Skocz do zawartości

BIOS nie zapisuje zmian częstotliwości


macizet

Pomocna odpowiedź

Cześć, nie wiem czy w dobrej kategorii piszę, jeśli nie to proszę moderatora o przeniesienie do innej kat. Mam taki problem: Kiedy próbuję zrobić Overclocking Procesora Intel Core I7 3770 na LGA1155, to BIOS zapisuje wszystkie zmiany, takie jak zmiany woltażu i np. Quick boot, ale nie zapisuje zmian częstotliwości procesora. Oczywiście zapisuję zmiany przyciskiem F10, ale po ponownym uruchomieniu komputera nie ma ani Dual Boot a po wejściu do BIOS znowu częstotliwość jest taka jak była. Nie pomógł reset BIOS poprzez wyciągnięcie baterii, a bateria ma 2.79 V co jest chyba wciąż niezłym napięciem. Nie wiem czy może coś robię źle. Nie zmieniałem woltażu procesora. Płyta Gigabyte Ultra Durable, BIOS TouchBIOS Hybrid EFI. Może ktoś pomóc?

Link do komentarza
Share on other sites

Wymień baterię dużo nie kosztuje. Nowa powinna mieć ponad 3 V. Tyle mogę podpowiedzieć co do zapisywania ustawień BIOS.  Co do samego podkręcania to niewiele ci powiem. Kiedyś podkręcałem przez mnożnik , FSB ale to czasem trzeba lepsze chłodzenie albo zasilacz itp (więc wolę ustawienia fabryczne)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Chłodzenie mam wodne 😀 tak że z tym nie ma problemu, a wymiana baterii to niezły pomysł. Natomiast zasilacz 600 W chyba powinien wystarczyć?

Edytowano przez macizet
Link do komentarza
Share on other sites

Co do chłodzenia to można by się zdziwić. Jeden z rekordów w podkręcaniu został ustanowiony na chłodzeniu powietrzem :). Jak dobrze pamiętam do było to za czasów gdy miałem zainstalowaną dystrybucję Mandrake. Co do zasilacza to swego czasu robiłem testy stabilności napięcia na linii 12V. Nie pamiętam nazwy programu ale chodziło o to , że miałem podgląd pod to jak zmienia się to napięcie przy różnym obciążeniu i czasie.  Na ile takie testy są poprawne to trudno mi powiedzieć. 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tak, ale po założeniu chłodzenia wodnego temperatura przy stress test spadła ze 104 na powietrznym do 65 na wodnym. A 104 to temperatura zabójcza dla procesora. Może jakieś sugestie ktoś ma co do tego BIOS'u?

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko stress test, jest moim zdaniem niemiarodajny, CPU nigdy w praktyce nie jest ciągle obciążone 100%. To jest tylko taki test co by się stało jakby. Zwolennikiem podkręcania na dzisiejszych procesorach też nie jestem, to miało sens w czasach P4 i Celreonach 10 lat temu. Zamiast tracić czas i pieniądze(chłodzeni, odpowiednia płyta główna itd) na żyłowanie proca, lepiej zainwestować w dobry SSD i szybkie RAMy, większy praktyczny uzysk, i oszczędność na prądzie.

Bardziej jestem obecnie zwolennikiem optymalizacji/minimalizacji energetycznej systemu, niż overcklokingu. Współczesne proce, mają po prostu, wystarczający zapas mocy, większy problem to Windows i słabo zoptymalizowane oprogramowanie. Do grania tylko konsola, PCet kosztowo i energetycznie mija się z celem w tej kategorii.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
  • Nie zgadzam się! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Musisz wiedziec ze nie wszyscy uzywaja najnowszych procesorow, a ja w ogole nie do grania ten komputer skladalem. Poza tym czy uwazasz ze i7 3770 jest dzisiejszym procesorem? dzisiejszy procesor to np. I7 6700K, to sie zgodze. Poza tym juz rozwiazalem problem: Po prostu nie mam literki K czyli mam zablokowany mnoznik. Ja Uwazam ze procesor nigdy nie jest za szybki. Overclocking to niekoniecznie 5 GHZ, to jest moim zdaniem przesada. Ale Overclocking zrobiony madrze nie jest zla rzecza 😀. Po prostu gdy procesor ma np. 3ghz a moze miec spokojnie i bezpiecznie 3.9 to czemu nie? Moze nie mam racji, ale takie jest moje zdanie na ten temat 😉. Przepraszam za pisownie bez polskich znakow, ale mam niestety obcojezyczna klawiature. Wiem, mozna to zmienic, ale wtedy sie przestawiaja znaki typu :;? itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Cytat

Poza tym czy uwazasz ze i7 3770 jest dzisiejszym procesorem?

