Skocz do zawartości
Komentator

4-bitowy kalkulator z rezystorów i tranzystorów

Pomocna odpowiedź

4-bitowy kalkulator z rezystorów i tranzystorów

Wiele osób zastanawia się, jak działa PC. Jak to jest, że zbiór tranzystorów i rezystorów potrafi wykonywać różne operacje matematyczne, które składają się na bardziej złożone działania? Autor tego projektu mierzył się z tym samym problemem i postanowił zbudować swój własny kalkulator dodający do siebie liczby 4-bitowe.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Bardzo ciekawy pomysł. Wykonanie projektu musiało wymagać poświęcenia dużej ilości czasu. Gratuluję wytrwałości. 

• Lubię! 1

Osobiście już od dawna składam sobie bramki i elementy cyfrowe z elementów dyskretnych.

Zaprojektowałem taki sumator w kilku technologiach, jednak czasu mi zabrakło na złożenie tak owego. O ile mi się wydaję sumator z artykułu jest w technologii RTL, dość prosta, jednak potrzeba dużą ilość elementów, według moich projektów technologia NMOS jest najlepsza, potrzeba najmniej elementów (3x mniej niż w TTL), jednak tranzystory z kanałem typu N są 3 razy droższe niż NPN, plusem jest mniejsza ilość elementów czyli łatwiejszy montaż i projekt płytki.

• Lubię! 2

@Konrad6502 witam na forum 🙂 taki układ to ciekawa sprawa i wielu elektroników z nowszych czasów próbowało z tym swoich sił.

Z cenami BJT vs. MOS to bym polemizował, ale zaciekawiło mnie jak piszesz o swoich projektach. Może udostępnisz schematy?  Kogoś zainspirujesz 🙂 

• Lubię! 1

Postaram się udostępnić schematy, jednak muszę ich poszukać na starym dysku. Jedyny do którego mam dostęp to schemat 1bitowego pełnego sumatora w technologii bodajże TTL.

Co do cen to tranzystory bipolarne kosztują 10 gr za sztukę najtańsze a z kanałem N ok.30 gr. Ceny z TME

15948890235186139818736597058514.jpg

• Lubię! 2

pytanie czy taka instalacja pochłania mniej prądu albo np. działa szybciej

czy np. takie tranzystory ktore możemy kupić są szybsze niż te w procesorze czy nie?

Bardzo fajny projekt. Zaczyna się od sumatora, potem się człowiek trochę zasiedzi w nocy i wychodzi MOnSter 6502 albo Megaprocessor...

• Lubię! 1