Skocz do zawarto艣ci

Co gdy jednak nie studia?

Pomocna odpowied藕

Cze艣膰 wszystkim聽馃檪聽mam nadzieje, ze m贸j temat nie oka偶e si臋 dla was zabawny.聽Chcia艂bym pozna膰 wasze zdanie, zasi臋gn膮膰 porady ludzi do艣wiadczonych w tym, czego dotyczy to wspania艂e forum.

Od prawie roku zacz臋艂a聽mocno kr臋ci膰 mnie automatyka, mi臋dzy innymi programowanie sterownik贸w, projektowanie maszyn lub linii produkcyjnych, du偶膮 rado艣膰 sprawia mi wyobra偶enie sobie czegos, co mo偶na usprawni膰, czy zautomatyzowa膰.

Przejd臋 juz do sedna sprawy,

Nie dosta艂em sie na studia o tym kierunku z powodu mojej s艂abej matematyki, kt贸ra od zawsze jest moj膮 zmor膮. Slyszalem聽opinie, 偶e same studia nie daj膮 zbyt du偶o,聽a w wi臋kszo艣ci chc膮c wi膮za膰 z tym przysz艂o艣膰, trzeba dzia艂a膰 i poszerza膰 wiedz臋 samemu, to聽pociesza mnie, mimo tego, 偶e niestety sie nie dosta艂em. Moje pytanie brzmi od czego zacz膮膰, co robi膰, z czego korzysta膰, jakie艣 kursy, szkolenia?聽Je偶eli chc臋 wi膮za膰 z tym przysz艂o艣膰. Chc臋 si臋 jako艣 nakierowa膰.

Dodam te偶, 偶e聽kiedy艣 mia艂em mo偶liwo艣膰 chwile posiedziec z programem Step7 jak i LOGO, ale nie mia艂em d艂u偶szej okazji si臋 z nimi zapozna膰. A聽jakie艣 4 miesi膮ce temu zakupi艂em Arduino most complete starter kit.

Z g贸ry dzi臋kuj臋 wam聽za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam,聽Mateusz.

Edytowano przez matiowoz98

Cze艣膰,

m贸j przypadek jest ciut inny, bo ju偶 w czasach liceum mia艂em ca艂kiem sporo wiedzy i (w miar臋) sta艂ego klienta. Przed samymi studiami doszed艂 drugi, ale to pomniejszy szczeg贸艂.

Na pocz膮tku by艂em na Elektronice i Telekomunikacji, zda艂em wi臋kszo艣膰 przedmiot贸w opr贸cz analizy matematycznej. Niestety odezwa艂a si臋 stara znajoma choroba i musia艂em przerwa膰 studia. Potem na tej samej uczelni rozpocz膮艂em informatyk臋, ale doszed艂em do wniosku (na podstawie do艣wiadczenia), 偶e ucz膮 na technologiach, kt贸re chyba pami臋taj膮 PRL... Do tego ucz膮 bardzo z艂ego podej艣cia - nie wykorzystuj bibliotek, tylko tw贸rz wszystko od zera... Obecnie w zawodzie programisty tak si臋 nie da, terminy s膮 zbyt nierealne, wi臋c przenios艂em si臋 na bli偶sz膮 uczelni臋, z kt贸rej zrezygnowa艂em przy okazji pandemii. Stwierdzi艂em, 偶e skoro i tak mam si臋 uczy膰 w domu, to lepiej b臋dzie uczy膰 si臋 ca艂kowicie samemu, gdy偶 przynosi to kilka razy lepsze efekty ni偶 s艂uchanie wyk艂ad贸w. Niestety moim zdaniem ci wszyscy "profesorowie" czy "doktorzy" nie potrafi膮 tak dobrze przekaza膰 wiedzy jak nauczyciele z liceum czy gimnazjum (no teraz ju偶 go nie ma), przez co znacznie lepiej uczy膰 si臋 samemu.

Moje pierwsze Arduino kupi艂em jeszcze przed studiami i przele偶a艂o do ko艅ca 2019 roku w szufladzie 馃槃聽(Oko艂o 3-4 lata). W 2019 roku natchn臋艂o mnie na powr贸t do elektroniki i z艂o偶y艂em sw贸j pierwszy projekt, co by po膰wiczy膰. (Potem by艂o jeszcze kilka). Potem za艂o偶y艂em JDG i teraz sobie pracuj臋 na sw贸j rachunek.

