Skocz do zawartości

Połączenie z Arduino Leonardo przez port USB

Pomocna odpowiedź

Witam,

Próbuję znaleźć możliwość połączenia się z płytką Arduino Leonardo za pomocą Bluetooth przez port USB na płytce Leonardo (Serial).

Chodzi mi o bezprzewodową wymianę informacji z płytką, a nie mogę skorzystać z Software Serial, bo nie mam już żadnych wolnych pinów.

Czy próbował ktoś może połączyć moduł HC-05/HC-06 ze złączem USB Leonardo?

Zdaję sobie sprawę, że to port programowy, a nie sprzętowy i wydaje mi się, że wymaga Hosta żeby zaczął działać, bo zwykłe podłączenie HC-06 przez przejściówkę USB-UART FTDI 232 nie działa :-(.

Ma ktoś może jakąś podpowiedź? Da się?

Pozdrawiam CIEPŁO

Nie łączysz przez usb tylko przez serial, tak że ftdi jest Ci tu nie potrzebny...co prawda nie mam Leonardo no qle zasada działania ta sama...jak używasz seriala sprzętowego to podpinasz tylko TX/RX na krzyż i już masz gotowy sprzęt.. Branchement-de-module-HC-05-avec-la-carte-ARDUINO-UNO.thumb.png.95989871c1ed5cdf9f6f7b2596f2e92c.pngdzielnik rezystorowy jest opcjonalny...generalnie hc05 ma logikę na 3.3v, no chyba że masz konwerter na module wtedy dzielnik niepotrzebny

Dzięki za podpowiedzi.

To co napisałeś niestety wiem i tak umiem. Działa.

Ale w moim projekcie nie mam już wolnych pinów na płytce Arduino. Wszystkie zajęte (w tym TX/RX). Nie wchodzi w grę nawet Software Serial na innych pinach. 

Pomyślałem więc, że wykorzystam jedyny port jaki został, czyli USB, które normalnie służy do programowania i do niego podłączę HC-05/06. Przeszukałem sieć i nic nie znalazłem. Jakoś nie wierzę, że nikt nie próbował 😀.

(edytowany)

Komunikacja usb jest podpięta pod któregoś seriala sprzętowego, więc podpinasz tak jak na zdjęciu pokazałem, no chyba że wykorzystałeś wszystkie piny dostępne łącznie z pinami seriala używanymi do wgrywania kodu, jeśli tak to już nic nie poradzisz...  

(Blue ze zdjęcia powyżej korzysta właśnie z seriala który służy do komunikacji pc-ardu...na czas wgrywania trzeba urządzenie odpinać) napewno wykorzystujesz wszystkie piny?? Bo jeśli możesz wgrywać kod w projekcie to serial od pc jest wolny (najlepiej pstryknij zdjęcie, tak żeby się upewnić 😉)

Edytowano przez farmaceuta

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

27 minut temu, farmaceuta napisał:

Komunikacja usb jest podpięta pod któregoś seriala sprzętowego

No właśnie w Leonardo, Micro i podobnych nie jest...

"Serial1" jest używany na pinach 0 (Rx) i 1 (Tx), a "Serial" jest oddzielnym  portem zarezerwowanym do komunikacji USB - nie ma wyprowadzeń na piny. I tu moja nadzieja, bo piny 0 i 1 są wykorzystane, a USB nie.

Tyle że z tego co wiem, Serial działa tylko wtedy gdy USB jest podpięte do Hosta - tu chyba mój problem. Podpięcie go przez FTDI do BT nie działa bo nie ma hosta.

Znalazłem układ CJMCU-312 FT312D USB Android Host UART USB Serial RS485/RS232, który pełni rolę takiego hosta, ale po podpięciu do niego Leonardo (za pomocą kabla USB), dioda statusu CJMCU miga podwójnie = nie rozpoznano urządzenia 😞 

W Windows, Leonardo wymaga zainstalowania dodatkowego sterownika, co może oznaczać, że tu też byłby potrzebny żeby go ten układ rozpoznał, a to się prosto nie da zrobić... W tym punkcie utkwiłem.

image.png