Skocz do zawarto┼Ťci

Nocna lampka z efektami WS2812B a Arduino UNO

Pomocna odpowied┼║

Hej! ­čśä

W┼éa┼Ťnie zaczynam swoj─ů przygod─Ö z Arduino, zafascynowa┼éy mnie jego mo┼╝liwo┼Ťci. Na ten moment zaczynam bawi─ç si─Ö kursem, wi─Öc jestem totalnym nowicjuszem, z elektronik─ů te┼╝ mia┼éem w ┼╝yciu bardzo ma┼éo styczno┼Ťci, wi─Öc baaardzo d┼éuga droga przede mn─ů ­čśť

Ale przejd┼║my do sedna. Mam na oku ten oto projekt po zako┼äczeniu kursu: https://majsterkowo.pl/nocna-lampka-z-efektami-ws2812b-hetm4n/. W komentarzach niestety przeczyta┼éem tak─ů informacj─Ö: "Autor kodu mia┼é pod rek─ů ten modu┼é, natomiast arduino za wolne i za malo pami─Öci". Pytanie jest proste - czy to prawda, ┼╝e nie da rady tego zrobi─ç na Arduino? ­čśĽ Posiadam Arduino UNO R3 z zestaw├│w do kursu, a ceny Teensy s─ů niestety dosy─ç wysokie. Co o tym my┼Ťlicie? ­čÖé

A tak przy okazji - jaki program dla nowicjusza do tworzenia schemat├│w? ­čśä

Oczywi┼Ťcie ┼╝e si─Ö da to zrobi─ç na Arduino UNO, co prawda ja pisa┼éem kod w Bascomie pod te diody, ale r├│wnie┼╝ na t─ů platform─Ö sprz─Ötow─ů. Co prawda rdze┼ä programu (timing do WS2812b) mam w asemblerze, ale wszystkie efekty ju┼╝ w Bascomie. W Arduino s─ů biblioteki mniej lub bardziej rozbudowane do sterowania tymi diodami wi─Öc tak na prawd─Ö musisz sam wymy┼Ťli─ç efekty.

• Lubi─Ö! 1

Czyli nie b─Ödzie problem├│w ze z┼éo┼╝eniem tego pod UNO? ­čśä Zmartwi┼éa mnie informacja, ┼╝e jest ono zbyt wolne i ma za ma┼éo pami─Öci ­čśť Co do efekt├│w, taki mia┼éem plan, aby sam sobie je ogarn─ů─ç, czysto dla nauki ­čśä

Ja bym nie by┼é takim optymist─ů - mo┼╝e si─Ö okaza─ç, ┼╝e po z┼éo┼╝eniu ca┼éo┼Ťci UNO jest naprawd─Ö za wolne i ma za ma┼éo pami─Öci (prawie 300 diod, to po┼éowa pami─Öci Arduino zaj─Öta na same diody, a gdzie miejsce na jakie┼Ť efekty?). Program z tego co widz─Ö w kodzie jest do┼Ť─ç rozbudowany i nie liczy┼ébym na jego uruchomienie na ma┼éym UNO.

Tak więc pozwolę sobie stwierdzić że to prawda: nie da się tego złożyć na UNO.

Natomiast podobny (ale nie dok┼éadnie ten, kilka zmian nale┼╝a┼éoby wprowadzi─ç) program bez problemu p├│jdzie na ESP8266 - NodeMCU kupisz za kilkana┼Ťcie z┼éotych, a ceny ESP32 te┼╝ nie przera┼╝aj─ů. O STM-ach si─Ö nie wypowiem bo si─Ö nie znam...

Alternatywa - mo┼╝na zrobi─ç co┼Ť podobnego na UNO, ale bez wszystkich efekt├│w.

Ale jak rozumiem pytanie by┼éo czysto teoretyczne - dokonywanie zmian w tego typu programach to nie jest zadanie dla pocz─ůtkuj─ůcego.

• Lubi─Ö! 1
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Szukasz producenta PCB? Sprawd┼║ firm─Ö JLCPCB. Dlaczego warto?
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 2-warstwowe za 2$ (gotowe w 24 godziny)
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 4-warstwowe za 5$
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ SMT od 7$
┬á┬á ÔÇó Produkcja w profesjonalnej fabryce (zobacz film)
Sprawd┼║ te┼╝ ┬╗ Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

No tak, spojrza┼éem na lampk─Ö ale nie doczyta┼éem ┼╝e diod jest a┼╝ tyle. To prawda, ┼╝e nie da si─Ö pewnie zrobi─ç wszystkiego identycznie bo mo┼╝e zabrakn─ů─ç pami─Öci na efekty. Ale robi─ůc mniejsz─ů lampk─Ö z diodami u┼éo┼╝onymi paskami w pionie i robi─ůc wi─Öksze odst─Öpy mi─Ödzy paskami da si─Ö to ogarn─ů─ç mniejsz─ů ilo┼Ťci─ů diod. Mo┼╝e efekt nie b─Ödzie identyczny i a┼╝ tak efektowny, ale da si─Ö zrobi─ç co┼Ť bardzo podobnego.

• Lubi─Ö! 1

@ethanak Na ten moment tylko czysto teoretyczne, za jaki┼Ť czas praktyczne ­čśť Mam troch─Ö "do┼Ťwiadczenia" w Javie, wi─Öc my┼Ťl─Ö, ┼╝e i tutaj da┼ébym rad─Ö z odrobin─ů zabawy.

