Skocz do zawartości

Zegarek/budzik na STM8 Discovery

Pomocna odpowiedź

Jakiś czas temu na forum pojawiło się sporo projektów DIY typu zegarki, budziki, sterowniki czasowe. Miałem nawet chęć wstawić to co miałem zrobione ale problem w tym , że ciężko to nazwać DIY bo to w zasadzie gotowa płytka do której wystarczy ewentualnie podpiąć jakiś moduł( jeśli będziemy chcieli czymś sterować). Wiec tak sobie pomyślałem , że ten dział chyba będzie dobry. Płytkę z stm8l152c6t6 nabyłem jakiś czas temu w celu sprawdzenia/przetestowania trybów low power. 

stmp1.thumb.jpg.a3a8a0d5c9611201c568b384eb7ea47d.jpg

Na powyższym obrazku pobór w run-mode ~ 0,9mA. Wiem , że wskazania prezentowane na tym multimetrze nie będą jakieś super dokładne ale zawsze można sobie je porównać z tym co podaje Nota katalogowa.

stmp2.thumb.jpg.2d305f0a542ed6852ae263c7c0b8fb5e.jpg

W active-halt (RTC cały czas działa) czas działania można by było już liczyć w latach na baterii CR2032. Wybudzenie z tego trybu odbywa się przez przerwanie zewnętrzne po  naciśnięciu przycisku lub przez przerwanie z alarmu RTC. Do ustawiania daty i czasu napisałem programik w processing 3

gui.thumb.png.c99df7eb19c1683a075da3da6e597737.png

Jedyną funkcję, którą napisałem to obliczanie dnia tygodnia na podstawie daty. W javie pewnie jest na to jakiś gotowiec ale szybciej poszło mi znalezienie wzoru. Po wykryciu i wybraniu odpowiedniego portu wystarczy kliknąć na połączenie i mamy czas zaktualizowany co do sekundy.

stmp3.thumb.jpg.abd744c266f5340872fe496a32c940ad.jpg

Poboru prądu w trybie HALT nie sprawdzałem bo jest liczony w nA czyli i tak nic bym nie zobaczył. Co do ilości wykorzystanego miejsca na wyświetlaczu (4/6 znaków) to jest to jakiś kompromis między ilością wyprowadzeń a dostępnością peryferiów. Przy 4 znakach na lcd zajętych jest 20 I/O. Gdybym chciał wykorzystać wszystkie pola to było by już 28 zajętych I/O (i mniejsza liczba peryferiów do wykorzystania). Więc zachowałem Timer1 który podobnie jak w AVR jest (chyba) najbardziej zaawansowany ale ma więcej wspólnego z stm32. Sam RTC jest prawie bliźniaczy z stm32G0.

• Lubię! 2