Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Cześć @atlantis86,

bardzo fajny projekt - sam chciałbym posiadać podobny układ. Mam kilka pytań:

1) Jaki jest zakres pomiarowy urządzenia (minimalny i maksymalny) -najlepiej w Rentgenach na godzinę lub mili Siwertach na godzinę

2) Jakie rodzaje promieniowania przyrząd wykrywa/mierzy (Alfa, Beta, Gamma)?

3) Jak można sprawdzić/skalibrować przyrząd (widziałem, że można kupić w sieci źródła promieniowania z mikroskopijną ilością Ameryku)

4) Czy ewentualnie mógłbyś udostępnić schemat i projekt płytki PCB?

5) Czy samą "lampę" - użyty model licznika Geigera można dostać i za ile?

Przepraszam, za taką liczbę pytań , ale projekt na prawdę mnie bardzo interesuje.

Pozdrawiam

• Lubię! 1
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 13.11.2020 o 15:32, atlantis86 napisał:

Ta druga jest obliczana w oparciu o stałą, którą kiedyś znalazłem gdzieś w Internecie i która sprawdza się o tyle, że generuje wiarygodny wynik jeśli chodzi o promieniowanie tła.

Mam podobną tubkę, fajnie mierzy, ale nie mam pewności co. W sensie nie mam przekonania do kalibracji na oko.

Mógłbym prosić o tę stałą albo o wzorek?

10 minut temu, jbanaszczyk napisał:

Mam podobną tubkę, fajnie mierzy, ale nie mam pewności co. W sensie nie mam przekonania do kalibracji na oko.

Ja niczego nie kalibrowałem. Zresztą jak miałbym to robić nie mając dostępu do żadnego certyfikowanego, naukowego przyrządu pomiarowego i kontrolnego źródełka promieniowania? 😉

Lat temu, zabierając się za pierwszą iterację tego projektu na jakimś forum natrafiłem na informację o tym, o przez ile trzeba przemnożyć ilość impulsów na minutę, żeby uzyskać z grubsza prawidłowy wynik w uS/h. Uzyskiwana wartość pasowała do przeciętnego promieniowania tła. Dzięki uprzejmości znajomego fizyka miałem też okazję stwierdzić, że przyrząd prawidłowo reaguje na obecność nieznacznie promieniotwórczego kawałka minerału (zaledwie kilka razy więcej niż tło). To mi wystarczyło i nie drążyłem sprawy. To miał być zabawny projekt, a nie certyfikowany przyrząd naukowy. 😉

10 minut temu, jbanaszczyk napisał:

Mógłbym prosić o tę stałą albo o wzorek?

Zobacz tutaj:

https://github.com/marekw1986/EtherGeiger/blob/master/code/geiger/geiger.c

Tutaj jest wersja urządzenia na PIC32, więc mogłem sobie pozwolić na wykonywanie operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych. W przypadku mniej wydajnych platform (AVR, uklady retro jak 6502) stosuję inną sztuczkę. Stałą definiuję jako jej wartość przemnożoną przez 10000, mnożę przez nią liczbę zliczonych impulsów, a następnie wyciągam z tego wyniku część całkowitą i dziesiętną. Coś w tym stylu:

#define STS20_PRESCALER 57		//For STS-5/SBM-20/BOI-33 sensor tube 0.0057 * 10000 to avoid float
#define GEIGER_USV(cpm)		STS20_PRESCALER * cpm;

char* get_usiv_str (uint16_t cpmin, char * des) {
	uint32_t siv;
	uint16_t integer, fraction;
	char buffer[16];

des[0] = '\0';
	siv = GEIGER_USV(cpmin);
	integer = siv/10000;
	fraction = siv%10000;
	utoa(integer, buffer, 10);
	strcat(des, buffer);
	strcat(des, ".");
	if (fraction < 1000) {
		strcat(des, "0");
		if (fraction < 100) {
			strcat(des, "0");
			if (fraction < 10) {
				strcat(des, "0");
			}
		}
	}
	utoa(fraction, buffer, 10);
	strcat(des, buffer);
	return des;	
}

• Lubię! 2
29 minut temu, atlantis86 napisał:

To mi wystarczyło i nie drążyłem sprawy. To miał być zabawny projekt, a nie certyfikowany przyrząd naukowy.

To tak samo u mnie. Koszt certyfikacji by przekroczył koszt nowego "fabrycznego"  urządzenia. Thx

Dnia 29.12.2020 o 13:14, xor napisał:

podpinałeś to do radioactivi@home ?

Nie. Oni udostępnili jakieś API do wrzucania danych do ich sieci? Bo kiedy kilka lat temu budowałem pierwszego EtherGeigera wysłałem maila z pytaniem, ale nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Wtedy chyba można było korzystać tylko z ich czujników. Coś się w tej materii zmieniło?