Skocz do zawartości

Schemat - Atmega8 + L293DNE


MaRo88PL

Pomocna odpowiedź

Luko, niestety nie zrobiłeś tego zbyt poprawnie - brak dławika (min 10uH), co przy czytaniu z ADC sprawia, że prawdopodobnie odczyty ADC będą się wahały o kilka wartości (2-3).

Link do komentarza
Share on other sites

BoBBy, a jak zrobiłem tą płytkę to pytałem się czy wszystko ok 😃, z resztą sam tam rzuciłeś kilka propozycji. Fakt wartości odczytywane się nieznacznie wahają ... na przyszłość będę miał to na uwadze 😃

Link do komentarza
Share on other sites

A te rezystory co są luzem służą do...

I dla czego przy wolnym masz 5 pinów jeżeli masz 6 czujnikiów

Te rezystory służą do podciągnięcia pod sygnał z czujników CNY70 idący do ADC w Atmedze. Są one umieszczone na osobnym złączu, aby w przyszłości można było płytkę wykorzystać do innych zastosowań bez potrzeby wylutowywania rezustorów. Będą one połączone zworkami z pinami od ADC (dlatego jest przy ADC podwójny rząd pinów).

Wolnych mam 5 pinów ponieważ tylko tyle zostało ich blisko siebie. Nie jest poza tym jeszcze pewne czy użyję 5 czy 6 czujników, a w razie użycia 6 jeden (np środkowy, pod którym teoretycznie zawsze powinna być linia) nie musi zostać podłączony bo ważniejsza dla mnie będzie sygnalizacja z pozostałych - bocznych.

Na chwilę obecna, po wszystkich sugestiach schemat wygląda tak:

Do tego będzie dołożony stabilizator LDO, który wstawię gdzieś z boku przed samym drukiem płytki.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nom, teraz w kwestii ADC nie ma się do czego przyczepić 🙂. A jak to będzie z tym zasilaniem i LDO? Jak będziesz szukał stabilizatora to wybierz jakiś 0,3 - 0,5A, a w kwestii zasilania ... stosujesz aku AA, czy planujesz jakieś LI-coś 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

Z LDO myślałem o zakupie takiego:

http://www.seguro.home.pl/sklep/?zobacz=2537&producent=

W ostatnim swoim LF'ie stosowałem ... aku żelowe Vipow 6V 4Ah ponieważ akumulatorki AA którymi dysponowałem miałby zbyt małą wydajność prądową i układ po podłączeniu silników resetował się. Podejrzewam, że po części była to wina źle zaprojektowanego układu (bez odpowiedniej filtracji na wejściach zasilających). Z tego właśnie powodu postanowiłem założyć ten temat aby przy kolejnym projekcie pominąć jak największą liczbę możliwych błędów.

Jeżeli wszystko pójdzie po mojej myśli to planuję używać do zasilania 4-6 aku AA niklowo-wodorkowych 1,2V. Niestety na zaopatrzenie się w li-pole i ładowarkę do nich chwilowo nie pozwalają mi fundusze.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, aktualnie testuję sobie ładowarkę z strony http://bodzioch.republika.pl/schlad.html#lm317, do ładowania baterii BL-C4 i BL-C5 (z telefonu znanego dość producenta).

Baterie li-ion dość tanie na alledrogo, co jest stosunkowo dużym plusem, jak to będzie z wydajnością prądową ... się okaże w fazie dalszych testów. Z resztą był tu poruszany temat.

W każdym bądź razie rozwiązanie o wiele tańsze 😃, ładowarka kosztowała dosłownie kilka zł, tak więc dla 2 ogniw można zbudować sobie 2 osobne ładowarki, baterie lekkie i pojemne, no i nie zapominajmy że tanie.

W każdym bądź razie zmierzam do tego, że taki aku jak stosowałeś do tej pory jest dość ciężki, a każdy Ci tu powie najważniejsza jest jak najniższa waga w przypadku LF.

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, aktualnie testuję sobie ładowarkę z strony http://bodzioch.republika.pl/schlad.html#lm317, do ładowania baterii BL-C4 i BL-C5 (z telefonu znanego dość producenta).

