Skocz do zawarto┼Ťci

Pomocna odpowied┼║

Witam ­čśë zamierzam zaj─ů─ç si─Ö mikrokontrolerami. Jaki┼Ť czas temu mia┼éem okazje zapoznac si─Ö z seri─ů artyku┼é├│w w EdW na temat 80C51 i taki tez zamierzam wybrac na poczatek zabawy. W zwiazku z tym mam do was klika pytan:

-czy na takiej platformie da sie zrobic cos wiecej niz proste projekty? Lub inaczej: czy ktos sie moze pochwalic jakimis swoimi osiagnieciami na tym polu? Jesli tak to jakimi?

-jezeli nie 80C51 to co byscie polecali (tanie i majace spore mozliwosci?)...jezeli jednak chcecie mnie rzucac po roznych FaQach to raczej dziekuje i prosze o odpowiedz na ponizsze pytania ­čśâ

Szukalem cos na czym bede mogl pracowac. Oto co znalazlem:

AT89C51

Mikrokontroler:

http://www.altron.com.pl/cgibin/shop?show=Procesory&sort=id

Programator:

http://www.sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT1375.pdf

Interesuje mnie czy tym programatorem bede mogl pisac w asmie? Ewentualnie jaki byscie polecali inny programator (chcialbym uzywac asemblera)?

Czy cos jeszcze oprocz mikro oraz programatora (rozumiem ze soft jest z programatorem) bedzie mi potrzebne? Z gory dziekuje za odpowiedzi ­čśë

┼üo ten mikrokontroler ju┼╝ swoje latka ma ­čśë Poleca┼ébym attiny2313 lub atmege8. Co do programatora kup sobie jaki┼Ť do AVR, bo tym co poda┼ée┼Ť za wiele to nie zaprogramujesz.

Dok┼éadnie atmegi s─ů najlepsze. Maj─ů super dokumentacj─Ö i s─ů tanie. Og├│lnie jek chcesz co┼Ť programowa─ç to najlepiej atmela. A programatorek to najlepiej stk200/300 lub usbasp. Naj┼éatwiejszym j─Ödzykiem na pocz─ůtek jest bascom avr.

Pozdrawiam

atmegi s─ů najlepsze

Polemizowa┼ébym. Zale┼╝y kto czego oczekuje od uC. Je┼╝eli chcemy ma┼éej obudowy i/lub ma┼éego poboru pr─ůdu bierzemy tiny. Je┼╝eli potrzebujemy wsparcia USB bierzemy AT90USB. Je┼╝eli chcemy na przyk┼éad DMA bierzemy Xmegi. Oczywi┼Ťcie wymieni┼éem tylko AVR'y, sam atmel jeszcze ma w swojej ofercie ARMy, w┼éa┼Ťnie 8051... ┼╗e te┼╝ nie wspomn─Ö o microchipie, kt├│rego PICe s─ů naprawd─Ö dobrymi procesorami, r├│wnie┼╝ znajdziemy co┼Ť dla siebie, podobnie jak AVR. Jeszcze jest na przyk┼éad motorola...

Nie mniej jednak, dla Ciebie, Merki, AVR'y b─Öd─ů jednak najlepszym rozwi─ůzaniem - 51 ju┼╝ raczej wychodz─ů z u┼╝ytku. Najwi─Öcej os├│b w Posce ich u┼╝ywa - ┼éatwo znajdziesz informacje i kody ┼║r├│d┼éowe. Je┼╝eli szukasz mikrokontrolera bardzo dobrze udokumentowanego, z mas─ů przyk┼éad├│w, to jednak M8 to najlepsza opcja. Je┼╝eli chcesz mie─ç nieco wi─Öcej w tej samej obuudowie (dodatkowe Timery, pe┼éne 10bit ADC etc.) to sk┼éania┼ébym si─Ö ku kt├│rym┼Ť z zestawu atmegX8 (nie myli─ç z xmegami, tutaj x zosta┼é u┼╝yty jako jaka┼Ť liczba - 4, 8, 16, 32) - nazwy rejestr├│w tych 'braci' s─ů takie same (co w Assemblerze jest raczej znacz─ůce), a jeste┼Ťmy praktycznie nieograniczeni pami─Öci─ů - je┼Ťli mamy malutki programik bierzemy 48, kt├│ra jest najta┼äsza i ma najmniej pami─Öci, a je┼╝eli piszemy jakiego┼Ť 'potwora' to bierzemy 328, kt├│ra jest ┼Ťmiesznie droga, ale ma mas─Ö przestrzeni do wykorzystania. Uff, ale si─Ö rozpisa┼éem, nawet mam wra┼╝enie, ┼╝e ju┼╝ ostatnio pojawi┼é si─Ö podobny post.

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Tak tez myslalem ze bedziecie chcieli mnie sprowadzic na inna droge ­čśâ domyslam sie ze 8051 juz jakies lata ma, rozumiem wiec ze najlepiej wybrac AVR(bynajmniej na poczatek)?

Programator podany (stk200/300) widze ze dosc tani i obluguje sporo jelsi nie wszystkie wersje AVR wiec jak dla mnie super ­čśë

Teraz sprawa softu: rozumiem ze bascom jest prosty itp, akurat cos tam programowac juz umiem ale i tak chcialbym miec jakas mozliwosc wyboru w czym pisac. BAscom, pewnie C sa oblugiwane przez AVR a co ze wspomnianym asemblerem? Czy do kazdego programatora da sie zastosowac jeden soft czy nie?

Programator jest narz─Ödziem dla softu, nie odwrotnie. Czy tw├│j soft obs┼éuguje dany programator - to musi by─ç gdzie┼Ť napisane, jakiego kompilatora chcesz u┼╝ywa─ç? Nie wiem, czy wiesz, ale ASM to raczej ci─Ö┼╝ka sprawa - bezpo┼Ťrednie dzia┼éanie na instrukcjach mikrokontrolera, niby kilka(dziesi─ůt, nie jestem pewien), ale jednak dziwne nazwy i 'trzeba my┼Ťle─ç jak mikrokontroler' - wszystko m├│wi─ç mu dok┼éadnie, krok po kroku. To co np. bascom albo C za┼éatwia jedn─ů komend─ů/funkcj─ů w ASMie b─Ödzie zawiera─ç kilkana┼Ťcie, ale nie znaczy to, ┼╝e ASM jest mniej wydajny, wr─Öcz odwrotnie, bo piszesz mu tylko to co musi zrobi─ç, a funkcje w C i komendy w Bascomie robi─ů jeszcze inne rzeczy, ┼╝eby by─ç jak najbardziej uniwersalnymi. A wi─Öc, ko┼äcz─ůc - ASM jest trudny, cho─ç optymalny, Bascom pro┼Ťciutki, ale nieoptymalny, a C to co┼Ť pomi─Ödzy - oszcz─Ödza tw├│j czas i czas proca ­čÖé

Doskonale cie rozumiem BoBBy, z asmem juz mialem wczesniej do czynienia (dla x86) wiec nie ejstem jedynie pod wplywem artykulow p. Piotra Goreckiego nt.8051 ­čśë wiem co ten jezyk potrafi, jednak w przypadku rzeczy nowej dla mnie jakim bedzie pewnie AVR bede wolal zaczac od rzeczonego BASCOMA ­čśő

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.