Skocz do zawartości
EMU-DIY

Licznik Geigera - Mullera z cyfrowym ukadem zliczającym

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Fajne 🙂 Lubie liczniki GM 🙂 

Co do schematu, elektroda tuby GM podłączona jest do pinu "v in", który dalej nie jest nigdzie podłączony, tylko wisi w powietrzu. Tak samo baza Q4 podłączona jest do pinu "v out", który też wisi w powietrzu. Wg. mnie brakuje na schemacie połączenia "v in" z "v out", ale nawet wtedy, w momencie gdy nie występuje impuls, baza Q4 wciąż wisi w powietrzu, powinna być dodatkowo połączona rezystorem z masą.

• Pomogłeś! 1

2 godziny temu, RobertG napisał:

Fajne 🙂 Lubie liczniki GM 🙂 

Co do schematu, elektroda tuby GM podłączona jest do pinu "v in", który dalej nie jest nigdzie podłączony, tylko wisi w powietrzu. Tak samo baza Q4 podłączona jest do pinu "v out", który też wisi w powietrzu. Wg. mnie brakuje na schemacie połączenia "v in" z "v out", ale nawet wtedy, w momencie gdy nie występuje impuls, baza Q4 wciąż wisi w powietrzu, powinna być dodatkowo połączona rezystorem z masą.

tak, zapomniałem dodać że ta listwa 4pin jest podłączeniem transformatora (opisy są takie jak były w bibliotece) na pierwotnym 450V, <volt in>, <gnd> na wtórnym ok. 10V <EN> i <Volt out> opisy na tych wyjsciach są nie poprawne.

@EMU-DIY: nie rozumiem, po co tam jest transformator? Mógłbyś uaktualnić schemat?

Swoją drogą, jak zdobyłeś w Polsce taką antyczną francuską lampę GM? 🙂

15 godzin temu, RobertG napisał:

@EMU-DIY: nie rozumiem, po co tam jest transformator? Mógłbyś uaktualnić schemat?

Swoją drogą, jak zdobyłeś w Polsce taką antyczną francuską lampę GM? 🙂

nie chciałem robić tego na wysokim napięciu, poza tym prąd jest tam Bardzo mały lampa pochodzi ze znanego polskiego serwisu aukcyjnego i jest dosyć tania

https://allegro.pl/oferta/licznik-promieniowania-geigera-3g8b-xeram-7891059148?snapshot=MjAyMC0wMS0xOVQyMjowMDoxMi4wMDlaO2J1eWVyO2M2OWE3YTNkYmU5NmQ5YWQ2MGZkNmY1YzdiYjYxMTVlMGYyNjIxYjFiNmMyMWFhOGU1MDI3NDM1ODQwOTJmMmY%3D

• Lubię! 1