Skocz do zawartości

Schemat - Atmega8 + L293DNE


MaRo88PL

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rozumiem, że reszta (zasilanie Atmegi) jest ok. Chodzi mi głownie o to, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przez zakłóceniami.

Słyszałem, że w tym celu można też zastosować kondensatory przy mostku H, jednak w których miejscach dokładnie się nie orientuje ...

Link do komentarza
Share on other sites

Wolne I\O to jak sama nazwa wskazuje wolne piny we\wy do wykorzystania wedle uznania z wyprowadzeniem na złącze.

Piny od 23-28 w tym wypadku to ADC, odsyłam do googla.

edit: literówka

Link do komentarza
Share on other sites

głupie pytanie ale, co to jest wolne_1\0 i piny od 23-28? 😅

Tak jak wyżej napisane "Wolne_I/O" to wolne piny które można wykorzystać np do sprawdzenia na diodach stanów czujników linii.

Pini 23-28 z ADC w moim przypadku będą służyć do obsługi czujników CNY70. A jest tam podwójne złącze ponieważ będzie warte wraz z tymi rezystorami co są luzem.

Możesz wlutować kondensatory np. 100n równolegle do silników (ja zawsze lutuję je do zacisków silnika). Schemat wygląda OK

To już mam na silnikach zastosowane.

A pytam o inne sposoby ponieważ chcę wyeliminować niemiłą niespodziankę jaka spotkała mnie na zawodach w Krakowie, że bez podpiętych silników układ wykrywał linie elegancko, a po ich podpięciu były takie syfy w układzie, że robot jadąc nawet nad idealnie białą powierzchnią wykrywał na 3-5 czujnikach linię pod nimi.

Niestety z powody tego problemu robot nawet nie ruszył na trasach zawodów ...

Link do komentarza
Share on other sites

To już mam na silnikach zastosowane.

A pytam o inne sposoby ponieważ chcę wyeliminować niemiłą niespodziankę jaka spotkała mnie na zawodach w Krakowie, że bez podpiętych silników układ wykrywał linie elegancko, a po ich podpięciu były takie syfy w układzie, że robot jadąc nawet nad idealnie białą powierzchnią wykrywał na 3-5 czujnikach linię pod nimi.

Niestety z powody tego problemu robot nawet nie ruszył na trasach zawodów ...

Wcale mnie to nie dziwi, silniki są zasilane z tego samego napięcia co procesor, piszesz, że korzystasz z ADC, a Aref masz do niczego nie podłączone, więc pewnie ściąga śmieci.

Link do komentarza
Share on other sites

To już mam na silnikach zastosowane.

A pytam o inne sposoby ponieważ chcę wyeliminować niemiłą niespodziankę jaka spotkała mnie na zawodach w Krakowie, że bez podpiętych silników układ wykrywał linie elegancko, a po ich podpięciu były takie syfy w układzie, że robot jadąc nawet nad idealnie białą powierzchnią wykrywał na 3-5 czujnikach linię pod nimi.

Niestety z powody tego problemu robot nawet nie ruszył na trasach zawodów ...

Wcale mnie to nie dziwi, silniki są zasilane z tego samego napięcia co procesor, piszesz, że korzystasz z ADC, a Aref masz do niczego nie podłączone, więc pewnie ściąga śmieci.

Teraz już chyba będzie OK:

Link do komentarza
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam (a mogę się mylić) to AREF przez 100nF powinieneś podłączyć do masy.

Wrzuć w ten układ jakiś stabilizator LDO, silniki zasilaj z przed stabilizatora, przy stabilizatorze zabuduj kilka kondensatorów filtrujących.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam (a mogę się mylić) to AREF przez 100nF powinieneś podłączyć do masy.

Właśnie zastanawiałem się które z dwóch sposobów podłączenia jakie znalazłem jest poprawne. Czy to zaproponowane przez paradox91 ( https://www.forbot.pl/forum/upload_img/obrazki/IMG_4b7f1a230331f3138.png ) czy drugie jakie znalazłem w sieci: http://obrazki.elektroda.net/61_1239642699.png

Jak by nie patrzeć w tym, które zrobiłem na podstawie schematu paradoxa AREF jest też do GND przez 100nF podpięte.

Wrzuć w ten układ jakiś stabilizator LDO, silniki zasilaj z przed stabilizatora, przy stabilizatorze zabuduj kilka kondensatorów filtrujących.

Myślałem również o tym. Zastanawiałem się nad zastosowaniem LM2940CT-5.0 z kondensatorem ceramicznym 47uF na wejściu i elektrolitem 22uF na wyjściu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko zależy jakiego chcesz użyć napięcia odniesienia. Jeśli wewnętrzne 2,56V to podpinasz kond, jeśli zewnętrzne jakieś, to podpinasz je pod AREF właśnie. Jeśli chcesz używać jako napięcie ref. AVCC to możesz podpiąć AREF do AVCC albo przez 100nF do gnd, zaznaczajac w prog. V ref. jako AVCC.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja u siebie w płytce która wykorzystuje w procesie badawczo poznawczym zrobiłem to tak ... jeżeli rozchodzi się o ADC, korzystam z AVCC.

Przy zastosowaniu stabilizatora policz sobie pi razy drzwi ile prądu będzie pobierał cały układ zasilany z tego stabilizatora, pomijając silniki bo tak jak wspomniałem je będziesz zasilał bezpośrednio z baterii. Jakie bedzie napięcie źródła zasilania, no i z czego będzie zrobione (AA, czy może lipol)?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.