Skocz do zawartości
zibi01

Pomiar prędkości wiatru RPI+domoticz

Pomocna odpowiedź

Witam

chcę dodać do Domoticza czujnik prędkości wiatru.

Sam czujnik jest wykonany samemu i działa on na zasadzie sygnału z kontaktronu.

Całość ma zaistnieć w Raspberry PI 4B i być prezentowana w Domoticzu.

Właśnie z dodaniem do Domoticza mam problem bo nie wiem jak to trzeba zrobić i pod który zestaw czujników na liście podłączyć.

Czy może ktoś bardziej obeznany z Domoticzem nakierować mnie jak to zprogramować w Domoticzu

będę wdzięczny, pozdrawiam

(edytowany)

nikt nic ?

trochę poszperałem i przynajmniej na ten moment udało mi się dodać funkcję pomiary wiatru w domoticzu (na razie na sucho)

1) sprzęt

2) DUMMY

3) utwórz wirtualny czujnik

4) typ czujnika - wiatr

po tym przynajmniej zaistniała w domoticzu funkcja do pomiaru i kierunku wiatru  i wykresy

tyle tylko że nadal pozostaje problem jak zaczytywać dane z czujnika ?

czyżby za pomocą modułu ESP ? bo sam pomiar wiatru dodany w domoticzu ma nadany ID adres 1406B (ten adres chyba się podaje przy konfiguracji modułu bezprzewodowego ESP - jeśli dobrze kombinuję), mnie jednak na ten moment by chodziło o najprostszy sposób czyli przewodowo czytanie impulsów z kontaktronu, zapewne przez port GPIO, jednak nie widzę tu takiej możliwości.

image.thumb.png.6f987da606b4a4f7a79f94d9ab6f19eb.png

ktoś ma jakiś pomysł ?

Edytowano przez zibi01

Obawiam się, że musisz samemu wyznaczyć prędkość wiatru i wysłać to do Raspberry. Np osobno ESP gdzie zliczasz impulsy w narastającym czasie i wysyłasz to do RPi przez MQTT. Po stronie Domoticza najpewniej będziesz musiał napisać skrypt który parsuje otrzymane dane i uzupełnia nimi wykresy.

z tego sobie zdaję sprawę, ale to co piszesz to jest już kalibracja i przeliczanie impulsów kontaktronu na prędkość wiatru w m/s czy km/h

na ten moment chciałbym zwalczyć wprowadzenie impulsów z kontaktronu poprzez raspberry do domoticza, żeby w ogóle jakieś zliczanie impulsów zaistniało w domoticzu bo na ten moment tego mi brakuje żeby jaoś te sygnały z kontaktrony wprowadzić do systemu