Skocz do zawartości

Robot Rico


TIMONek

Pomocna odpowiedź

Byłem na zawodach i widziałem tego robota w akcji 🙂 Niezła konstrukcja, a płytka z elektroniką genialna ;] Szkoda, że nie dostaliście się do finału. Ale fajno, że zwyciężył ktoś z Polibudy 😃

Jeszcze takie pytanko z ciekawości: co się popsuło, że nie mogliście włączać robota zdalnie? Pilot, czy coś na płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej na temat silników, jaki to konkretnie model? Interesuje mnie też zgrubny koszt poszczególnych elementów, jak i koszt całości. Chciałbym też zapytać o koła, a konkretnie tworzywo zastosowane do ich ogumienia, czy jest to jakiś standardowy produkt komercyjny, czy też jak wspomniano wyżej własna konstrukcja z poliuretanu? Czy są wykonane w kształcie pierścienia? Jaka jest ich średnica?

Link do komentarza
Share on other sites

Górna strona elektroniki wygląda o tak:

dolnej - tej ciekawszej nie dałem rady dzisiaj zrobić, pewnie wrzucę jutro.

Działanie pilotów testowałem wcześniej na płytkach z kwarcem 8MHz i 12. Niestety przy 16MHz pojawiły się problemy, musiałem zmniejszyć ilość zliczanych impulsów. Efekt niestety był niezbyt sympatyczny - 1 falstart i raz robot nie wystartował w ogóle. Nie wszystko można przewidzieć, na Kraków poprawię już ten błąd.

Części w robocie (a raczej ich część):

Sharpy GP2D12: ~44zł x 10 = 440zł (w tym już dwa uszkodziliśmy 🙂)

Atmega1280: 40zł

CNY70: 4 x 3zł

Drivery: 2 x ~25zł

+sporo innej elektroniki, złącza, kondensatory, diody, rezsytory, tsop, wyłącznik itd...

Płytka: 100zł - przy czym od razu 4 sztuki zamówiliśmy

Toczenie kółek: 100zł (dwa komplety)

Pleksi: 100zł (z dużym zapasem kupiliśmy)

Wycinanie: 50 + 30zł (ze względu na znalezione błędy)

Radiatory: ~30zł

Silniki: gdzieś kiedyś na allegro znalezione za nieduże pieniądze, normalnie kosztowały by z 700-800zł spokojnie - tu nes86 powinien się jeszcze wypowiedzieć.

Akumulatory: 54zł za pakiet (dwa wchodzą do robota), czyli 108zł. A mieliśmy 3 komplety.

Guma na oponki, walec, klej pmma, przewody, kliny, śrubki czernione i mnóstwa innych elementów nie liczę 🙂

Z tego co tu napisałem wyszło 960zł, czyli nie mając 1500zł (co i tak mogłoby zabraknąć) w kieszeni nie ma co zaczynać podobnej konstrukcji 😉

Zarówno moc silników jak i guma, której użyliśmy są naszą tajemnicą. Kółka razem gumą mają około 43mm.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Te 100 zł za jedną płytkę czy za cztery ??

Teraz sprawdziłem dokładnie w kalkulatorze zamówień, za 4 płytki wychodzi 93,55 zł, natomiast za 77,81 zł. Nie opłacało się brać jednej 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak obiecałem wcześniej zdjęcia elektroniki.

➡️ Goła płytka (no prawie), góra:

➡️ Goła płytka (no prawie), dół:

➡️ Gotowa płytka, dół:

Link do komentarza
Share on other sites

Są to miedziane radiatory na pamięci karty graficznej firmy AAB Cooling, możesz znaleźć je na allegro wpisując: AAB COOLING - RH2. Były to praktycznie jedyne radiatory, które nam opowiadały pod względem wymiarów. Posiadają standardowo taśmę klejącą termoprzewodzącą, która ku naszemu zdziwieniu trzyma się dość mocno.

Link do komentarza
Share on other sites

Co tam za stabilizator siedzi? Te przelotki pod VHN są takie duże dla ułatwienia lutowania pada odprowadzającego ciepło, czy zwiększenie obciążalności prądowej przejścia ścieżka dół-ścieżka góra? lutowaliście zwykłą kolbą czy HA? Fajne te złącza pod sharpy, one mają mniejszy raster (2mm?), co nie? Ech, geniusz płytka. Mi się nawet nie chce zrobić MC33932 (HSOP44) i m16 (TQFP44) na jednej płytce 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Co tam za stabilizator siedzi?

Przetwornica napięcia - LM2576S. Gdybyśmy użyli zwykłego stabilizatora liniowego, to byśmy mogli jajka smażyć na tej płytce przy zasilaniu z 22,2V 🙂

Te przelotki pod VHN są takie duże dla ułatwienia lutowania pada odprowadzającego ciepło, czy zwiększenie obciążalności prądowej przejścia ścieżka dół-ścieżka góra?

Po prostu dla lepszego odprowadzania ciepła.

lutowaliście zwykłą kolbą czy HA?

Kolbą.

Fajne te złącza pod sharpy, one mają mniejszy raster (2mm?), co nie?

Tak mają raster 2mm, są to praktycznie te same złącza co w sharpach gp2d12 - tyle, że proste.

Mi się nawet nie chce zrobić MC33932 (HSOP44) i m16 (TQFP44) na jednej płytce

Trochę praktyki, trochę wolnego czasu, przemyślane rozmieszczenie elementów i dałbyś spokojnie radę zrobić te dwa układy na jednej płytce 🙂

albo jakieś 'zamiatanie' jeśli silniki się zatrzymają (takie ruchy lewy przód-prawy przód), żeby wykorzystać lepiej moc z silników :]

Właśnie zastanawiam się czy takie coś bardziej nie zaszkodzi, niżeli pomoże. Albo taki abs, zatrzymywanie kół w celu chwycenia przyczepności.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.