Dobra za bardzo rozpisa艂em si臋 o sobie...

Obecnie w sektorze Unity3D jest "niedob贸r" pracownik贸w, ale niestety jest to temat bardzo rozleg艂y i wymaga ogromnych umiej臋tno艣ci i cierpliwo艣ci, gdy偶 zwykle dostajesz na g艂ow臋 pisanie ca艂ej gry. Wliczaj膮c w to "shadery" (uproszczone instrukcje dla karty graficznej), AI/SI, skrypty, scenki etc. Ten niedob贸r nie wynika z tego, 偶e nie ma ludzi... Po prostu ludzie w tej dziedzinie cz臋sto nie maj膮 podstawowych umiej臋tno艣ci, by poprowadzi膰 samemu gr臋 od zera do wersji MVP (grafik臋 realizuj膮 osobne podmioty).

Drugi sektor to maszyny CNC - tutaj jest spora konkurencja, aczkolwiek na rynku brakuje sprawdzonych konstrukcji "艣redniego szczebla p艂acowego". Przyk艂adowo tania frezarka z Chin to koszt 600-1000 z艂 (3018), gdy nast臋pny szczebel jako艣ciowy to ju偶 cena oko艂o 10-18k. Brakuje czego艣 w cenie oko艂o 5tys. co jest w stanie sensownie wyprodukowa膰 p艂ytki PCB w standardzie 8/5 [mil].
Do tego w tym dziale jest sporo miejsca na "innowacyjne" pomys艂y - kit do zbudowania tokarki, szlifierka "diamenciarka" dla kamieni szlachetnych (to do艣膰 prosto zbudowa膰 wbrew pozorom czy inne wymy艣lne cuda... Tutaj te偶 podchodz膮 wszystkie sterowniki z klawiatur膮, ekranami dotykowymi etc.

Osobi艣cie radzi艂bym by艣 pomy艣la艂 co chcesz zbudowa膰 i wtedy szuka艂 wiedzy niezb臋dnej do osi膮gni臋cia celu. Na przyk艂adzie drukarki 3D (bo to do艣膰 popularny sprz臋t) - musisz zbudowa膰 ram臋 i mechanizm ruchu sto艂u/karetki, wi臋c powiniene艣 poczyta膰 o mechanice, do tego musisz kontrolowa膰 temperatur臋 - wi臋c dochodzi PWM i PID, ale to programowanie, wi臋c C/C++. Do tego musisz wybra膰 odpowiedni kontroler - ARM, AVR, RISC? To r贸wnie偶 trzeba poczyta膰 kt贸ry jak dzia艂a, jakie ma zalety i wady. Potem analizujesz problemy - np. nie dzia艂a tranzystor steruj膮cy grza艂k膮 g艂owicy, dlaczego? A ma za niskie napi臋cie, bo otwiera si臋 przy 4V, a kontroler podaje 3.3V. Trzeba podnie艣膰 napi臋cie...聽

Najlepsz膮 metod膮 nauki (IMHO) jest pr贸ba stworzenia urz膮dzenia i rozwi膮zywanie powsta艂ych problem贸w. Nauczysz si臋 zar贸wno wiedzy praktycznej jak i tworzenia dokumentacji, jak po 7 dniach b臋dziesz si臋 zastanawia膰 co mia艂e艣 na my艣li 馃槈

P.S. matematyki i tak nie unikniesz, ale polecam poszuka膰 PDF: Cambridge Handbook of Physics Formulas, gdzie艣 go wrzuca艂em na forum, tylko teraz nie pami臋tam gdzie... Zawiera praktycznie ca艂膮 niezb臋dn膮 wiedz臋 jakiej potrzeba 馃槈

P.S.2 - Unity jest cz臋sto wykorzystywane do symulacji dzia艂ania robot贸w itp.

