Skocz do zawartości

Sterowanie paska LED RGB poprzez Arduino NANO

Pomocna odpowiedź

Dobrze, wymienię je na 100Ω. Stabilizator rzeczywiście będzie lepszym i tańszym rozwiązaniem. Mam jeszcze wątpliwości czy te tranzystory są odpowiednie. W IRLZ44N U(GS)(th) max. to 2 V. Czy dobrze rozumiem że to maksymalne V podane do G tranzystora? Drugi nie ma maksymalnej wartości czy to oznacza że będzie odpowiedni? 

To nie jest maksymalne napięcie, tylko minimalne przy którym tranzystor w ogóle zaczyna je zauważać. Poniżej tego jest kompletnie wyłączony, a dopiero jakieś mikroampery zaczynają ciurkać przez dren gdy zapodasz właśnie VGS(th) Jeśli chcesz (a na pewno chcesz) pracować w obszarze, gdzie kanał jest całkowicie otwarty, tranzystor ma małą rezystancję i straty są najmniejsze, musisz do bramki doprowadzić dużo więcej. W przypadku 2V napięcia progowego, 4.5-5V zaczyna być OK. Jeśli kupisz taki z 4 woltami, będziesz musiał mu wysyłać 8-10V żeby się nie grzał (przy sensownych prądach, bo 10mA to każdy wytrzyma).

Jaki drugi?

• Lubię! 1
13 godzin temu, mateusz23 napisał:

Drugi to IRL2703. On ma tylko minimalne napięcie o wartości 1V, czyli to oznacza że przy 4,5V będzie dobrze pracował nie grzejąc się tak? 

Sprawdź jeszcze proszę schemat czy wszystko się zgadza przy zastosowaniu tego tranzystora, zmianie rezonatorów na 100Ω-owe a także zastosowaniu stabilizatora napięcia o których pisałeś we wcześniejszych postach.

Zrzut ekranu 2021-02-23 012307.png

Przepraszam że w taki sposób to napisałem ale nie mam dostępu do komputera w pracy i pisze z telefonu.

(edytowany)

Drugi tranzystor to IRL2703. Jeżeli dobrze zrozumiałem to startuje od 1V. Który będzie lepszy to tego układu, ten czy (IRLZ44N).

Finalnie schemat wygląda tak. Sprawdź proszę czy dobrze wszystko podłączyłem na schemacie. Mam nadzieje że już wszystko się zgadza i będę mógł zamówić potrzebne rzeczy. Dzięki wielkie za pomoc, bardzo mi pomogłeś 😁 @marek1707

Opera Zrzut ekranu_2021-02-23_231738_www.tinkercad.com.png

Edytowano przez mateusz23

NANO możesz zasilać z USB, albo z dwóch pinów "bocznych": 5V lub VIN. Do tego pierwszego podajesz 5V z jakiegoś zewnętrznego źródła i to może być taka płyteczka jaką pokazałeś na schemacie. Jeśli nie planujesz niczego więcej do Arduino podłączać niż to co widzimy (jakichś modułów WiFi, wyświetlacza czy prądożernych czujników), to wystarczy pokładowy stabilizator jaki na płytce już jest. Wtedy doprowadzasz 12V wprost do pinu VIN i nawet nie musisz używać zewnętrznego stabilizatora. 

Spróbuj nie montować tego wszystkiego na płytce stykowej. Ja wiem, że to wygodne, ale możliwość łatwego rozłączania i zmiany układu to także największa wada tego typu płyteczek. Coś się odepnie albo blaszka nie styknie a coś innego może się popsuć. Tutaj masz duże prądy spływające ze źródeł tranzystrów do masy. Zmontuj to tak, by te trzy "dolne" końce tranzystorów były ze sobą dobrze połączone, najlepiej zlutowane ze sobą krótkim i grubym przewodem. Do tego miejsca/węzła przylutuj kabelek do masy Arduino i drugi grubszy do masy zasilacza +12V. Resztę poprowadź jak chcesz. Niech na drodze masy nie stoi nigdzie blaszka/złącze płytki stykowej.