaczenia niestey nie swiadcza o oryginalnosci. Jest tez kwestia tego, jakimkontroler odpowiada tam za komunikacje pomiedzy usb a atmega. Uwierz, mam plytki od chinczyka, ktore kosztowalu niespelna 20zlociszy a nawet oznaczenia na gniazdach goldpin ma nadrukowane, gdybym nie wiedzial ze to podroba...   

Przed chwilą, WerkaA napisał:

@Treker a jak sprawdzić czy arduino działa poprawnie? Jak dobrze rozumuję to chyba coś tam działa skoro na pc można wybrać port. Gdzieś w Internecie czytałam coś o bootloaderze. Ale nie wiem 🤔 spróbuję jeszcze raz prze instalować IDE. 

Bootloader juz na nim jest. 

7 minut temu, WerkaA napisał:

@Treker a jak sprawdzić czy arduino działa poprawnie? Jak dobrze rozumuję to chyba coś tam działa skoro na pc można wybrać port. Gdzieś w Internecie czytałam coś o bootloaderze. Ale nie wiem 🤔 spróbuję jeszcze raz prze instalować IDE. 

Jesli mozesz wybrac port, to ok. Ale w menedzer urzadzen zerknij i powiedz co on widzi na tym porxie, bo moze faktycznie bootloader, ale z 16u2. Jak na chwile obecna, zdjecie od strony drugiej poprosze i poprosze bys sprawdzila w menedzerze urzadzen, jako co widzi to arduino. Wybierasz oby dobra plytke w arduino ide?

Z tym bootloaderem to różnie może być. Jeśli ktoś bawił się tą płytką z użyciem programatora, to mógł chcący, lub niechcący go wykasować.

Gość
10 minut temu, Jamik napisał:

Z tym bootloaderem to różnie może być. Jeśli ktoś bawił się tą płytką z użyciem programatora, to mógł chcący, lub niechcący go wykasować.

Z ktorym?

W Arduino. Sam kiedyś w jednej płytce usunąłem bootloader, żeby przyspieszyć start po włączeniu zasilania.

Gość
1 minutę temu, Jamik napisał:

W Arduino. Sam kiedyś w jednej płytce usunąłem bootloader, żeby przyspieszyć start po włączeniu zasilania.

Zapytalem, z ktorym nootloaderem. 16u2 ma swoj, jesli takowy zastosowano do komunikacji, wiec, ponowie pytanie...ktory bootloader? Wylaczyles...ok, ale nie wykasowales go. 

W głównym mikrokontrolerze. To tam siedzi bootloader odpowiadający za jego programowanie przez USB. 16u2, CH340 czy cokolwiek by tam pośredniczyło, dogaduje się z komputerem, bo jest port. Problem jest więc zapewne dalej. Zresztą ten 16U2 pewnie nawet żadnego bootloadera nie ma bo i po co? U mnie można go przeprogramować (chyba) tylko przez złącze ICSP.

Gość
1 minutę temu, Jamik napisał:

W głównym mikrokontrolerze. To tam siedzi bootloader odpowiadający za jego programowanie przez USB. 16u2, CH340 czy cokolwiek by tam pośredniczyło, dogaduje się z komputerem, bo jest port. Problem jest więc zapewne dalej. Zresztą ten 16U2 pewnie nawet żadnego bootloadera nie ma bo i po co? U mnie można go przeprogramować (chyba) tylko przez złącze ICSP.

Ty chyba za bardzo nie kumasz o co chodzi. Ch340 do 16u2 porownujesz, Ty powazny jestes? 16u2 mozna wykorzystac jako oddzielny mikrokontroler, ch340 juz nie. To ze widzi komputer cos podpietego, widai port com, jeszcze nie znaczy ze widzi prawidlowo/rozpoznaje urzadzenie. 

29 minut temu, Snowy napisał:

Ty powazny jestes?

@Snowy proszę o przestrzeganie Polityki Przyjaznego Forum.

Cytat

Żadnych ataków personalnych. Skup się na omawianym zagadnieniu, a nie na osobach. Nie oceniaj innych, zostaw dla siebie złośliwe zwroty, które generują nerwową atmosferę.

Gość
1 minutę temu, Treker napisał:

@Snowy proszę o przestrzeganie Polityki Przyjaznego Forum.

Treker, no bez przesady, towarzystwo wzajemnej adoracji mamy tworzyc? Wszyscy juz tacy delikatni ze jakakolwiek negacja to panika? Powaznie? Widzisz tu cos, co moze powodowac ze atmosfera sie zagesci? Rzeczjasna, procz Twojego wpisu w ktorym negujesz moje slowa. Sam nakrecasz te pizytywke w tym momencie. Zdaje mi sie ze juz kilka lat w tym siedzisz, wiec, moze, wypada sie przyzwyczaic ze kazdy jest inny i poki sie nie sypia obelgi, etc. Nie ma co przesadzac. Gfzie tu masz atak ad persona? 

Bywa, ze czasem popajacuję, ale tym razem jestem poważny. W Arduino, niezależnie od tego. czy użyjemy 16U2, czy CH340, czy czegokolwiek innego (bo to nie jedyne opcje), są to tylko elementy pośredniczące. Nic więcej. Możesz sobie 16U2 przeprogramować (o czym zresztą wspomniałem), tylko co to zmienia? Komputer widzi port, co znaczy, że dogadał się z tym właśnie elementem. Czy działa on zupełnie poprawnie to inna sprawa, ale nic nie wskazuje, że tak nie jest. Nie rozumiem Twojego zacietrzewienia.