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubi臋! 1
  • Pomog艂e艣! 1
6 godzin temu, matiowoz98 napisa艂:

Cze艣膰 wszystkim聽馃檪聽mam nadzieje, ze m贸j temat nie oka偶e si臋 dla was zabawny.聽Chcia艂bym pozna膰 wasze zdanie, zasi臋gn膮膰 porady ludzi do艣wiadczonych w tym, czego dotyczy to wspania艂e forum.

og贸lnie to jestes w jak najlepszym miejscu jakim mog艂es by膰 jesli chodzi o elekktronike i tez pocz膮tki aspekt贸w automatyki bo tutaj na blogu nie wem czy widzia艂es bo piszesz,偶e jeste艣 tutaj nowy to masz darmowe kursy wraz z praktycznym zobrazowaniem tego wszystkiego (na botlandzie mo偶na kupi膰 sprzet do kurs贸w z forbot)

• Pomog艂e艣! 1
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

Witam!

呕adne studia nie dadz膮 nic komu艣 kto nie jest pasjonatem.

B臋dzie mia艂 tylko papier, bezwarto艣ciowy papier i zasili szeregi bezrobotnych.

Spotka艂em studenta Politechniki Gda艅skiej, Wydzia艂u Elektroniki i Telekomunikacji, zapytany jak dzia艂a tranzystor i czym r贸偶ni膮 si臋 NPN, PNP, bipolarne, JFET, MOSFET I IGBT, odpowiedzia艂: "my jeszcze tego nie mieli艣my".

Ja nie mam wykszta艂cenia technicznego, mam liceum og贸lnokszta艂c膮ce z matur膮 ale mam sko艅czony kurs Cisco CCNA.

Jestem za to pasjonatem od dziecka, g艂贸wnie elektronika retro i lampy, ostatnio co艣 nowszego ruszy艂em, jednak dobiegam 40-stki i mam spore zap贸藕nienia i swoje nawyki z praktyki.

Jak widz臋 takiego cepa, to my艣l臋 sobie, 偶e lepiej si臋 sta艂o, 偶e nie mam tych studi贸w, jego powiedzonko to by艂o modne....w mojej podstaw贸wce 膰wier膰 wieku temu....

Tak wi臋c studia nie s膮 potrzebne, m贸j 艣.p. Wujek, Mamy brat, urodzi艂 si臋 przed wojn膮, w czasie okupacji pos艂ali go do szko艂y z Volksdeutschami i dosta艂 w ko艣膰..

Po wojnie wprowadzi艂 si臋 do fachowca naprawiaj膮cego radia, w贸wczas tylko lampowe i u niego mieszka艂, zaniedbuj膮c szko艂臋 艣redni膮, ale j膮 sko艅czy艂.

Jako bardzo m艂ody cz艂owiek zosta艂 g艂贸wnym ksi臋gowym, kt贸rym by艂 do emerytury, sam skomputeryzowa艂 ksi臋gowo艣膰, by艂 te偶 pasjonatem elektroniki i informatyki i ja to po nim mam.

Zmar艂 jakie艣 3-4 lata temu聽z powodu b艂臋du lekarskiego . do偶ywaj膮c 84 lat聽do ko艅ca zachowa艂 trze藕wy umys艂.

Wybudowa艂 dla c贸rki wielki dom w Raszynie, wart dzi艣 kilka milion贸w z艂otych.

Nie potrzebowa艂 papier贸w i 艣mia艂 si臋 z tych, kt贸rzy mieli te papiery.

Niestety ja dobrze nie trafi艂em, l膮duj膮c w p贸艂nocnej Polsce, na Kociewiu, bez perspektyw mimo wiedzy.

A wi臋c ka偶demu radz臋: WIEDZA, WIEDZA I JESZCZE RAZ WIEDZA!!!!

Wa偶ne jest to co w g艂owie masz, nie to co na dyplomie pisze.

• Lubi臋! 1
  • Pomog艂e艣! 1

To mi przypomina troch臋 jak zwyci臋zce loterii kiedy艣 zapytali jak to zrobi艂,聽 偶e wygra艂 i odpowiedzia艂, 偶e to bardzo proste, wystarczy kupi膰 ten wygrywaj膮cy los.

Edytowano przez deshipu
detale
  • Lubi臋! 2

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.