Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

(edytowany)

Podstawowy błąd @upgrade to realizacja projektu na zasadzie, biorę UNO (bo mam czy bo znam ) i zastanawiam się jak na tym zrealizować projekt (w tym projekcie lepszy byłby WEMOS tam gdzie używane jest Wi-Fi) . Tak się nie robi! Najpierw trzeba przyjąć założenia, zobaczyć jak to jest realizowane przez innych. Zastanowić się nad tym jak to będzie działać gdy nastąpi jakaś awaria.  Urządzenia pracują 24/h więc kluczowy jest pobór prądu. Co jak zasilania nie będzie? Trzeba przemyśleć ten problem. Takie rozważania zajmą tydzień może dwa? @upgrade ile czasu przeznaczyłeś na takie rozważania?

W takim systemie jaki chcesz zbudować widziałbym ESP(8266/32). Po co do niego dokładać AVR z 2kB RAM? ESP jest dużo potężniejszy od AVR i nie musi być wspomagany przez malutkiego AVR. Rozwiązania bezprzewodowe nie są pewne dlatego trzeba też czegoś co komunikuje się przewodowo. Cenowo pewnie najlepiej jakiś STM32 z  wbudowanym ethernetem. Na pewno tańsze niż mega2560 + enc czy ws5100 i lepsze, bo STM32 z eth mają co najmniej 64kB RAM, mega2560 tylko 8, tyle co bufor w enc28j60 3 razy mniej niż w ENC424J600. Wielkość buforów w ENC o czyms świadczy, o tym, że AVR nie nadaje się do ethenretu (no, może do migania diodą). Reguła caschowania jest taka, że układ peryferyjny ma mały bufor a mikrokontroler większy a nie na odwrót. Wystarczy zobaczyć jak to jest w arduino uno. AVR ma 2 bajty sprzętowego fifo, programowy bufor domyślnie 64. Inny przykład LPC, sprzętowe fifo 16 bajtów programowe najczęściej 128 do 1kB. USB, sprzętowy endpoint 64 bajty, programowy 1kB.Ty chcesz na odwrót, sprzętowy bufor kilka razy większy niż cała RAm AVRtiny328. To nie ma prawa stabilnie działać przez 24/h a pewnie dodatkowo allokujesz pamięć dynamicznie.

Jesteśmy przy zawieszaniu programu. Co się stanie gdy program się zawiesi i watchdog wywoła reset? Czy odtwarzasz stan urządzenia sprzed resetu? Czy dane na podstawie których odtwarzasz stan sa chronione przez CRC? Jak CRC złe to masz dodatkowa kopię danych? Czy logujesz przyczyny resetu łącznie z informacją jaki był PC gdy nastąpił reset wywołany watchdogiem?

Edytowano przez fast_rabbit
  • Lubię! 1

ok zrozumiałem, 😔

Ten projekt nie jest zarobkowy jak pisałeś, kiedyś był na Atmedze (już zaprogramowanej przez kolegę) i od tak sobie przy tym dłubie, wiem że pytam o budowę bloku mieszkalnego bawiąc się w piaskownicy w babki. Tak używałem ESP bo mam tego trochę, tak jest szybsze, lepsze i takie tam. Tylko jak pisałeś nie potrzebuje niewiadomo czego dlatego padło na Arduino + Lan.

To teraz pytanie jak w Domoticzu padnie serwer to mogę się zalogować na urządzenia końcowe? (jest jakiś web serwer na urządzniu)

Co do awarii prądu to tam mały backup (w trakcie) stan pinów byłby zapisywany do EPROMu na arduino - tyle wiem, że można zrobić resztę doczytam.

Kontroli danych CRC nie ma bo to jak pisałem "projekt na lużno" na tym etapie nie potrzebne, nie uzależniam od niego wszystkiego, żeby nie siedzieć po ciemku bo jak napisałeś nie mam zrobionego "backup-u" czy zabezpieczeń.

Co do wemosa przy braku wifi (padł router czy cokolwiek się stało z siecią Wifi) do nich też się nie zaluguję ot tak chyba? Wydaje mi się, że scenariusz awarii sprzętu/prądu w każdym systemie będzie baaaaardzo rozbudowany i przewidzieć wszystkie możliwości będzie ciężko.

Dziękuję za aż nadto precyzyjne odpowiedzi. Temat można zamknąć. Będzie próba Domoticza.

5 minut temu, upgrade napisał:

Co do wemosa przy braku wifi (padł router czy cokolwiek się stało z siecią Wifi) do nich też się nie zaluguję ot tak chyba?

Jeśli prawidłowo go oprogramujesz to się zalogujesz - możesz wymusić przejście w tryb AP.

7 minut temu, upgrade napisał:

To teraz pytanie jak w Domoticzu padnie serwer to mogę się zalogować na urządzenia końcowe? (jest jakiś web serwer na urządzniu)

Patrz wyżej.

58 minut temu, ethanak napisał:
1 godzinę temu, upgrade napisał:

Co do wemosa przy braku wifi (padł router czy cokolwiek się stało z siecią Wifi) do nich też się nie zaluguję ot tak chyba?

Jeśli prawidłowo go oprogramujesz to się zalogujesz - możesz wymusić przejście w tryb AP.

Ale wtedy nie dostanie się  z zewnątrz (przez internet). Urządzenie końcowe powinno mieć dobrze zrealizowane DHCP. Jeśli kiedykolwiek miało przydzielony adres powinno żądać nadania tego samego IP co ostatnio (mimo wszystko na routerze powinno być statyczne DHCP). Jak DHCP nie przydziela adresu wcale a ostatnio używany przez urządzenie adres nie jest zajęty to urządzenie powinno przyjąć ten adres. W takiej sytuacji, nawet jak nie działa router (w małych systemach serwer DHCP i router to to samo urządzenie) to z urządzeniem można nadal komunikować się w sieci lokalnej.

2 minuty temu, fast_rabbit napisał:

Ale wtedy nie dostanie się  z zewnątrz (przez internet).

• Jest jeszcze tryb APSTA
  • Przejście w tryb AP powinno nastąpić w sytuacji awaryjnej - jeśli nie masz połączenia z internetem to się raczej przez internet do ustrojstwa nie dostaniesz.

Kolega z pracy to rozwiązał tak że, każdy element systemu jest tak naprawdę niezależny, i awaria serwera Domioticza nie uziemia urządzeń.. ma to pewne wady, bo np. nie ma wszędzie sprzężenia zwrotnego, ale mu to działa. Przykład brama wjazdowa. ma swój pilot, ale można ja zdalnie przez Domioticza, zamknąć/otworzyć.

(edytowany)
8 godzin temu, BlackJack napisał:

Kolega z pracy to rozwiązał tak że, każdy element systemu jest tak naprawdę niezależny, i awaria serwera Domioticza nie uziemia urządzeń.

I dobrze zrobił.

8 godzin temu, BlackJack napisał:

ma to pewne wady, bo np. nie ma wszędzie sprzężenia zwrotnego,

Bo tak to zrealizował. Można wszędzie zrobić sprzężenie zwrotne.

Edytowano przez fast_rabbit