Skocz do zawartości

Odkurzacz robot typu roomba - zakup


Gadon

Pomocna odpowiedź

Witam, chciałbym się zapytać jakie macie doświadczenia z odkurzaczami "roomba"? rozważam zakup tego typu urządzenia i nie wiem jak się sprawuje z kotem oraz partnerką z długimi włosami 😄 zakłdam, że trzeba co pewien czas rozbierać i czyścić ruchome elementy, jak jest z niezawodnością? widziałem, że np. do takich urządzeń od Xiaomi są dostępne części zamienne itp. akumulatory zwykle są to baterie ogniw 18650 wiec późniejsza wymiana to nie problem, bardziej chodzi mi o elementy ruchome i czujniki 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Co jakiś czas rzeczywiście musisz pozdejmować nawinięte włosy ze wszystkich obracających się elementów. Na szczęście urządzenie jest do tego przystosowane i ma oznaczone na żółto miejsca, w których możesz coś otworzyć, wyjąć, etc. żeby to łatwo zrobić.

Problemem natomiast są wszelkiego rodzaju dywaniki, progi, kable i meble które mają dokładnie taką wysokość, żeby robot się mógł pod nimi zaklinować — co robi natychmiast z widocznym zadowoleniem.

No i nie myśl, że jak masz taki odkurzacz, to zwykły ci już niepotrzebny -- owszem, nie trzeba sprzątać tak często, ale nadal jednak trzeba.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Mi się kilka razy zablokował zderzak - w instrukcji piszą że trzeba go postukać to się odblokuje. Nie chciałem go rozbierać bo gwarancja, ale oststnio jakoś przestał się blokować. Warto od razu dokupić szczotkę obrotową, bo ma tendecję do psucia się, ew. jak masz drukarkę to wydrukować z TPU (na thingiversie masz kilka modeli, lepszych niż oryginalna).

Z długimi włosami problemów nie stwierdziłem (może dlatego, że nie pozwalam mu włazić mojej ukochanej na głowę). Kota nie mam, ale Roomba jest reklamowana właśnie jako idealna do zbierania sierści.

Szczotki, filtry i tym podobne kupujesz na aledrogo. Latarnie dorabiałem sam.

Warto również dodać mu wydrukowane rogi - ale to zależy już od mebli.

No i oczywiście nie pozwalać mu wjeżdżać do wody - z tego co wyczytałem kończy się to wymianą płyty.

I tak jak pisał kolega: to jest dobre do codziennego małego sprzątania, raz na jakiś czas musisz przejechać zwykłym odkurzaczem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A tak, zupełnie zapomniałem że trzeba je usunąć z zasięgu 🙂

Przy okazji: jeśli masz jakieś doniczki z roślinkami na podłodze to nie zdziw się, jeśli będą trochę poprzestawiane. On ma swoje zdanie na temat układu doniczek i stara się ten układ poprawić...

Ale to chyba dotyczy wszystkich odkurzaczy, nie tylko Roomby...

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

to, że zwykły odkurzacz jest nadal potrzebny to akurat wiem 😉 dziwne, że coś takiego "atakuje" doniczki. myślałem, że daje radę je ominąć O.o a niskie meble, nie da sie w aplikacji ustawić aby np. tej części pokoju nie odkurzał? 

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy od modelu. Jak kupisz najdroższy z wyznaczaniem przestrzeni do odkurzania to nie będzie lazł gdzie nie trzeba. Niestety - nie wszystkie modele to potrafią, moja 805 umie z pełną prędkością wjechać w doniczkę, a potem jeszcze parę razy spróbować, czy na pewno się nie da tędy przejechać...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam jakiegoś starego serii 600, zamiast doklejać mu rogi aby pod meblami się nie klinował to podniosłem meble 😄 Nie zauważyłem aby mi firanki czy zasłony wciągał, kablami też gardzie. Ale faktem jest to co napisał @ethanak że ma własny zmysł estetyczny i robi rearanżację mieszkania (u mnie pomogły podkładki antypoślizgowe). Co do producenta to zależy czy chcesz aby twoje dane zbierali Chińczycy czy Amerykanie jeżeli myślisz o czymś z full wypas bajerami jak mapowanie, itp.. Nie mam doświadczenia z odkurzaczami od Xiaomi, za to serwisowałem kilka Ilife i ich nie polecam, spoko stosunek cena/jakość ale dokładając trochę PLNów można kupić już jakiś niższy model Roomba który nie ma tylu bajerów ale podstawowe zadanie spełnia o wiele lepiej.

A co do porad merytorycznych to wszystko zależy. Jaki masz rodzaj podłóg w domu? Czy dużo dywanów? Czy zależy tobie bardziej na bajerach w stylu wyłączanie jakichś stref poprzez aplikacje? Czy ma to po prostu jeździć gdzie się da i jak się da i robić swoje? Jaki masz budżet? No i najważniejsze, jaką masz powierzchnie do sprzątania? Jeżeli boisz się że będzie klinował się pod meblami to po prostu pomierz prześwity.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

obszar do sprzątania mam dość mały, wynajmuję mieszkanie około 45m^2. głównie chciałbym mu zabronić wjazdu do łazienki (próg) oraz do części korytarza - drzwi od łazienki praktycznie zawsze są otwarte (kuweta kota tam jest) więc nie przejechałby za nie, dywanów nie mam a kable mi leżą przy samej ścianie więc raczej by nie przeszkadzały, mam tylko jeden mebel pod, który mógłby spróbować wjechać ale to dałbym radę jakoś ogarnąć aby to zabezpieczyć. budżet tak 1000-2000zł. z serwisowaniem urządzeń mam trochę doświadczenia - praca w serwisach komputerowych gdzie 99% urządzeń to były laptopy ;d więc raczej sobie poradzę z odkurzaczem jakby był jakiś problem. 

Link do komentarza
Share on other sites

Co do łazienki i zakazów wjazdu pokazywałem kiedyś w dziale DIY mój sposób (z telefonu nie mam jak podać linku ale znajdziesz).

A co do kabli przy ścianie... jak nie masz ich porządnie umocowanych do jakiejś listwy to możesz się zdziwić - roomba ma taką specjalną szczoteczkę która jest specjalnie stworzona do wyciągania niedostępnych kabli 🙂

Co do mebla istnieje tylko niebezpieczeństwo, że mebel jest na tyle wysoki że zderzak nie sięgnie, ale na tyle niski żeby zaklinował się wystający czujnik. Można to ogarnąć na różne sposoby.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.