Szkoda, że to nie ruszy na Arduino, chciałem się trzymać jednego. A co z Arduino Mega? Też nie da rady?

@Sabre biedniejsza wersja takiej lampki nie ma raczej wi─Ökszego sensu, najwy┼╝ej trzeba b─Ödzie wyda─ç wi─Öcej pieni─Ödzy na to cude┼äko ­čÖé

Taka sytuacja...

image.thumb.png.1a71d4b6db45648e399c292879fee73b.png

22 minuty temu, AlpacaMan napisał:

A co z Arduino Mega? Te┼╝ nie da rady?

To ju┼╝ lepiej ESP32 - du┼╝o wi─Öksze mo┼╝liwo┼Ťci (np. wbudowane WiFi i Bluetooth, ┼╝e nie wspomn─Ö o ilo┼Ťci pami─Öci i 30 razy szybszym taktowaniu 32-bitowego procka), przy por├│wnywalnej cenie (zdaje si─Ö ┼╝e orygina┼é ESP32 jest nieco ta┼äszy od paszczatego chi┼äskiego klona Arduino Mega). Programuje si─Ö toto te┼╝ w Arduino IDE, zreszt─ů na 100% b─Ödziesz chcia┼é w ko┼äcu pozna─ç inne mo┼╝liwo┼Ťci (ESP8266, ESP32, mo┼╝e wspomniane STM-y) i wybierzesz tak─ů, kt├│ra b─Ödzie Ci najbardziej odpowiada─ç.

22 minuty temu, AlpacaMan napisał:

najwyżej trzeba będzie wydać więcej pieniędzy na to cudeńko

Wiesz - dwie-trzy dychy (no, w porywach do czterech) w por├│wnaniu do ceny samego paska LED to chyba nie jest du┼╝o?

Edytowano przez ethanak
  • Lubi─Ö! 1
(edytowany)

W takim razie b─Öd─Ö musia┼é sobie zobaczy─ç co to jest dok┼éadniej ­čśä┬á By─ç mo┼╝e pope┼éni┼éem b┼é─ůd bior─ůc UNO ­čśť Je┼Ťli jeste┼Ť zaznajomiony z tematem, tak na szybciora, przy ESP32 sytuacja z czujnikami i ca┼é─ů reszt─ů dzia┼éaj─ů na podobnej zasadzie jak w Arduino?

9 minut temu, ethanak napisał:

Wiesz - dwie-trzy dychy (no, w porywach do czterech) w por├│wnaniu do ceny samego paska LED to chyba nie jest du┼╝o?

No tak, te┼╝ racja ­čśä Bardziej "przera┼╝a" mnie sam fakt zmiany Arduino na co┼Ť innego.

Edytowano przez AlpacaMan
5 minut temu, AlpacaMan napisał:

tak na szybciora, przy ESP32 sytuacja z czujnikami i ca┼é─ů reszt─ů dzia┼éaj─ů na podobnej zasadzie jak w Arduino?

Tak na szybciora: ESP32 pracuje na 3.3V i czujniki musz─ů by─ç do tego dopasowane. Na szcz─Ö┼Ťcie wi─Ökszo┼Ť─ç (z wyj─ůtkiem HC-04 i podobnych) mo┼╝na pod┼é─ůczy─ç bezpo┼Ťrednio.

Swoj─ů drog─ů na razie radz─Ö zosta─ç przy UNO, dop├│ki nie zaznajomisz si─Ö z ca┼é─ů zabaw─ů z mikrokontrolerami i nie przejdziesz z Javy na C/C++.

I nie, nie pope┼éni┼ée┼Ť b┼é─Ödu. Sam troch─Ö robi─Ö na Nano/Mini, dy┼╝urny UNO le┼╝y sobie na biurku i s┼éu┼╝y do eksperyment├│w. Po prostu dobieram sprz─Öt do zastosowa┼ä. Ostatnio robi┼éem takie male┼ästwo w┼éa┼Ťnie na WS2812, ognisko dla lalek, siedem led plus ATtiny13 ­čÖé A zanim zaprogramowa┼éem ATtiny wszystko sobie sprawdzi┼éem w┼éa┼Ťnie na UNO.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Tak wi─Öc nie ma tragedii. Jasne, na razie mam zamiar zosta─ç przy UNO, sko┼äczy─ç dwie cz─Ö┼Ťci kursu, zrobi─ç cho─ç kilka jakich┼Ť swoich projekt├│w, potem si─Ö zobaczy czy temat mnie na tyle zaciekawi┼é, aby dalej bawi─ç si─Ö z mikrokontrolerami ­čśä W Javie ekspertem nie jestem, raczej podstawy, ale z trudem przychodzi mi pisanie w CPP. Samo IDE swoje robi, wcze┼Ťniej siedzia┼éem ci─ůgle w IntelliJ, teraz w Atom'ie z PlatformIO.

Dobra, my┼Ťl─Ö, ┼╝e temat wyczerpany w zupe┼éno┼Ťci ­čśä Dzi─Ökuj─Ö bardzo za pomoc ÔŁĄ´ŞĆ

Temat do zamkni─Öcia ^^

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.