Skocz do zawartości

Sketchup vs Fusion 360, co wybrać do druku 3D?


seba244

Pomocna odpowiedź

Witam Wszystkich,

Bardzo proszę o poradę. Ostatnio moim kolejnym hobby jest druk 3D.

Wiadomo że każdy swoje projekty modeluje z licznych programów 3D.

Pytanie do doświadczonych osób który program będzie najlepszy na początek , który najlepszy do nauki. Do którego jest najwięcej kursów od podstaw.?

Sketchup czy  Fusion 360?

Dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@seba244 Tak się składa, że mam pewne doświadczenie z obydwoma wymienionymi tu programami - powiedziałbym, że w analogii SketchUp to takie Arduino, Fusion 360 to STM32 😉 Inaczej mówiąc, z SketchUp'em o wiele łatwiej zacząć - ma tylko kilka funkcji, w ciągu kilku minut wiesz już mniej-więcej co i jak (jest też wbudowany samouczek). SketchUp pozwoli Ci narysować proste elementy, np. uchwyt czujnika ultradźwiękowego, obejmę silnika czy obudowę wyświetlacza LED. Fusion 360 to pełnoprawny CAD - na początku możesz czuć się trochę zagubiony (ale też jest bardzo intuicyjny), ale jest to pakiet narzędzi - możesz narysować wiele detali (np. całą przekładnię), następnie je złożyć i sprawdzić, jak będą się względem siebie przesuwać, wykonywać analizy czy przygotować ścieżkę pod frezarkę CNC (moduł CAM). Podsumowując - krzywa uczenia przy Fusion'ie jest nieco bardziej stroma (przy SketchUp'ie, aby zacząć, potrzebujesz kilku(nastu minut), Fusion'ie - kilku godzin). Ja początkowo używałem SketchUp'a, ale z czasem, gdy moje projekty zaczęły być coraz większe, przejście na Fusion było koniecznością. Sam musisz ocenić swój poziom wtajemniczenia, ale raczej na początek poeksperymentowałbym z SketchUp'em, a później przeszedłbym na Fusion 360 😉

PS Jeśli chodzi o tutoriale, znajdziesz i tu, i tu. Co ważne, z SketchUp'a (przynajmniej wersji 8 ) nie wyekportujesz pliku STL bezpośrednio - potrzebujesz wtyczki. Podobnie jest z innymi przydatnymi funkcjami, jak zaokrąglanie krawędzi czy fazowanie - w Fusionie te wszystkie funkcjonalności masz już wbudowane 🙂

Pozdrawiam 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@wn2001

Też się przymierzam do nauki jakiegoś CAD'a, większość osób w intrenecie poleca Fusiona, ale właśnie czytam, że darmowa wersja  została okrojona. Ciężko mi powiedzieć z opisu tej aktualizacji jak bardzo, bo nie wiem jakie funkcje są przydatne a jakie nie.  Mógłbyś napisać jak bardzo namieszali? 🙂 Tak jak autor tematu, chcę głównie robić modele pod drukarkę 3D, więc funkcjonalności dotyczące obrabiarek CNC mnie nie interesują

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@wn2001 Dziękuję za opinię. Takie odpowiedzi powinny być nagradzane 👍.

Szkoda, że Fusion 360 miesięczna opłata to ok 300zł . Studentem jak i uczniem to nie jestem a płacenie 300 zł  co miesiąc z wykorzystaniem hobbistycznym mija się z celem...

 

Zaś SketchUp jest bezpłatny.........  sam nie wiem od czego zacząć..............

 

Dzięki za odp.

Edytowano przez seba244
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@seba244 fusion ma coś tam bezpłatnego jak jest niekomercyjny.

Ogólnie ujmę to tak, nie marnuj czasu bierz fusiona. Bardzo prosty program, świetnie udokumentowany, na YT masz poradniki do narzędzi od Autodeska, każde narzędzie ma animację która pokazuje jak je użyć. W 10 godzin obklikasz, zrobisz jakieś zawiasy, wazony, stojaki i będziesz śmigał 😎 
W Fusionie przesiedziałem grubo ponad 100 godzin i naprawdę polecam, dużo lepsze od Inventora (do takiego zastosowania), a te wszystkie Tinkercady, scetchupy niech się chowają 😄 

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.