Skocz do zawartości

[SOLVED]Jeden przycisk: on, off, auto-off


ethanak

Pomocna odpowiedź

Krótko: układ zasilany z akumulatora LiPo poprzez przetwornicę S7F8F3. Przetwornica ma pin SHDN, którego podłączenie do GND wyłącza przetwornicę (aktualnie nie używam, po prostu odłączam wejście przetwornicy od akumulatora).

Co chciałbym osiągnąć: jeden przycisk.

Jeśli układ jest wyłączony, powinien go załączyć. Mikrokontroler za chwilę poda jakiś odpowiedni stan na wyjściu, i to powinno podtrzymać działanie przetwornicy

Jeśli układ jest włączony, naciśnięcie klawisza powinno wysłać jakiś sygnał do mikrokontrolera, że miło by było aby wyłączył całe ustrojstwo, wcześniej robiąc jakieś magiczne rzeczy (to już nieważne jakie) i po ich zrobieniu zmienić stan wyjścia podtrzymującego działanie przetwornicy.

Oczywiście mikrokontroler może sam stwierdzić, że czas iść spać i wyłączyć przetwornicę np. w przypadku dłuższej bezczynności.

Jakoś nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak takie coś zaprojektować, a gotowca nie znalazłem.

Jakieś pomysły?

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie tylko jakie podciąganie ma wyjście SD przetwornicy i czy uP jest w stanie wykryć drobną zmianę. Czyli podczas pracy musisz podtrzymać stan sd na poziomie wysokim, przełączając pin mikrokontrolera na wejscie przez bardzo krótką chwilę sprawdzić czy przycisk nie został wciśnięty 

EDIT: już doczytałem o tym podciąganiu, dobierając r w obwodzie microswitcha powinno to zadziałać

EDIT2: dla bezpieczeństwa dodałbym diodę schottky połączoną anodą do pinu mikrokontrolera po to aby napięcię zwrotne kiedy przycisk jest naciśnięty nie przedostało się na port

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Dwa problemy:

Przetwornica jest zasilana z akumulatora, czyli na wejściu może być 4.2V - a tego pin ESP raczej nie przeżyje.

Użycie przycisku NC - trochę ciężki temat, bo rzadko w przyrodzie występują (przynajmniej w tej wielkości jaką bym chciał tam mieć) - ale powiedzmy że to jest do obejścia (w ostateczności mogę coś sam sklecić z kawałka sprężystej blaszki).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie znam sie na elektronice kompletnie, ale moze rozwiazanie z kondensatorem do chwilowego podtrzymania HIGH na enable przetwornicy nie bylo by glupie...takie cos jak na schemacie..IMAG0241.thumb.jpg.ca87bc67cbe9c27e1a0829fc7ed6156d.jpg

Jak wylaczone to nacisniecie guzika naladuje kondensator i ten chwile uruchomi przetwornice a mikrokontroler ustawi HIGH na tej samej lini i juz uklad zalaczony na stale...mozna programowo wylaczyc przetwornice lub odczytac stan na wejsciu pinu z tego guzika...jedynie ta dioda w przerywanym kwadracie mnie zastanawia...bo jak procek sie budzi to tam stany chyba rozne moga byc i chodzi zeby przypadkiem przed sztywnym ustawieniem HIGH nie rozladowac tego kondensatora...z drugiej strony podczas programowego wylaczania dioda ta zablokuje LOW i trzeba bedzie czekac az kondensator sam sie rozladuje i wylaczy...no ale chyba sie wylaczy...jak gadam pierdoly i calkiem wyskakuje z dziwnymi pomyslami to smialo mnie mozna ochrzanic...😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Każdy pomysł jest dobry, nawet jeśli nie stanowi kompletnego rozwiązania to może naprowadzić na jakiś trop.

W sumie tak: gdyby działanie wejścia było odwrotne (tzn. zwarcie do masy uruchamiało przetwornicę) to układ byłby banalny - jakiś mosfecik i dwie diody tak na oko. Więc może po prostu nie kombinować tylko dać drugiego mosfeta, żeby odwrócił działanie wejścia?

