Skocz do zawartości

Jak najlepiej wyprowadzić wejście do programowania ESP8266 12 na PCB?


crbjsfso

Pomocna odpowiedź

41 minut temu, ethanak napisał:

Gdzie w ESP-12E jest USB? To nie NodeMCU czy inny wynalazek...

Chodzi o to, że gniazdo USB typ C będzie dodane na PCB. Z gniazda tego będzie brane 5V do zasilania WS2812B i 3.3V do zasilania ESP po przepuszczeniu przez AMS1117-3.3.

schemat_usb.thumb.png.f65c9a0d7422c85916ff25337a2fc411.png

Link do komentarza
Share on other sites

Jasne. I na pewno chcesz, aby Twój ESP był w trybie programowania jeśli podłączysz coś do pinów Tx/Rx i tak dalej, bo przecież nigdy nie będziesz debugował programu ani używał seriala do innych celów. Zawsze to o jeden przełącznik taniej...

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyżby sarkastyczny ton wypowiedzi podszyty irytacją?😀 Ale masz racje, trzeba chyba po prostu zrobić klona Wemos D1 mini z portem USB C, dodatkowym wyjściem 5V bez diody, czy przetwornicy po drodze i układem TTP223. Schematy w Internecie są, wystarczy przerysować, dodać wcześniej wspomniane wcześniej korekty i już. Nie trzeba się bawić w programatory czy jakieś wyjścia do niego, wszystko pięknie przez USB programowane i nawet przycisk reset będzie na PCB. A może już ktoś to wszystko zrobił i wystarczy poszukać.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, crbjsfso napisał:

trzeba chyba po prostu zrobić klona Wemos D1 mini

E tam - nie musisz mieć w każdym układzie konwertera USB/UART, wystarczy tyle ile masz komputerów 🙂

Możesz np. zrobić coś takiego:

Płytka do lampki (albo czegoś innego) z pinami do programowania (Tx, Rx, GPIO0, Reset, VCC, GND);

Płytka programatora (na niej przełącznik przycisk RESET, z jednej strony taśma do podłączenia pinów Twojej lampki czy innego ustrojstwa, z drugiej gniazdo do podłączenia konwertera).

Na płytce programatora możesz dać dodatkowy przełącznik lub zworkę, określającą czy układ jest zasilany z programatora czy ma własne zasilanie (po prostu odcinane Vcc do płytki).

Będzie wygodne, tanie i posłuży do programowania paru innych urządzeń.

5 minut temu, crbjsfso napisał:

może już ktoś to wszystko zrobił

Tak, producenci Wemosa D1 mini 🙂

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

8 godzin temu, ethanak napisał:

Z ciekawości: jak toto przełączysz w tryb programowania?

 

Logicznie po to jest dzielnik napięcia  kiedy zasila z USB-c  dzielnik podbija na H a kiedy zasila przez złacze co pisałem bedzie miało L... Stabilizator nie pości w drugą stronę  napięcia 3V3 na 5V.... Odbywa się samoczynnie... Zjechanie do minimum bez resetu bo i po co?? po co ci reset??? Może i ma małą wadę  ale to mniejsza wada niż przycisk reset i przycisk na gpio0  wada polega na tym że podpięcie  konwertera to tylko raz będzie mógł zaprogramować  i ponowne zaprogramowanie może się odbyć tylko jak wyciągnie wtyczkę usb z konwertera.  Wiec wada mniejsza niż zrobić kombinacje dwoma przyciskami... 

 

7 godzin temu, ethanak napisał:

 

Gdzie w ESP-12E jest USB?

 

To raczej zapytaj autora po co projektuje gniazdo USB-c skoro ESP nie posiada...... 

Ja tylko wnioskowałem że chce z tego portu zasilić do działania normalnego... 

