Skocz do zawartości

Sterownik oświetlenia schodów LED - weryfikacja założeń

Pomocna odpowiedź

37 minut temu, polihedron napisał:

tam nie masz zworki na sterowniku pwm VCC na 5V, albo 3.3V? jesteś w stanie sprawdzić jakie ma zasilanie sterownik?

jest coś takiego:

image.thumb.png.86f056abe26a8232a83839e233d63b6a.png

ale jak się przyjrzeć, do domyślnie jest połączenie na 5V. Zgadzałoby się to też z instrukcją producenta:

Cytat

This shield has two power supplies. One is VCC - that is the 5V power from the Arduino, it is used to power the PWM chip and determines the I2C logic level and the PWM signal logic level.

(z https://learn.adafruit.com/adafruit-16-channel-pwm-slash-servo-shield/shield-connections)

(edytowany)

Jeśli masz na pinie 28 sterownika 5V, to na dowolnym wyjściu, dla 100% PWM, powinno być od 4,5V do 5V.

dla:

pwm.setPWM(pin, 4096, 0);

pin powinien być "on", a dla:

pwm.setPWM(pin, 0, 4096);

pin powinien być "off"

W przeciwnym razie sterownik nie działa prawidłowo. 

A przykład pwmtest.ino z biblioteki na ten sterownik od adafruit działa?

przykładowa aplikacja z datasheet:

Screenshot_10.thumb.png.85bac16043ba6db95cc879ab62d814a5.png

Edytowano przez polihedron

Witam po przerwie 🙂

Po sugestiach w tym wątku zareklamowałem shield PWM i otrzymałem nową sztukę. Mam też nowe arduino (od razu z WiFi) i niestety kolejne rozczarowanie... Teraz podłączam wszystko ostrożniej, ale objaw jest dokładnie ten sam, czyli pasek LED na wyjściu PWM z shielda świeci tylko trochę (choć mogę go ściemniać), a z wyjścia PWM arduino działa jak należy.

Udało mi się jednak ustalić nowy fakt: jeśli pasek LED jest odłączony od modułu MOSFET (lub moduł w całości jest odłączony) to napięcie zmierzone na wyjściu PWM shielda wynosi 5V. Jeśli pasek LED jest podłączony, to spada do wcześniej zmierzonych ~3,5V.

Czy ktoś bardziej doświadczony może mi doradzić dlaczego tak się dzieje lub co robię nie tak?

Dla przypomnienia, shield który posiadam:

https://botland.com.pl/arduino-shield-kontrolery-silnikow-i-serw/2448-sterownik-serw-16-kanalowy-12-bitowy-pwm-i2c-shield-dla-arduino-adafruit-1411.html

oraz moduły MOSFET:

https://botland.com.pl/przelaczniki-cyfrowe/8236-modul-wykonawczy-mosfet-irf520-24v5a-iduino-st1168-5903351241212.html