Skocz do zawartości
mateusz797

Pomysł na ramię robota sterowanego padem

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

Wiecie moze w jaki sposob mozna przy pomocy arduino sterowac padem xbox? Mam pomysl na skonstruowanie takiego robota ktory bedzie sterowany padem. Bedzie mogl jezdzic do tylu lewo w prawo i do przodu oraz bedzie mial ramie składaje sie z 6 serwomechanizmow. Sterowany bedzie padem do xboxa. Ktos moze ma jakies przejrzyste materialy zeby o tym poczytac lub wie czy wogole mozna zastosowac takie rozwiazanie. 

Pozdrawiam, 

Mateusz 

@mateusz797 Oczywiście to, o czym piszesz jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania - ba - jest tak dobrym rozwiązaniem, że zrealizowano je wielokrotnie 🙂

Jedyna różnica jest taka, że tutaj mamy Bluetooth - jeśli chodzi o pad Xbox, to szukaj pod hasłem interfacing xbox controller with arduino; tylko chyba konieczny jest Processing, program, który uruchamiasz na PC, więc to też weź pod uwagę - oczywiście to przykład, jest kilka sposobów jak to rozwiązać 🙂 Pozwolę sobie jedynie zauważyć, że to bardzo trudny projekt - nie wolisz sobie rozbić go na części, czyli najpierw autko zdalnie sterowane z Arduino, potem proste ramię (niekoniecznie na 6 serwach) i potem to wszystko razem? 🙂

• Lubię! 1

(edytowany)

Właśnie dlatego napisałem "oczywiście to przykład, jest kilka sposobów jak to rozwiązać"; ponieważ wydaje mi się (ale musi wypowiedzieć się autor) że gamepad od XBoxa był tylko przykładem. Wówczas projekt zostaje znacząco uproszczony, chociaż (moim zdaniem 🙂) kwestia sterowania nie jest pierwszoplanowa w kontekście zbudowania nawet prostej platformy z małym ramieniem - chociaż tu też autor nie napisał - to ma być "for fun" czy coś więcej?

Edytowano przez wn2001
Literówka

(edytowany)

Ja sie interesuje robotyka for fun. Dla zabawy. Czyli wystarczy zeby robot jezdzil w roznym kierunkach poruszal ramieniem podnosil lekkie rzeczy. Tyle 🙂 ja mysle ze przy konstrukcji ramienia jest konieczny sterownik serw. Wiecie moze jak polaczyc go ze sterownikiem L298N zeby kontrolowac padem silniki i serwa? 

Mam pomysl na : arduino mega, sterownik serw, sterownik silnikow L298N, zasilanie akumulator li-ion 11V, konstrukcja ramienia i podwozia to juz wlasny zakres. 

Edytowano przez mateusz797

Aaa, OK. Piszesz, że

Dnia 14.08.2020 o 08:42, mateusz797 napisał:

Czyli wystarczy zeby robot jezdzil w roznym kierunkach poruszal ramieniem podnosil lekkie rzeczy. Tyle 🙂

ale zadanie wbrew pozorem nie jest banalne. Zaczynając od pierwszej sprawy, sterowniki serw mają różne funkcje, mogą np. stanowić osobne kontrolery, które można wygodnie sterować z PC lub "gadać" po jakiejś magistrali z uC tak, aby zaoszczędzić pinów. Nie są one konieczne do wysterowania serwa modelarskiego, można to zrobić z poziomu Arduino.

Wiecie moze jak polaczyc go ze sterownikiem L298N zeby kontrolowac padem silniki i serwa? 

Niestety zarówno sterownik serw (chyba, że wersja "na bogato", z dodatkowymi GPIO i interfejsami) jest układem wykonawczym, podobnie jak L298N i aby je kontrolować za pomocą pada, potrzebny jest "pomost" w postaci uC, np. Arduino.

Mam pomysl na : arduino mega, sterownik serw, sterownik silnikow L298N, zasilanie akumulator li-ion 11V, konstrukcja ramienia i podwozia to juz wlasny zakres.

Niestety to bardzo ogólny plan. Proszę się nie obrazić, ale nie lepiej byłoby zacząć od kursów Forbota (linki u góry)? W kolejnych odcinkach są wytłumaczone podstawy, w tym sterowanie serwomechanizmami modelarskimi czy silnikami DC. Dopiero wówczas chyba lepiej byłoby zacząć własny, już złożony, projekt. Jestem zwolennikiem podejścia minimum teorii i ćwiczenia praktyczne, ale z doświadczenia wiem, że podejście "szybko, szybko" kończy się niebieskim dymem, i tak trzeba się przeszkolić, a następnie należy kupić zestaw części jeszcze raz 😄