Gość
Przed chwilą, Jamik napisał:

Bywa, ze czasem popajacuję, ale tym razem jestem poważny. W Arduino, niezależnie od tego. czy użyjemy 16U2, czy CH340, czy czegokolwiek innego (bo to nie jedyne opcje), są to tylko elementy pośredniczące. Nic więcej. Możesz sobie 16U2 przeprogramować (o czym zresztą wspomniałem), tylko co to zmienia? Komputer widzi port, co znaczy, że dogadał się z tym właśnie elementem. Czy działa on zupełnie poprawnie to inna sprawa, ale nic nie wskazuje, że tak nie jest. Nie rozumiem Twojego zacietrzewienia.

Wiesz co, 16u2 to nie ch340, cp2102, ftdi232, ani nic podobnego. Raz jeszcze, przeczytaj  tym razem ze zrozumieniem, sprawdz tez czym jest uklad 16u2 i pojmij, on nie jest dedykowanym kontrolerem /konwerterem usb-ttl, zrozum to.  Nie ma tu ze cos niezaleznie od uzycia tego, czy tego. Uklady typu ch340, cp2102, etc. Sa dedykowane do takich zastosowan, 16u2 jest kolejnym mikrokontrolerem. Juz prosdiej nie wytlumacze. Ogolnie, mam wrazenie, ze do sciany gadam. Komputer niekoniecznie musial sie dogadac, tylko zobaczyl, jak widzi, to moze widzic go sobie nawet na sterownkach windowsowskich a nie tak ma widziec. To ze port com jest widoczny/aktywny jeszcze nie definiuje ze przebieg transmisji jest prawidlowy. Ja ze swojej strony dziekuje, nie widze sensu dalszego polemizowania z kolega. Jesli autorka zechce cos wiedziec...odpowiem, z kolega na chwile obedna skonczylem, gdyz yo do niczego niemprowadzi. 

8 minut temu, Jamik napisał:

Na to ze nie dziala jak powinien, wskazuje to, ze dwa komputery go nie widza, jeden widzi, ale wgranie sketchu sie nie udaje! Czytaj!

Czytam. Jeden go widzi, więc być może jednak ten element działa. I nadal nie wiemy, czy tam na pewno siedzi 16U2. W jednym masz absolutną i niezaprzeczalną rację. Nie ma co tej rozmowy kontynuować, bo nic ona tu nie wnosi.

14 godzin temu, Snowy napisał:

Treker, no bez przesady, towarzystwo wzajemnej adoracji mamy tworzyc? Wszyscy juz tacy delikatni ze jakakolwiek negacja to panika?

@Snowy jeszcze raz zachęcam do lektury wspominanej Polityki Przyjaznego Forum. Oprócz zasad, na których nam tutaj zależy, znajdziesz tam również przykłady odpowiedniego języka.

14 godzin temu, Snowy napisał:

Zdaje mi sie ze juz kilka lat w tym siedzisz, wiec, moze, wypada sie przyzwyczaic ze kazdy jest inny i poki sie nie sypia obelgi, etc.

Tak, każdy jest inny i dlatego to co dla Ciebie jest normalne może razić inne osoby. Jeśli chcesz udzielać się na publicznym forum to należałoby dostosować swoje zachowanie do panujących tutaj zasad. Rozumiem, że jest to trudne, ale właśnie dlatego spisane zostały PPF, aby każdy miał konkretne przykłady zachowań 🙂

• Lubię! 1

Gość
22 godziny temu, Treker napisał:

@WerkaA w przypadku dobrego, oryginalnego Arduino, podłączonego przez dobry kabel USB raczej nie powinno być żadnych problemów. Jedyne co mogę chyba dla zatsady polecić to odinstalowanie Arduino IDE, restart PC, ponowną instalację, restart PC i ponowną próbę podłączenia 😉

No i co zes panie admin narobil? Jak to yak ma  wygladac ze sobke kasujesz co sie Tobie podoba to mow, odejde poki czas. Z czasem sie nauczysz ze to nie nam zalezy na tym byc, lecz Tobie, bysmy tu siedzieli. 

@Snowy usunięte posty wraz z moją odpowiedzią znajdują się w tym miejscu: https://forbot.pl/forum/topic/17451-usuniete-z-problem-z-wyborem-portu-w-arduino-ide/?tab=comments#comment-142028

3 godziny temu, Snowy napisał:

Z czasem sie nauczysz ze to nie nam zalezy na tym byc, lecz Tobie, bysmy tu siedzieli. 

Nasze forum tworzą użytkownicy, którzy chcą pomagać sobie w miłej atmosferze 🙂 Forum istnieje już całkiem długo, mamy swoje zasady, które wielokrotnie podesłałem (PPF). Każdy użytkownik musi się do nich stosować - zarówno nowy, jak i ten, który siedzi tutaj ponad 10 lat. Jeśli komuś one nie odpowiadają to nie musi się tutaj udzielać, nikogo nie trzymamy siłą. W mojej ocenie (i nie tylko w mojej) Twoje wiadomości odbiegają od innych postów na naszym forum. W związku z tym kulturalnie i po koleżeńsku upomniałem Cie na początku, że ton Twojej wypowiedzi odbiega od przyjętych tutaj standardów. Nie ma powodów, aby z tego powodu się unosić 🙂

Zaloguj się, aby obserwować  
  • Utwórz nowe...