Skocz do zawartości
Yoshua-chan

Zepsuta Atmega i wybór potencjalnego programatora

Pomocna odpowiedź

Witam,

na wstępie przepraszam, jeśli podobny temat już był, sam jednak nie mogłem znaleźć tego o co mi chodzi. Mój problem wygląda tak. Podczas jednego z kursów Arduino na Forbocie prawdopodobnie zepsułem swój mikroprocesor. Środowisko pokazuje, że kod został wgrany bez problemów lecz nie wykonuje się on, a na płytce prototypowej miga dioda z podpisem "L". Na szczęście mam drugą atmegę328, lecz kupiłem wersję bez bootloadera ponieważ była tańsza, a sam chciałem wypalić loader przy pomocy Arduino. Teraz skoro atmega nie działa zastanawiam się nad kilkoma opcjami. 1. Kupno nowej atmegi z bootloaderem i wypalenie bootloadera na drugiej. 2. Kupienie programatora. W przypadku programatora mam kilka pytań. Czy przy pomocy programatora da się w jakiś sposób wypalić bootloader na czystej atmedze? Jakiego rodzaju programator byłby dobry na początek i czy potrzeba do niego jakieś szczególne sterowniki (nie ukrywam, że wolałbym mieć coś kompatybilnego z linuxem, ponieważ używam praktycznie tylko tego systemu). Jeśli miałbym programator, to jak wygląda pisanie kodu w czystym C na atmegę? Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam!

Dnia 24.05.2020 o 00:13, Yoshua-chan napisał:

Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

• Geany (albo inny ulubiony edytor, np. vim) +
  • gcc-avr +
  • gmake (opcjonalnie ale się przydaje) +
  • avrdude

To takie najlżejsze, bez bawienia się w eclipsy, atomy i inne wynalazki żrące pamięć jak żaba muł 🙂 Oczywiście zakładam, że wpisanie polecenia w terminalu czy napisanie Makefile nie jest problemem...

• Lubię! 1

Z  terminalem mam styczność typowo użytkową, a jeśli chodzi o makefile to się nigdy w to jeszcze nie bawiłem bo dopiero zaczynam przygodę z elektroniką a programów żadnych zaawansowanych nie pisałem, ale wydaje mi się, że powinno być do opanowania. 

9 godzin temu, Yoshua-chan napisał:

a jeśli chodzi o makefile to się nigdy w to jeszcze nie bawiłem bo dopiero zaczynam przygodę

No wiesz - wychodzę z założenia, że jeśli ktoś potrafi napisać program w C na AVR-a, to poradzi sobie z prostym Makefile.

Tu masz przykładowego gotowca: https://gist.github.com/holachek/3304890

Chyba na razie kupię klona nano i wgram bootloader do czystej atmegi, bo na razie nie potrzebuję kontroli na niskim poziomie. Niemniej, dziękuję za pomoc. 

Dnia 24.05.2020 o 00:13, Yoshua-chan napisał:

Czy istnieją alternatywne środowiska do Atmel Studio, które działają na systemie z pingwinem?

VSCode + Platformio