Nie wiem, z którego schematu korzystasz, ale wydaje mi się, że wszystkie te ładowarki są do pakietów Ni-Cd, Ni-MH, a nie do akumulatorków li-ion czy li-pol.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, z którego schematu korzystasz, ale wydaje mi się, że wszystkie te ładowarki są do pakietów Ni-Cd, Ni-MH, a nie do akumulatorków li-ion czy li-pol.

Hmm, z tego na LM317. Zdaję sobie z tego sprawę że ta ładowarka nie do końca jest przeznaczona do ładowania LI-coś, wiem że u nas na forum ktoś też ładuje LI-ciaki ładowarką zrobioną z 2 lm317 jeden jako źródło prądowe, drugi jako ładowarka. Do tego powertowałem trochę elektrodę w kwestii ładowania LI-ciaków ta ładowarką, wiele osób z tego korzysta.

http://imperiumojca.pl/forum/thread/?threadId=1196

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz gdy już chyba wszystkie błędy w schemacie są wyeliminowane, prosił bym - jeśli można - o rzucenie okiem na samą płytkę.

Narazie jeszcze bez stabilizatora ale ten zostanie dodany gdzieś z boku i raczej nie powinien mieć wpływu na całość.

Co do tematu aku - żelowe wiem, że do najlżejszych nie należą, a ich jedynym plusem w moim przypadku był fakt, że znajdowały się bezpośrednio nad silnikami przez co koła miały lepszą przyczepność, ale innymi, na których układ by się nie resetował obecnie nie dysponuję ...

Link do komentarza
Share on other sites

Zrób większe odstępy pomiędzy ścieżkami a masą, te przelotki niektóre zrobiłeś na prawdę trochę kosmicznie, w rzeczywistości może być Ci ciężko je wykonać. Mówię tu o kandzie, jak i pomiędzy nóżkami procka.

Link do komentarza
Share on other sites

MaRo88PL, nie rozumiem jednej rzeczy, dlaczego chcesz podciągać kanały ADC do masy, a nie do Vcc. W zasadzie nie ma w tym nic złego (też będzie działać), ale jest to niepoprawne połączenie, ponieważ większość fototranzystorów, czy transoptorów odbiciowych zawiera fototranzystor NPN, który powinien być łączony emiterem do masy, a nie do rezystora podłączonego do masy.

Inaczej mówiąc, fototranzystor NPN powinien zwierać pin mikrokontrolera do masy a nie do plusa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Obawiam się że manewr z ścieżką pomiędzy nóżkami procka może nie przejść, odstęp pomiędzy masą a ścieżkami nadal wydaje mi się trochę za mały, zwróć także uwagę na odległości pomiędzy samymi ścieżkami.

Zrób sobie tak, weź sobie wydrukuj tą płytkę na zwykłej drukarce jaką masz w domu, wtedy sobie zobaczysz w skali 1:1 czy przerwy są odpowiednie, po paru płytkach to już po prostu samemu się zorientujesz.

Link do komentarza
Share on other sites

MaRo88PL, nie rozumiem jednej rzeczy, dlaczego chcesz podciągać kanały ADC do masy, a nie do Vcc. W zasadzie nie ma w tym nic złego (też będzie działać), ale jest to niepoprawne połączenie, ponieważ większość fototranzystorów, czy transoptorów odbiciowych zawiera fototranzystor NPN, który powinien być łączony emiterem do masy, a nie do rezystora podłączonego do masy.

Inaczej mówiąc, fototranzystor NPN powinien zwierać pin mikrokontrolera do masy a nie do plusa.

Bo tak miało właśnie być jak piszesz, z tym, że przez moje niedopatrzenie podciągnięte zostało do GND. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Obawiam się że manewr z ścieżką pomiędzy nóżkami procka może nie przejść, odstęp pomiędzy masą a ścieżkami nadal wydaje mi się trochę za mały, zwróć także uwagę na odległości pomiędzy samymi ścieżkami.

Zrób sobie tak, weź sobie wydrukuj tą płytkę na zwykłej drukarce jaką masz w domu, wtedy sobie zobaczysz w skali 1:1 czy przerwy są odpowiednie, po paru płytkach to już po prostu samemu się zorientujesz.

Manewr z takimi przejściówkami pod podstawką już robiłem i sprawdzał się całkiem dobrze, więc mam nadzieje, że i tym razem tak będzie.

Obecnie:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.