Skocz do zawarto┼Ťci

Float...okreslenie ilosci cyfr po przecinku

Pomocna odpowied┼║

Witam Panow....

Da sie jakos okreslic ilosc cyfr po przecinku?? Np. mam liczbe 54.123 i chcialbym zrobic "czary mary" po ktorym bym wiedzial ze liczb po przecinku mam trzy...

Bede wdzieczny za pomoc..

Pozdrawiam­čÖé

Edytowano przez farmaceuta
21 minut temu, farmaceuta napisał:

Da sie jakos okreslic ilosc liczb po przecinku??

Nie ma tu czego┼Ť takiego jak ilo┼Ť─ç cyfr (a nie liczb) po przecinku - jest tyle ile sobie chcesz wy┼Ťwietli─ç. Typ float nie jest dok┼éadny, czyli te 54.123 to┬á raczej 54.12299999999999755573298899 (i tak dalej) w reprezentacji dziesi─Ötnej.

• Pomog┼ée┼Ť! 1
(edytowany)

Chodzi o to ze bede mial duzo zmiennych typu float ktore maja dosc niski zakres np 35.50...

Gdybym mogl wyciagnac ilosc cyfr po przecinku to moglbym tego float pomnozyc *10/*10...co by mi dalo wynik 3550 ktory sie miesci w zakresie 12 bitow..do tego informacja ile razy mnozylem przez 10 do uzyskania liczby calkowitej, w przykladzie 2 razy czyli zapisuje to powiedzmy w kolejnych 2 bitach i w sumie mam tylko 14 bitow zamiast 32...przesyl bedzie przez lora rf wiec rozmiar pakietow ma duze znaczenie..

No ale nie mo┼╝esz bo co┼Ť takiego nie istnieje. Problem w tym, ┼╝e zmienne float s─ů przechowywane w postaci binarnej, a np. 0.1 nie da si─Ö dok┼éadnie w tej postaci zapisa─ç i dla procesora 0.1 i 0.099999999 to to samo. Musisz kombinowa─ç inaczej.

• Pomog┼ée┼Ť! 1
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Szukasz producenta PCB? Sprawd┼║ firm─Ö JLCPCB. Dlaczego warto?
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 2-warstwowe za 2$ (gotowe w 24 godziny)
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 4-warstwowe za 5$
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ SMT od 7$
┬á┬á ÔÇó Produkcja w profesjonalnej fabryce (zobacz film)
Sprawd┼║ te┼╝ ┬╗ Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

(edytowany)

Hmmm...tylko jak? 

No nic mi nie swita..a np. float 35.50 rzutuje na int i mam 35, no i teraz odejmujac int od float sprawdzam czy otrzymuje 0 , mnoze i licze ile razy...?

Edit: 

Oczywiscie wynik po mnozeniu zamieniam na liczbe calkowita i dopiero wtedy operuje na bitach..

A mo┼╝e napisz co tak naprawd─Ö pr├│bujesz osi─ůgn─ů─ç, bo to wygl─ůda jak by┼Ť reimplementowa┼é typ float, tylko gorzej.

Generalnie na dzien dzisiejszy to nie robie nic...ksztalce sie na przyszlosc.

Chodzi o to ze mam np. 10 zmiennych float (40 bajtow) ktore maja takie zakresy liczb ze po pomnozeniu i rzutowaniu na int zajely by juz powiedzmy 15-20 bajtow co przy przesyle przez rf juz roznice robi tym bardziej ze lora jest dosyc wolna jesli chce sie zachowac dobra czulosc odbioru..

Jak wystarczy 65k zakresu + 4 miejsca po przecinku, to zawsze mo┼╝esz wykorzysta─ç floaty __fp16,. Tylko dwa bajty.

10 godzin temu, farmaceuta napisał:

Oo..nawet nie wiedzialem ze takie cos istnieje jak  dwu bajtowy float (poczatkujacy Jestem)...napewno duzo ulatwia mi takie rozwiazaniej lecz dalej moze byc przydatne "przerabianie" bo duzo licz bedzie rowniez z nizszych zakresow jak np 100.0 / 255.0 etc...ktore mozna odchudzic do bajta...

Istnieje, ale z ograniczeniami i nieoficjalnie, tylko jako "storage type" i jego obsługa w kompilatorach jest... no, rożna (GCC obsługuje). Pełna obsługa jest zdaje się tylko w kartach graficznych i tego typu zabawkach.

Je┼╝eli znasz dok┼éadny potrzebny zakres, to zawsze mo┼╝esz pomno┼╝y─ç przez co┼Ť i zachowa─ç jako n-bitowy int, wyr├│wnany do 8. Znaczy w 3 bajtach mo┼╝na upchn─ů─ç 2 12bit liczby. Albo 12 po 4bit.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Tyle ┼╝e we┼║ pod uwag─Ö to, ┼╝e w najprostszym przypadku musisz powiedzie─ç stronie odbieraj─ůcej jakiej d┼éugo┼Ťci liczb─Ö przesy┼éasz (8/16 bit├│w). Czyli co najmniej jeden dodatkowy bit.

