Skocz do zawartości

Zwiększenie napięcia elektryzatora


macizet

Pomocna odpowiedź

Cześć, jakiś czas temu zadałem pytanie o zwiększenie częstotliwości uderzeń elektryzatora. Ponieważ tamta część pracy się udała, teraz mam inne pytanie: jak zwiększyć napięcie wyjściowe generowane na cewce przez układ poniżej, tak żeby nie ponieść strat na mocy? Na ten moment napięcie wynosi 2000V, chcę mieć 8 tys. Volt. Proszę o pomoc w tym zakresie.666741893_SchematPomelac.jpg.6f6e1e68414ecd91c73e00e07e0a8f09.thumb.jpg.f809ec506e5063e7167bff15b5697603.jpg

Edytowano przez macizet
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Należy zmienić stosunek ilości zwojów na transformatorze przy czym na uzwojenie pierwotne należy podać większy prąd. tak to mniej więcej należy zrobić żeby sobie przez przypadek zrobić krzywdę chyba.. po co Ci to w ogóle?

Link do komentarza
Share on other sites

Jest to pastuch na zwierzęta, jako że mam gospodarstwo, i dotychczas służył on na krótkim ogrodzeniu, a teraz doszedł mu co najmniej 1km drutu, i przy teraźniejszym napięciu uderza za słabo. Jest to prąd o małym natężeniu, a wysokim napięciu. Niestety jeśli chodzi o transformator to jest on zalany żywicą epoksydową i nie mogę nic robić z uzwojeniami, zostaje mi podmienić trafo, czy tak? Ten elektryzator miał kiedyś wyższe napięcie (6000V) ale nie wiem czemu spadło (chyba dlatego że ma już ok. 30 lat). Więc może jak podnieść podawane na cewkę napięcie? 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim

Jeśli działało na wyższym napięciu i z czasem spadło to może to być wina obniżenia częstotliwości sterującej ze względu na starzenie się podzespołów, długość drutu też może być tu nie bez znaczenia jeśli jest wiele dłuższy niż ten na który był projektowany ten elektryzator. Myślałem, że budujesz coś takiego dla własnej uciechy. Jeśli ten trafo jednak działa to nie ma potrzeby go wymieniać, akurat trafo nie ulaga efektowi starzenia w takim stopniu jak np kondensatory. Myślę, że wystarczy wymiana elemenetów dyskretnych na nowe i urządzenie powinno działać jak na początku. Jeśli masz możliwość powymieniaj elementy dyskretne i półprzewodniki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Witam ponownie, po wymianie wszystkich diod prostowniczych i kondensatorów, nic to nie dało. Niestety nie mam możliwości wymiany tranzystorów, więc pozostaje jedno pytanie: Czy ktoś mi powie jak w miarę skalowalnie wysterować wyższe napięcie puszczane z elektroniki na cewkę?

Edytowano przez macizet
Link do komentarza
Share on other sites

Trzeba by policzyć lub zmierzyć jaka częstotliwość sterująca jest na tym transformatorze, jakie napięcia a do tego trzeba znać wartości elementów których brak na schemacie. Popraw schemat, może coś poradzimy.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie znalazłem dokładniejszego schematu. Spróbuję jeszcze poszukać, ale raczej nic z tego. A dałoby się zbudować jakiś prosty układ na przekaźnikach i kondensatorach który by taktował napięcie na cewkę, i dawał sygnał? Czy to nie takie proste? Wiem że to głupie pytanie, ale niestety w zakresie układów tranzystorowych jestem zielony 🤢

Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz opis z wartościami niektórych elementów http://zanotowane.pl/725/2943/

Na elektrodzie ktoś się już z tym zmagał, jest kilka wątków. Jest też schemat z wykazem elementów. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3360098.html

Spróbuj wymienić te tranzystory i diody również i zmierzyć napięcie na wyjściu. Spróbuj wymienić D11 na początek.

Można też go przerobić na sterowanie timerem (np. NE555) ale wystarczy pokombinować z tym co już masz, najczęściej pomaga w takich układach wymiana "zużywalnych" części. Szczególnie kondensatorów i półprzewodników ( diody, tranzystory ) w tym przypadku.

Popraw też lutowania na całej płytce i sprawdź czy potencjometr na pewno styka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.