Link do komentarza
Share on other sites

[sarkazm] Ja tam bym się nie bawił w jakieś półśrodki i zastosował przerzutnik typu T / D[/sarkazm]

A tak na serio to pomysł @farmaceuta jest chyba czymś co bym zrobił... Ewentualnie coś bardzo zbliżonego.

 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, ethanak napisał:

gdyby działanie wejścia było odwrotne (tzn. zwarcie do masy uruchamiało przetwornicę) to układ byłby banalny - jakiś mosfecik i dwie diody tak na oko.

No tak ale z arduino to by chyba nie zadzialalo bo te kilka sekund trzeba poczekac zanim procek wystartuje i sam ustali wlaczenie przetwornicy...(nie lapie jak bez dodatkowego kondensatora by to moglo zdazyc sie powlaczac...a jesli by zdazylo to juz pasuje zeby guzik nie byl wcisniety lub uwzglednic to programowo..(sorry..to takie moje dyrdymaly z braku wiedzy...😕))

Link do komentarza
Share on other sites

Mosfecik i dioda, z przyciskiem wg życzeń @ethanak

IMG_20211022_151505.thumb.jpg.a8c501d1882cc030a12484c089ee5a5f.jpg

@H1M4W4R1 z tym przerzutnikiem też mi to chodziło po głowie. Ah kurde zaś u siebie błąd znalazłem! Rezystor lepiej będzie podłączyć do źródła zasilania! 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

@farmaceutaA, to akurat nie Arduino, a przytrzymanie klawisza przez jakieś 1.5 sekundy (tyle mniej więcej startuje WROVER) byłoby nawet wskazane.

A co do uwzględniania w programie... przecież to proste. Przycisk musi być puszczony przez ileś tam milisekund, dopiero wtedy jego wciśnięcie powoduje reakcję.

12 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Ja tam bym się nie bawił w jakieś półśrodki i zastosował przerzutnik typu T

Który działa zupełnie inaczej niż bym chciał 😉

@_LM_ o coś w tym stylu - tylko to trochę za mały prąd dla zenerki, ale już mi się rodzi w głowie układ z dwoma mosfetami (też mam w szufladzie, więc pewnie spróbuję coś takiego zmontować na próbę)

 

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, ethanak napisał:

@_LM_ o coś w tym stylu - tylko to trochę za mały prąd dla zenerki

Tu trzeba niestety iść na kompromis tak aby nie okazało się że układ włączający bierze więcej prądu niż całość hahaha.

No a ten rower nie jest 5V tolerant? A gdyby wywalić zenerkę a rezystor zwiększyć powyżej 1MΩ Oczywiście z uwzględnieniem EDITU wcześniej gdzie pisałem żeby podłączyć go do zasilania

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, _LM_ napisał:

aby nie okazało się że układ włączający bierze więcej prądu niż całość

No, tych 100 mA (tyle mniej więcej bierze to moje ustrojstwo, w trybie wifi prawie dwa razy tyle) raczej nie przeskoczy 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, ethanak napisał:

@farmaceutaA, to akurat nie Arduino, a przytrzymanie klawisza przez jakieś 1.5 sekundy (tyle mniej więcej startuje WROVER) byłoby nawet wskazane.

No wlasnie mi o to chodzilo zeby uklad byl calkiem niezalezny od czasu przytrzymania guzika...ale skoro mozesz trzymac guzik i czekac az procek zacznie pracowac to nie trzeba niczego poza...jedna dioda...i tylko w programie uwzglednic ze pierwsze HIGH guzika jest nie aktualne i reagujemy dopiero na nastepne...

Edit...IMAG0242.thumb.jpg.f2457d9e56e5a62f07f93564ad42d2f7.jpg

Czyli to samo co wczesniej..(tylko delikatnie programowo trzeba uwzglednic to inaczej i powinno dzialac)

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Anonim
Ten temat został zamknięty.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.