Og├│lnie kodowanie zmiennej d┼éugo┼Ťci mo┼╝e by─ç lekko upierdliwe (vide UTF-8, kt├│rego pewnie jaka┼Ť po┼éowa z tu obecnych nie rozumie, ew. - to ju┼╝ dla bardziej dociekliwych - protok├│┼é MySQL-a).

• Pomog┼ée┼Ť! 1
14 minut temu, kaworu napisał:

Je┼╝eli znasz dok┼éadny potrzebny zakres, to zawsze mo┼╝esz pomno┼╝y─ç przez co┼Ť i zachowa─ç jako n-bitowy int, wyr├│wnany do 8. Znaczy w 3 bajtach mo┼╝na upchn─ů─ç 2 12bit liczby. Albo 12 po 4bit.

Dokladnie o to mi chodzi...zeby maksymalnie "skompresowac" liczby zamiast marnowac 4 bajty na przeslanie np. 125.0 plus informacja ile razy musialem mnozyc zeby wyszla liczba calkowita..zamiana na liczbe calkowita i operacje na bitach zeby wrzucic to do bajtow..

17 minut temu, ethanak napisał:

Tyle ┼╝e we┼║ pod uwag─Ö to, ┼╝e w najprostszym przypadku musisz powiedzie─ç stronie odbieraj─ůcej jakiej d┼éugo┼Ťci liczb─Ö przesy┼éasz (8/16 bit├│w). Czyli co najmniej jeden dodatkowy bit.

Po stronie odbiorczej odpowiednio wyciagam liczby, rzutuje do float (chyba sie da?) i dziele przez 10 tyle ile razy mnozylem i mam spowrotem te powiedzmy 35.50...

No chyba ze pierdoly opowiadam to mozna mi liscia wyplacic..;-) poczatkujacy Jestem...

Dziekuje wam za pomoc! ­čÖé jak cos wymyslicie lepszego to slucham bardzo uwaznie..

Przed chwil─ů, farmaceuta napisa┼é:

odpowiednio wyciagam liczby

Kluczowe s┼éowo: odpowiednio. Sk─ůd b─Ödziesz wiedzia┼é, czy dane 8 bit├│w to jeden bajt┬á o┼Ťmiobitowej liczby, czy pierwsza po┼é├│wka fp16?

2 minuty temu, farmaceuta napisał:

dziele przez 10 tyle ile razy mnozylem

Czyli tak jak zauważył @deshipu - próbujesz zrobić swojego floata tylko gorszego.

4 minuty temu, farmaceuta napisał:

jak cos wymyslicie lepszego to slucham bardzo uwaznie

Trudno wymy┼Ťla─ç rozwi─ůzanie je┼Ťli si─Ö nie wie do czego ma to s┼éu┼╝y─ç (bo nie chodzi tu o "do przesy┼éania liczb przez lora" tylko co te liczby oznaczaj─ů).

Dwa rozwi─ůzania kt├│re narzucaj─ů si─Ö same: wspomniany ju┼╝ fp16 albo 16-bitowy int (┼Ťci┼Ťlej u┼éamek fixed point). Ewentualnie w┼éa┼Ťnie jakie┼Ť kodowanie zmiennej d┼éugo┼Ťci... ale musia┼ébym wiedzie─ç co te liczby oznaczaj─ů, jaka jest wymagana dok┼éadno┼Ť─ç i jaki jest zakres ka┼╝dej z nich... i to nie og├│lnie "to temperatura" tylko szczeg├│┼éowo, np. "temperatura w pomieszczeniu z dok┼éadno┼Ťci─ů do p├│┼é stopnia" lub "temperatura tygla do topienia o┼éowiu z dok┼éadno┼Ťci─ů do 5 stopni".

• Pomog┼ée┼Ť! 1
3 minuty temu, ethanak napisał:

Kluczowe s┼éowo: odpowiednio. Sk─ůd b─Ödziesz wiedzia┼é, czy dane 8 bit├│w to jeden bajt┬á o┼Ťmiobitowej liczby, czy pierwsza po┼é├│wka fp16?

Tutaj musze przeprosic bo zamotalem...w sumie nie jest mi potrzebne "rozgryzienie" ile liczb po przecinku bede mial, bo poprostu bede to wiedzial i moge to na "sztywo" bez problemu uwzglednic...czyli zamieniam float do liczby calkowitej i zapisuje ja do maksymalnie najnizszego zakresu bitow...po odbiorze paczki bajtow poprostu odtwarzam tego float 

1 minutę temu, farmaceuta napisał:

zapisuje ja do maksymalnie najnizszego zakresu bitow

A sk─ůd b─Ödziesz przy odbiorze wiedzia┼é do jakiego to najni┼╝szego zakresu bit├│w t─Ö liczb─Ö skonwertowa┼ée┼Ť? Dziesi─Ö─ç bit├│w? Osiem? Szesna┼Ťcie?

No - chyba ┼╝e dla ka┼╝dej liczby przypisana jest na sztywno ilo┼Ť─ç bit├│w (np. pierwsza ma zawsze siedem, druga trzyna┼Ťcie a trzecia szesna┼Ťcie). Ale w takiej sytuacji ka┼╝da liczba jest dekodowana niezale┼╝nie od pozosta┼éych i mo┼╝e mie─ç sw├│j prywatny kodek (np. logarytmiczny).

• Pomog┼ée┼Ť! 1

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.