 

 

 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czyli z poniższego programatora (przykładowy model) przechodzimy na płytkę z rezystorami i przyciskami. Następnie z takiego "między-programatora" do wyprowadzeń TX, RX, GPIO0, RESET, VCC 3.3V i GND na PCB lampki (albo czegoś innego). Z jednej strony wydaje się skomplikowane, z drugiej jednak chyba nie, ponieważ wszystkie elementy zostaną przeniesione na osobną płytkę, którą będzie trzeba wykonać tylko 1 raz, co pozwoli programować dowolną ilość projektów w przyszłości opartych na ESP8266, a może nawet kiedyś ESP32.

uart-p0.thumb.jpg.4282680faa96dda3ac659bd1c02915e7.jpguart-p1.thumb.jpg.1967554465407054b5061fa71465d4d3.jpguart-p2.thumb.jpg.716aaf3089292c54c7adaf1111e73171.jpguart-p3.thumb.jpg.846faf2a8eb169039f85207ceaae2776.jpg

Czyli jeśli będę chciał zaprogramować ESP to wciskam RESET i FLASH (GPIO0 do 3.3V przez rezystor), następnie puszczam RESET, czekam aż układ się uruchomi i puszczam FLASH. A do normalnego działania potrzebuje GND, GPIO15, GPIO0 do masy przez rezystory i GPIO2, VCC, CH-PD, RESET do 3.3V też przez rezystory. Czy tylko mi wydaje się to odrobinę skomplikowane?

Link do komentarza
Share on other sites

Ponawiam pytanie: czy na pewno podłączenie konwertera musi przełączyć esp w tryb programowania? Może w przypadku lampki tak... ale czy do każdego ustrojstwa które tworzysz zrobisz sobie oddzirlny programator?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie z tego programatora podłączasz do tego gniazda (tx,rx,gnd,3v3) odbywać by mogło się żadnych przycisków... Po prostu podłączasz programator ESP samo wejdzie w tryb programowania (warunek to brak napięcia 5v na usb-c)  a esp zasilane z tego 3v3 do programowania.. 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, ethanak napisał:

Ponawiam pytanie: czy na pewno podłączenie konwertera musi przełączyć esp w tryb programowania? Może w przypadku lampki tak... ale czy do każdego ustrojstwa które tworzysz zrobisz sobie oddzirlny programator?

 

Jeżeli poda zasilanie 5v na usb-c nie przełączy na programowanie, tak samo jak nie podłączy 3v3 w tym złączu to esp bedzie działało normalnie... A port może być użyty do czegoś innego   wiec z niczego nie rezygnuje

Edytowano przez Jarewa
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Proszę ale to tak na szybko może zrozumiesz...

Dwa zasilania Kiedy zasilasz stabilizator 5V to tryb normalny. Kiedy zasilisz 3,3V  5V wolny tryb flash... Dzielnik to tak z głowy obliczyłem powinno być..

 

Screenshot_18.jpg

Edytowano przez Jarewa
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A, coś takiego. To ja mam prostsze rozwiązanie 🙂

Programator (jak pisałem) z jednej strony podpinany do konwertera UART, z drugiej do płytki (dzisiaj to lampka, jutro coś innego):

programator_esp.thumb.png.e3774e8ff2f1369c1dd09bf2f6002226.png

Zakładam, że wszystkie rezystory potrzebne do normalnej pracy są już na płytce, a tak jak kolega wątkotwórca chciał nie ma tam nic związanego z programowaniem (oprócz oczywiście pinów do programatora). Mam reset (który bywa potrzebny w czasie tworzenia programu) i przełącznik programowania (zawsze mogę go wyłączyć i wtedy mam po prostu seriala). Można by jeszcze wstawić jakąś diodę na Vcc albo zamiast wyłącznika, albo w szereg, ale to trzeba wypróbować czy nie będzie zbyt dużego spadku napięcia przy zasilaniu z konwertera.

Zapomniany rezystor to np. 470Ω albo coś podobnego.

 

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.