Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #2 – platforma sprzętowa i środowisko

Pomocna odpowiedź

Środowisko zainstalowane, płytka podłączona. Wszystko śmiga. Instalacja przeprowadzona na komputerze z Win10, wszystko odbyło się identycznie, jak zostało pokazane w artykule. Po drodze była wspomniana aktualizacja programatora. Jedyna uwaga, to po wgraniu pustego programu jednak na płytce coś się dzieje, dioda LD1 zaczyna migać na czerwono/zielono, a po wciśnięciu Terminate wraca do świecenia na czerwono.

• Lubię! 1

@szeryf dioda LD1 to dioda, która sygnalizuje pracę programatora i debuggera, więc tak, ona oczywiście świeci - nie mamy wpływu na jej pracę 🙂 Chodziło nam po prostu o to, że np. dioda LD2 nie świeci (a nią można sterować z poziomu mikrokontrolera).

Fajnie, że zrobiliście taki kurs, nadrabiam zaległości z elektroniki (również z waszymi kursami), ostatnio spędziłem dużo czasu z pi pico oraz uasyncio i chciałbym więcej. Gdzieś przy urządzeniach z jakich korzystam wiem, że używają czegoś z STM32 a tu niespodzianka i rozpoczęliście kurs.:) Jak chodzi o lekcję wprowadzającą wgranie z upgradem bez problemu, aczkolwiek widzę, że STM stawia na potworne ilości wersji sprzętu (rozumiem, że do wyboru do koloru).

• Lubię! 1

@antsaren miło słyszeć, że kurs będzie dla Ciebie pomocny 🙂 Jeśli chodzi o różnorodność układów STM32 to faktycznie jest tego bardzo dużo, ale dużo robi tutaj też sam fakt, że wszystkie układy zostały tak skategoryzowane w Cube. Inni producenci mikrokontrolerów też mają tysiące wersji swoich układów tylko, że nie zawsze jest to widoczne. Już sam fakt tego, że mikrokontrolery występują w różnych obudowach sprawia, że tych wersji po prostu musi być dużo 😉

Jak ktoś ma Linuxa (ja mam Kubuntu) to polecam instalację z strony ST. Od razu ustawia USB i programator.

Instalacja z repozytorium (każda wersja) powodowała problem z programatorem (nie był widoczny) i nie pomagało ręczne podpinanie. Może miałem za mało wiedzy, a może "piaskownica" nie przepuszczała.

• Lubię! 1

Gdyby ktoś miał problem z płytką Nucleo która podczas próby debugowania programu wyświetla na konsoli takie komunikaty:

Waiting for debugger connection...
  Debugger connected
  Debugger connection lost.
  Shutting down...`

I nie ma zamiaru działać to rozwiązaniem jest wyczyszczenie pamięci flash poprzez STM32 ST-Link Utility 😉

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay