Skocz do zawartości

Czujniki z serii GROVE


Pomocna odpowiedź

26 minut temu, veltronic napisał:

Witam, nieświadomy zakupiłem kilka czujników z serii Grove, Czy jest jakaś możliwość podłączenia ich do Malinki bez dodatkowego sprzętu ?

Tak, da się... Z tego co pamiętam Grove w większości używa I2C do komunikacji, więc wystarczy odpowiednio się wpiąć pod magistralę I2C (nie pamiętam czy czujniki są na 3.3V, ale raczej tak).

Edytowano przez H1M4W4R1
Link to post
Share on other sites
6 minut temu, veltronic napisał:

Teraz tylko nie rozumiem jak podpiąć się Tymi przewodami do malinki bo wydaje mi się że są one za małe (?)

To akurat już kwestia kreatywnego rozwiązania... Jako, że jestem leniwy w takich sytuacjach zwykle używam nożyczek i trochę innego przewodu (oraz taśmy izolacyjnej) i leci "druciarstwo" 😄 

Link to post
Share on other sites
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Super dziekuję bardzo.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące Magistrali i2C. Jak sprawdzić czy dany czujnik używa takiej magistrali do komunikacji ? I Czy raspberry Pi domyślnie może obsługiwać tylko jeden czujnik przy pomocy magistrali ( z tego co wiem jest tylko jeden kanał dla zegara taktującego magistralę (SCL) i kanał transmisji danych (SDA)) Czy połączenie czujników szeregowo da nam pożądany efekt ? 

Link to post
Share on other sites
Przed chwilą, veltronic napisał:

Jak sprawdzić czy dany czujnik używa takiej magistrali do komunikacji ?

Sprawdzić w dokumentacji czujnika - ew. popatrzeć na płytkę (niektóre płytki mają oznaczone SDA i SCL)

1 minutę temu, veltronic napisał:

Czy raspberry Pi domyślnie może obsługiwać tylko jeden czujnik przy pomocy magistrali

Jak sama nazwa wskazuje - magistrala, czyli coś do czego możesz podłączyć więcej niż jeden czujnik. Poczytaj o tym jak działa I2C.

5 minut temu, veltronic napisał:

jest tylko jeden kanał dla zegara taktującego magistralę (SCL) i kanał transmisji danych (SDA)

dwa

 

Link to post
Share on other sites

Jak chodzi o czujniki grove to proponuję zacząć od sprawdzenia czy na pewno będą działały z 3.3V. Niestety niektóre wymagają 5V, co więcej część z tych, które są sprzedawane jako 3.3V w rzeczywistości może nie działać z tak niskim napięciem. Dodatkowym problemem może być brak ADC w malince, więc wszystko zależy od tego, które czujniki już kupiłeś.

Nie wiem, czy nieco lepszym rozwiązaniem nie będzie zainwestowanie w gotową nakładkę na RPi, przykładowo: https://botland.com.pl/grove-nakladki-bazowe/15459-grove-base-hat-for-raspberry-pi-zero-nakladka-dla-raspberry-pi-zero-5904422343378.html Taka nakładka sprawi, że o wiele łatwiej uniknąć błędów w rodzaju przypadkowego zwarcia, a dodatkowo jest na niej mikrokontroler - więc w przypadku uszkodzenia można go wymienić, albo kupić kolejną nakładkę. A to bywa sporo tańsze niż nowe raspberry.

  • Lubię! 1
Link to post
Share on other sites

Nakładka będzie chyba dobrym pomysłem. Jeśli dobrze rozumiem to ta nakładka ma wejścia analogowe ale tylko dla Grove, więc i tak muszę dokupić przetwornik, tak ?

 

https://botland.com.pl/grove-akcelerometry-i-zyroskopy/12917-grove-sw-420-czujnik-wibracji.html

Mam taki czujnik. Napisane ma on na sobie GND(masa) VCC (zasilanie) Tylko nie wiem co znaczy NC i SIG czy to jest może to szukane SCL i SDA ?

 

Przepraszam za pewnie bardzo głupie pytania, ale jestem na początku swojej przygody z malinką i czujnikami. 

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, veltronic napisał:

Jeśli dobrze rozumiem to ta nakładka ma wejścia analogowe ale tylko dla Grove

Cytując zdanie z linku który podał @Elvis:

Cytat

Grove-Analog Podłączone do przetwornika 12-bit ADC w STM32 i przetransferowane do Raspberry poprzez I2C

nie bardzo rozumiem, czego nie można w tym zdaniu nie rozumieć

3 minuty temu, veltronic napisał:

Tylko nie wiem co znaczy NC i SIG

NC - not connected

SIG - signal (np. jedynka jak poczuje wibracje, a zero jak nie poczuje)

Uprzedzając dalsze pytania: na podlinkowanej stronie jest również link do przewodnika użytkownika, może go przeczytasz?

 

Link to post
Share on other sites

@veltronic STM32, który jest na nakładce ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy, nic więcej nie trzeba kupować. Co więcej wejścia STM32 w większości tolerują napięcie 5V, więc jeśli podłączysz moduł, który "przypadkiem" takie napięcie ma na wyjściu, to nic złego się nie stanie. Natomiast podłączenie 5V do malinki z dużym prawdopodobieństwem będzie jej ostatnim tchnieniem.

Dawniej były dostępne nakładki z mikrokontrolerem atmega, więc taka nakładka była 100% kompatybilna z każdym modułem grove i właściwie odpowiadała podłączeniu Arduino przez i2c lub uart.

Natomiast w przypadku modułu który posiadasz samo raspberry powinno wystarczyć. Moduł może być zasilany z 3.3V, a na wyjściu jest tylko sygnał cyfrowy czyli zero-jeden, co bez problemu raspberry zinterpretuje. Pytanie więc, czy masz tylko ten jeden moduł, czy kilka - bo do tego jednego modułu nakładka może nie być konieczna.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, 

mam też kilka czujników np :

https://botland.com.pl/czujniki-wilgotnosci/13019-velleman-wpse303-czujnik-wilgotnosci-gleby-czujnik-poziomu-cieczy-analogowy-5410329725594.html

A z tego co widzę to ta nakładka nie zmienia tych podstawowych pinów:  " GPIO. The same pin out as the raspberry pi". Czy po prostu można się wpiąć jednym przewodem do odpowiedniego pinu w jednym z 4-pinowych złącz? 

Link to post
Share on other sites

Trochę namieszałem, przepraszam i już się tłumaczę.

Wczoraj podałem linka do najtańszej nakładki Raspberry-grove, bez doczytywania wszystkich parametrów. A okazuje się, że najtańsze rozwiązania czasem są nieco inne niż się spodziewamy.

Jakiś czas temu czytałem o nakładkach z układami Atmega na pokładzie, coś takiego: https://botland.com.pl/grove-nakladki-bazowe/11418-grove-pi0-v14-nakladka-dla-raspberry-pi-zero-855947002842.html albo https://botland.com.pl/grove-nakladki-bazowe/4451-grove-grovepi-v30-nakladka-na-raspberrypi-432bba-5904422332822.html Tego typu moduły mają gniazda Grove podłączone do atmegi, sygnały mają więc poziom 5V, dostępny jest przetwornik analogowo-cyfrowy, jednym słowem 100% zgodności. Niestety ta zgodność jest za dość wysoką cenę.

Tańsze moduły, jak linkowany wcześniej https://botland.com.pl/grove-nakladki-bazowe/15459-grove-base-hat-for-raspberry-pi-zero-nakladka-dla-raspberry-pi-zero-5904422343378.html lub https://botland.com.pl/grove-nakladki-bazowe/15458-grove-base-hat-for-raspberry-pi-nakladka-dla-raspberry-pi-4b3b3b-5904422323769.html zamiast Atmegi są wyposażone w STM32.

Myślałem, że różne mikrokontrolery to będzie główna różnica i sam układ działa podobnie. Okazuje się jednak, że tańsza opcja używa STM32 tylko jako konwertera analogowo-cyfrowego, pozostałe piny są podłączone bezpośrednio do Raspberry Pi. Więc argumenty o bezpieczniejszym rozwiązaniu oraz tolerancji napięć były błędne 😞

Proponuję więc zacząć od przejrzenia wszystkich modułów Grove które już masz i które ewentualnie planujesz dokupić. Wypadałoby sprawdzić, czy wszystkie będą działały z 3.3V, czy konieczny jest ADC oraz ewentualnie inne moduły, np. PWM. Jak już będziesz wiedział co potrzebujesz, to można dobrać rozwiązanie. A dostępne są co najmniej 4 opcje:

1) podłączyć moduły grove bezpośrednio do malinki - najtańsza opcja

2) kupić tanią nakładkę, dzięki czemu unikniesz druciarstwa i będziesz miał ADC

3) kupić droższą nakładkę - może być sensowne jeśli 5V jest niezbędne, albo masz bardzo drogą malinkę (np. Rpi4 z 8GB RAM) i boisz się ją uszkodzić

4) zrezygnować z malinki

Ostatnia opcja wbrew pozorom może mieć sporo sensu na początek. W rzeczywistości wspomniane nakładki mają własne mikrokontrolery, więc może zamiast na siłę używać Rpi, wybrać płytkę z mikrokontrolerem i wyjściami Grove? Przykładowa płytka pod Raspberry Pico: https://botland.com.pl/raspberry-pi-pico-hat-ekspandery-wyprowadzen/19297-maker-pi-pico-base-stacja-dokujaca-do-raspberry-pi-pico-5903351246354.html Przy takiej opcji zawsze możesz później dodać sterowanie z pełnego Raspeberry Pi - wystarczy napisać program, który przez uart lub i2c będzie się komunikował z płytką główną.

 

Link to post
Share on other sites

Troszkę się zagmatwałem. Myślę, że na przykładzie będzie lepiej pokazać czy dobrze myślę czy raczej nie.

Weźmy pod uwagę ten czujnik: 

https://botland.com.pl/grove-czujniki-swiatla-i-koloru/13335-grove-ls06-s-czujnik-natezenia-swiatla-otoczenia-v11.html

 

Jest to czujnik z serii grove , analogowy. Czy przy użyciu odrobiny "druciarstwa" i połączeniu pinu "SIG" do malinki za pomocą przetwornika, powinno wszystko działać? 

Starałem przeszukać się dokumentację tego czujnika i nigdzie nie jest nic napisane o komunikacji za pomocą magistrali I2C.

 

"Napięcie zasilania: od 3,3 V do 5 V" - Czy jeżeli połączyłbym ten czujnik do malinki przy pomocy opornika do pinu o napięciu 5V to nic nie powinno się stać? 

Link to post
Share on other sites

Napięcia się zgadzają (3,3V), ale ten czujnik ma na wyjściu sygnał analogowy. Konieczny jest więc przetwornik analogowo-cyfrowy, którego malinka nie posiada.

Tutaj rozwiązaniem może być tańsza wersja nakładki - będziesz miał eleganckie gniazda, więc mniejsze ryzyko przypadkowego zwarcia, a STM32 wykona konwersję sygnału analogowego na postać cyfrową.

Link to post
Share on other sites

"Grove" to jest wyłącznie standard wtyczki. Nie ma absolutnie nic specjalnego w tych czujnikach, możesz obciąć wtyczkę i podłączyć kabelkami i będzie działało dokładnie tak samo. Natomiast jak podłączyć i jak używać to już zależy od danego czujnika, i tutaj fakt, że jest to "grove" nic nie zmienia — i tak musisz przeczytać jak ten czujnik działa i jak go obsługiwać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.