Skocz do zawartości

Usunięte z: Płytka prototypowa Atmega328p - projekt eagle


Anonim

Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, deshipu napisał:

O ile dobrze pamiętam, fabrycznie nowe atmegi używają wewnętrznego oscylatora, więc kryształ nie ma znaczenia przy pierwszym programowaniu. 

Otóż ma znaczenie jeśli jest przylutowany.

Odłącz rezonator to powinno ruszyć. Pozmieniaj fusy na taktowanie z rezonatora i dopiero po zmianie fusów przylutuj rezonator. Poza tym ok. ale jak koniecznie chcesz poćwiczyć to popróbuj na czymś tańszym, attiny13A kosztuje ok. 0.7zł. a to nadal fajna kostka mimo, że malutka - zawsze kilka funkcji się do niej zmieści i ma ADC.

Link to post

Przy tej okazji warto też sprawdzić rezystancję pomiędzy niepołączonymi ścieżkami. Czasami mogą się robić mikrozwarcia albo po czyszczeniu mechanicznym maski mikroopiłki tworzą niewidoczne połączenia. Jeśli pomiędzy niepołączonymi ścieżkami występuje rezystancja mniejsza od 1MOhm to można próbować przetrawić płytkę ponownie. Pamiętać żeby nie czyścić płytki mechanicznie, żadnym papierem ściernym, szczotką mosiężną ani niczym podobnym. Zmywać benzyną albo rozpuszczalnikiem.

Link to post

Co innego kiedy procek ma ustawienia fabryczne a co innego kiedy były już przestawiane przy fabrycznych ustawieniach @deshipu ma rację ale później może być różnie. Programować należy w takiej konfiguracji sprzętowej jaka jest ustawiona fusebitami. Jeśli ustawione jest taktowanie z rezonatora to siłą rzeczy procek nie będzie widoczny kiedy się go podłączy bez rezonatora.

Najlepiej podłącz procka bezpośrednio bez płytki i sprawdź czy się łączy.

@deshipu na wszelki wypadek możesz jeszcze raz przeczytać notę katalogową, już bardziej Ci nie zaszkodzi 😉

 

Edytowano przez Anonim
Link to post

Chamstwo nie uwydatni twojej specjalizacji no chyba, że na nim się ona głównie opiera. Możemy się spotkać i osobiście sprawdzić kto kogo na ziemi położy i kto się będzie pod górkę ślizgał...

Link to post
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.