Skocz do zawarto艣ci

Pomocna odpowied藕

Witam 馃槈 zamierzam zaj膮膰 si臋 mikrokontrolerami. Jaki艣 czas temu mia艂em okazje zapoznac si臋 z seri膮 artyku艂贸w w EdW na temat 80C51 i taki tez zamierzam wybrac na poczatek zabawy. W zwiazku z tym mam do was klika pytan:

-czy na takiej platformie da sie zrobic cos wiecej niz proste projekty? Lub inaczej: czy ktos sie moze pochwalic jakimis swoimi osiagnieciami na tym polu? Jesli tak to jakimi?

-jezeli nie 80C51 to co byscie polecali (tanie i majace spore mozliwosci?)...jezeli jednak chcecie mnie rzucac po roznych FaQach to raczej dziekuje i prosze o odpowiedz na ponizsze pytania 馃槂

Szukalem cos na czym bede mogl pracowac. Oto co znalazlem:

AT89C51

Mikrokontroler:

http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?show=Procesory&sort=id

Programator:

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT1375.pdf

Interesuje mnie czy tym programatorem bede mogl pisac w asmie? Ewentualnie jaki byscie polecali inny programator (chcialbym uzywac asemblera)?

Czy cos jeszcze oprocz mikro oraz programatora (rozumiem ze soft jest z programatorem) bedzie mi potrzebne? Z gory dziekuje za odpowiedzi 馃槈

Dok艂adnie atmegi s膮 najlepsze. Maj膮 super dokumentacj臋 i s膮 tanie. Og贸lnie jek chcesz co艣 programowa膰 to najlepiej atmela. A programatorek to najlepiej stk200/300 lub usbasp. Naj艂atwiejszym j臋dzykiem na pocz膮tek jest bascom avr.

Pozdrawiam

atmegi s膮 najlepsze

Polemizowa艂bym. Zale偶y kto czego oczekuje od uC. Je偶eli chcemy ma艂ej obudowy i/lub ma艂ego poboru pr膮du bierzemy tiny. Je偶eli potrzebujemy wsparcia USB bierzemy AT90USB. Je偶eli chcemy na przyk艂ad DMA bierzemy Xmegi. Oczywi艣cie wymieni艂em tylko AVR'y, sam atmel jeszcze ma w swojej ofercie ARMy, w艂a艣nie 8051... 呕e te偶 nie wspomn臋 o microchipie, kt贸rego PICe s膮 naprawd臋 dobrymi procesorami, r贸wnie偶 znajdziemy co艣 dla siebie, podobnie jak AVR. Jeszcze jest na przyk艂ad motorola...

Nie mniej jednak, dla Ciebie, Merki, AVR'y b臋d膮 jednak najlepszym rozwi膮zaniem - 51 ju偶 raczej wychodz膮 z u偶ytku. Najwi臋cej os贸b w Posce ich u偶ywa - 艂atwo znajdziesz informacje i kody 藕r贸d艂owe. Je偶eli szukasz mikrokontrolera bardzo dobrze udokumentowanego, z mas膮 przyk艂ad贸w, to jednak M8 to najlepsza opcja. Je偶eli chcesz mie膰 nieco wi臋cej w tej samej obuudowie (dodatkowe Timery, pe艂ne 10bit ADC etc.) to sk艂ania艂bym si臋 ku kt贸rym艣 z zestawu atmegX8 (nie myli膰 z xmegami, tutaj x zosta艂 u偶yty jako jaka艣 liczba - 4, 8, 16, 32) - nazwy rejestr贸w tych 'braci' s膮 takie same (co w Assemblerze jest raczej znacz膮ce), a jeste艣my praktycznie nieograniczeni pami臋ci膮 - je艣li mamy malutki programik bierzemy 48, kt贸ra jest najta艅sza i ma najmniej pami臋ci, a je偶eli piszemy jakiego艣 'potwora' to bierzemy 328, kt贸ra jest 艣miesznie droga, ale ma mas臋 przestrzeni do wykorzystania. Uff, ale si臋 rozpisa艂em, nawet mam wra偶enie, 偶e ju偶 ostatnio pojawi艂 si臋 podobny post.

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Tak tez myslalem ze bedziecie chcieli mnie sprowadzic na inna droge 馃槂 domyslam sie ze 8051 juz jakies lata ma, rozumiem wiec ze najlepiej wybrac AVR(bynajmniej na poczatek)?

Programator podany (stk200/300) widze ze dosc tani i obluguje sporo jelsi nie wszystkie wersje AVR wiec jak dla mnie super 馃槈

Teraz sprawa softu: rozumiem ze bascom jest prosty itp, akurat cos tam programowac juz umiem ale i tak chcialbym miec jakas mozliwosc wyboru w czym pisac. BAscom, pewnie C sa oblugiwane przez AVR a co ze wspomnianym asemblerem? Czy do kazdego programatora da sie zastosowac jeden soft czy nie?

Programator jest narz臋dziem dla softu, nie odwrotnie. Czy tw贸j soft obs艂uguje dany programator - to musi by膰 gdzie艣 napisane, jakiego kompilatora chcesz u偶ywa膰? Nie wiem, czy wiesz, ale ASM to raczej ci臋偶ka sprawa - bezpo艣rednie dzia艂anie na instrukcjach mikrokontrolera, niby kilka(dziesi膮t, nie jestem pewien), ale jednak dziwne nazwy i 'trzeba my艣le膰 jak mikrokontroler' - wszystko m贸wi膰 mu dok艂adnie, krok po kroku. To co np. bascom albo C za艂atwia jedn膮 komend膮/funkcj膮 w ASMie b臋dzie zawiera膰 kilkana艣cie, ale nie znaczy to, 偶e ASM jest mniej wydajny, wr臋cz odwrotnie, bo piszesz mu tylko to co musi zrobi膰, a funkcje w C i komendy w Bascomie robi膮 jeszcze inne rzeczy, 偶eby by膰 jak najbardziej uniwersalnymi. A wi臋c, ko艅cz膮c - ASM jest trudny, cho膰 optymalny, Bascom pro艣ciutki, ale nieoptymalny, a C to co艣 pomi臋dzy - oszcz臋dza tw贸j czas i czas proca 馃檪

Doskonale cie rozumiem BoBBy, z asmem juz mialem wczesniej do czynienia (dla x86) wiec nie ejstem jedynie pod wplywem artykulow p. Piotra Goreckiego nt.8051 馃槈 wiem co ten jezyk potrafi, jednak w przypadku rzeczy nowej dla mnie jakim bedzie pewnie AVR bede wolal zaczac od rzeczonego BASCOMA 馃構

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.