Uważam że, te proce się nie zestarzały na tyle, aby przy nich kombinować, tym bardziej jak się nie gra. Nawet żałuję z perspektywy czasu że zmieniałem moje COR2DUO8400 na I7-4770K, bo bym kupił za grosze QuadCore i by my stykło do domu z zapasem. Trochę inna sprawa, jak komputer zarabia na siebie, wtedy jest inny rachunek ekonomiczny. Oczywiście z ciekawości można podkręcić, ale jak to na siebie nie zarabia, szkoda prądu, na przeglądanie internetu o 700Mhz szybszym CPU. ja nawet w WINdzie mam ubity tryb ekonomiczny z fabrycznych 1,2GHz na 800MHz, po co ma się to dodatkowo grzać i zużywać prąd, jak istotnej różnicy w działaniu nie ma. Zastanawiam się nawet na przejście na zintegrowaną grafikę.

PS. gdybym dziś miał modernizować/składać dla siebie PC głównym kryterium byłby stosunek zużycie energii do potrzebnej wydajności. obecnie mój PC, średnio miesięcznie zużywa ok 20,2Kwh (ostatnie 3 miesiące) prądu czyli tyle co czajnik w kuchni. Ogólnie to dużo, zważywszy że jak nie gram, a jestem niedzielnym graczem praktycznie nie jestem w stanie spożytkować mocy procesora i GPU.

Edytowano przez BlackJack
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W podkręcaniu chodzi mi głównie żeby się nauczyć, ponieważ z komputerami wiążę swoją przyszłość. Kompa używam głównie do projektowania 3d, za pomocą programu Inventor. A do tego programu prędkości nigdy nie jest za dużo. Próbowałem na różnych procesorach, zaczynając od centrino, przez celeron i core 2 duo, quad, a kończąc na i7 3770. Naprawdę, nie jest to takie obojętne. Core 2 duo jest fajnym prockiem, ale to nie to co podkręcony i7, nie wiem czy Ty to tak odczuwasz, ale ja czuję różnicę nawet przy takich codziennych czynnościach jak projektowanie. Tym bardziej że należę do osób które nie cierpią kiedy komputer mieli i otwiera program przez 3 minuty, a potem trzeba poczekać kolejne 3 aż zacznie działać 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż na, co dzień nie pracuję w tak wymagających programach.Ale wg. twojej wypowiedzi, twój komputer jeżeli nie jeszcze, to w przyszłości będzie zarabiał na siebie (projektowanie), a to spowoduje że prościej będzie zmienić sprzęt, niż kombinować, jak wyrzeźbić kolenie 10% wydajności..Cóż ja po latach nauczyłem się doceniać te dodatkowe 3 minuty czekania dłużej na wynik. Zasada jest prosta, im więcej pokażesz w pracy, tym więcej będą oczekiwać (za te same pieniądze), a tak, czekam na wyniki programu szefunciu, za pół godziny OK:). Inaczaj jak, jesteś sam sobie szefem, ale trzeba nie dać się zwariować, praca i pieniądze są owszem, ważne, ale to nie jest sens życia.

Na pocieszenie 20 lat temu, podchodziłem do tematu bardzo podobnie do ciebie, i też bawiłem się overckolking. Co prawda inny sprzęt, inne możliwości i inny uzysk.To chyba naturalna droga, w rozwoju każdego komputerowca.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, BlackJack napisał:

Cóż ja po latach nauczyłem się doceniać te dodatkowe 3 minuty czekania dłużej na wynik. Zasada jest prosta, im więcej pokażesz w pracy, tym więcej będą oczekiwać (za te same pieniądze), a tak, czekam na wyniki programu szefunciu, za pół godziny OK:).

Zgadzam się w zupełności, ale na razie programu używam dla siebie 😀

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.