Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Przyznam, że działam po omacku 🥺

Raspberry Pi 4 2GB buster.  Motion 4.3.1

Mam problem z parametrem -roi, a dokładniej w połączeniu z mmalcam_control_params. Z raspivid działa on wyśmienicie - wyświetla dokładnie ten obszar jaki chcę. Jednak z motion zdjęcia i nagrania obejmują cały obszar.

Fragment motion.conf

# Video device (e.g. /dev/video0) to be used for capturing.
videodevice /dev/video0
# Parameters to control video device.  See motion_guide.html
; vid_control_params value
# Name of mmal camera (e.g. vc.ril.camera for pi camera).
; mmalcam_name value
# Camera control parameters (see raspivid/raspistill tool documentation)
mmalcam_control_params -hf -f -w 1920 -h 1080 -roi .3333,.3333,.4166,.4444

Zgodnie z informacjami na https://motion-project.github.io/motion_config.html opcja mmalcam nie będzie działać, jeżeli motion został zainstalowany przez apt. Odinstalowałem więc pakiet motion poprzez sudo apt-get purge.

Zainstalowałem odpowiednią paczkę dla swojej malinki (buster armhf) za pomocą dpkg -i <paczka> i nic. 

Usunąłem v4l oraz ponownie zainstalowałem motion za pomocą dpkg. Brak rezultatu.

Odinstalowałem motion za pomocą dpkg oraz na wszelki wypadek za pomocą apt (wiem - widać, że nie wiem co robię 😉 ). 

Zainstalowałem wg instrukcji https://motion-project.github.io/motion_build.html#Install_Deb (Abbreviated Building Guide). Nie zauważyłem błędów. Ucieszyłem się gdy wyłowiłem komunikat Support mmal - yes. Niestety efekt taki sam.

Co robię nie tak? Co pomijam? A może mmalcam służy zupełnie do czego innego?

Jak najbardziej można ustawić roi przy pomocy mmalcam_control_params.
Domyślnie mmalcam_control_params nie działa, więc dobrze że wykonałeś ręczny build i tą wersje zainstalowałeś.

Spróbuj ustawić nazwę kamery:

mmalcam_name vc.ril.camera

Cześć, zadziałał Ci ten parametr -roi? 

Mam ten sam problem. Z tym, że używam MotionEye i próbuję go podać w "Extra Motion Optrions", ale do tego musiałem zainstalować również samo motion. Zainstalowałem poprzez dpkg i niestety parametr na odwrócenie obrazu, przykładowo -vf, działa ale -roi za nic nie chce ruszyć. Tak samo przy raspistill -roi działa zadowalająco, ale z motion/motioneye nie do końca.

@k22 Niestety zmiana tego parametru nic nie dała.

@dominik916 Niestety nadal problem występuje i zaczynam podejrzewać, że mmalcam i roi nie działają razem. Zresztą Twoje próby utwierdzają mnie w moich podejrzeniach. Tym bardziej, że skoro odwracanie obrazu działa a 'roi' nie (a próbowałem wszystkie parametry po 0.25 i 0.1), to znaczy, że ta opcja po prostu w tym układzie nie działa.

Przewertowałem wszystkie wyniki z przeglądarki, ale najwidoczniej nikt wcześniej nie miał potrzeby takiej kombinacji ustawień. A tym czyszczeniem na oślep odinstalowałem sobie biblioteki, przez co omxplayer odmówił posłuszeństwa 🥺

Jak komuś działa kombinacja mmalcam i roi, niech da znać!

A tymczasem spróbuję ugryźć problem z innej strony np. poprzez pipe (nagrywanie całości i jednoczesne wyświetlanie na ekranie tylko określonego obszaru), tylko najpierw muszę przeczytać co nieco.

@old_man jeżeli chodzi o wyświetlanie na LCD, który mam podłączony do maliny to również korzystam z omxplayer. Nie wiem co masz zainstalowane ale MotionEye umożliwia wystawienie podglądu live i otwieram go z omxplayer z parametrem crop :)

przykładowo:

/usr/bin/omxplayer http://localhost:8081 --live --crop 350,370,600,600

Tylko wolałbym to zrobić wcześniej, tak żebym wchodząc na podgląd z innego urządzenia, na www MotionEye, obraz był już przycięty... roi by rozwiązało nasze problemy :D 

• Lubię! 1

Przeinstalowałem RPiOS kilka razy, za każdym razem instalując motion inaczej, bo myślałem że sterowniki mają jakiś konflikt. Niestety nie ma efektu.

@dominik916 chyba widziałem, że zadałeś podobne pytanie wcześniej na Githubie. Szkoda, że nie uzyskałeś odpowiedzi 😞

O MotionEye wcześniej nie słyszałem (myślałem, że to to samo co MotionEyeOS), zainstalowałem i muszę stwierdzić, że jest o niebo wygodniejszy. Nie muszę pisać skryptów do wysyłki zdjęć na maila 🙂 ani wysyłać na Google Drive osobnym skryptem. Ba! Hasło do konta Google nie jest widoczne w skrypcie. Same zalety.

Niestety mmcal i roi nadal nie działają.

Jeżeli chodzi o:

/usr/bin/omxplayer http://localhost:8081 --live

to w końcu działa, ale z przy większym ruchu ze sporym opóźnieniem i klatkowaniem (przy 20fps i jakości 75%). No i niestety nie działa u mnie opcja --crop 🤬

Tak zgadza się pytałem 😄

Po jakimś czasie ktoś chciał logi ale też przez te zabawy z reinstalacją Motion później mi MotionEye przestawał działać, a nie miałem ostatnio czasu na ponowne reinstalacje 😉. On jest na tyle wygodny, że wszystko już jest gotowe i nie trzeba nic oprawiać, włączasz co potrzebujesz. Próbowałem zmieniać w konfigach, żeby logował wszystko (debug) ale też nic interesującego tam nie widziałem, żeby był jakiś błąd czy coś.

Z cropem dziwne, bo tutaj nic nie musiałem kombinować. Zadziałało mi od ręki. 

Jeszcze sobie zrobiłem uruchamianie omxplayer jako service, w celu prostrzego restartu, po ssh. A jak się zmienia jakieś parametry to omxplayer się zamyka, bo traci źródło.

stworzyłem plik /etc/systemd/system/omxplayer.service:

[Unit]
Description=Live view from door peephole
After=graphical.target

[Service]
TimeoutStartSec=5

ExecStart=/usr/bin/omxplayer http://localhost:8081 --live --crop 350,370,600,600 --fps 15 --timeout 60
Type=simple
User=pi

ExecStop=/usr/bin/killall omxplayer
User=pi

Restart=yes

[Install]
WantedBy=graphical.target

Ja zmniejszyłem rozdzielczość na 1024x768 i 15 klatek. Fakt, ze przy nagrywaniu też jest widoczne zwolnienie. Ale przy 1920x1080 lagi były bardzo długie 🙂

Przy mniejszej rozdzielczości niestety większy crop jest potrzebny, bo przy FullHD obraz jest jakby "powiększony" i "bliżej". 

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay