Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Komunikacja] Bluetooth KAmodBTM222


Elvis

Pomocna odpowiedź

Nie powinieneś mieć przypadkiem dwóch portów COM powiązanych z btm222? Łączyłem się co prawda z btm112 i to przez PocketPutty z PPC, ale po wybraniu drugiego portu wszystko zaczęło śmigać. Masz podłączone diody do PIO od sygnalizacji statusu połączenia? Co pokazują? Rozumiem, że baud'a masz ustawionego zgodnie z domyślną wartością modułu (19200, jeśli się nie mylę)?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,
tak, mam dwa porty do łączenia się z BTM222, u mnie są to COM21 oraz COM22. Oczywiście boud'a mam ustawionego na 19200, 8 bitów danych, 1 bit stopu, brak kontroli parzystości oraz brak kontroli przepłytwu. Dioda na module po podłączeniu tylko zasilania (bez Rx oraz Tx) świeci się ciągle, zaś dioda od połączenia miga...

Próbowałem połączyć się na dwóch kompach, więc nie jest to raczej wina komputera (chyba, że coś źle ustawiałem...). Tak jak mówiłem, w ogóle mi się Terminal nie włącza....

EDIT1:

Trzeba coś ustawiać w zakładce Session w PuTTy? Trzeba coś w ogóle ustawiać oprócz zakładki serial?

EDIT2:

Czy konsola włącza się bez względu na to, czy się połączyłem z modułem, czy dopiero wtedy, gdy się uda połączyć? Może jest to kwestia dodania anteny do modułu, bo teraz nie ma tak dobrego zasięgu?

Link do komentarza
Share on other sites

Dioda powinna sygnalizować połączenie w sposób ciągły, jeśli mruga, to najpewniej nie nawiązałeś połączenia z urządzeniem. Może zgubiło zasięg? Jeśli masz Windows 7, to wejdź w Start->Urządzenia i drukarki, tam powinien być zainstalowany "Serial Adaptor". Możesz jeszcze sprawdzić jego ustawienia we "Właściwościach", zakładka Sprzęt i tam Właściwości (czy jakoś tak, mam wersję ang.). W zakładce "Ustawienia portu" sprawdź prędkość transmisji i całą resztę. W zakładce Zaawansowane możesz też spróbować zmienić port COM na jakiś dalszy, np. 15.

Błąd musi być jakiś banalny, bo ja przed chwilą podłączyłem zresetowany do ustawień fabrycznych moduł i bez problemu został wykryty, po ustawieniu baudrate'a w ustawieniach Urządzenia i Drukarki Putty natychmiast nawiązał łączność.

EDIT:

Wszystko, co ustawiam w Putty:

EDIT2: ja testuję z antenką SMD, tylko na płytce trzeba zostawić trochę więcej miejsca dookoła. Kiedyś testowałem to na kawałku drutu (zlutowane ucięte wyprowadzenia elementów) ok. 3,2cm i też śmigało.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Fakt. Jak zwykle Daniel zabłysnął inteligencją i w głównej zakładce (Session) zapomniałem zmienić na połączenie 'serial'... Dzięki Nawyk, już terminal się odpala, dioda od połączenia świeci się ciągle. Mam nadzieję, że i dane jakoś uda się przesłać.

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!

Daniel 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam dość nietypowy problem z modułem BTM-222. Otóż o ile sama komunikacja działa bez problemu, to za nic nie mogę go skonfigurować komendami AT. Cokolwiek bym do niego nie wysłał po kablu to przesyła dalej drogą radiową.

Co może być przyczyną?

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety ja nie znam odpowiedzi, ale na innym znanym portalu elektronicznym jest użytkownik mirekk36, który napisał poradnik dotyczący faktów i mitów co do modułów BTM xxx. Facet wydaje się być niezłym specjalistą i raczej rozwiąże każdy problem. Wybaczcie, że odsyłam do innego forum, ale ideą forum jest również pomagać 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Problem rozwiązany. Troszkę głupi błąd - od razu podłączałem się do btm-222 drogą radiowa jak i po kablu. Jeżeli nie połączyłem się drogą radiową to wszystko działa jak trzeba.

Link do komentarza
Share on other sites

Będąc w trybie transmisji danych (połączony drogą radiową) spróbuj wysłać ciąg +++ i odczekaj 1s, powinno przejść do trybu komend AT bez zrywania połączenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Qrcze teraz ja się borykam z modułem. Moduł elegancko odpowiada na komendy AT (wirtualny com na FT232), został wykryty w systemie (win7). Chcę go uruchomić w trybie slave żeby był transparentnym bezprzewodowym portem rsa.

Mam odpalony jeden terminal sprawdzający co się dzieje na liniach TxD i RxD modułu BT (z tego też wystawiam komendy AT).

Odpalam drugi terminal, aby zobaczyć ,czy to, co bym wysyłał będzie na wyjściu z modułu.

W momencie odpalania dostaje komunikat na wyjściu z modułu że jest connected i mac adres mojego BT w lapie. Niestety po sekundzie rozłącza mi to połączenie-komunikat 'disconnect'.

Po tym, nadal można do niego wysyłać komendy AT, ale powtórne włączanie terminala nie powoduje jakiegokolwiek łączenia.

Pytanie- czy to może być wina BT w lapie? Łącze się z niego z innymi urządzeniami, m.in. słuchawkami BT i nie ma problemu.

Przeczytałem "kg" postów na necie i nie znalazłem odpowiedzi.W "faktach i mitach" piszą, żę to po prostu musi działać i że to ani wina modułu ani systemu. Pomoże ktoś 🙁?

Edit:

Udało mi się rozwiązać problem. Okazało się, że sprzęt jest dobry. Rozwiązaniem jest odpowiednia kolejność załączania przy PIERWSZYM uruchomieniu/sparowaniu modułu.

Przy wyłączonym BT w kompie (żadnych sterowników,"czysty" system) konfigurujemy BTM222 przez RSa za pomocą komend AT, aby był masterem bez automatycznego łączenia. Jak już jesteśmy pewni, że w takim trybie pracuje(ATI1), włączamy BT w kompie (NIC się nie może dziać). Dalej wykrywamy za pomocą modułu dostępne urządzenia (ATF?) i znajdujemy BT w kompie. CZEKAMY aż moduł zakończy szukanie. Teraz łączymy się ręcznie za pomocą ATAx i dostajemy komunikat "ok", natomiast na kompie pojawia się komunikat o wykryciu/żądania połączenia od urządzenia BT. Wpisujemy kod parujący (1234) i czekamy chwile aż się sterowniki poinstalują. I co ważne- od razu po instalacji sterowników (mniej więcej parenaście sekund) odpalamy DOWOLNY terminal i łączymy się po którymś z nowych comów (chyba na drugi w kolejności). Po kliknięciu łączenia powinno się ustanowić połączenie i pojawić się komunikat "connect ..." w terminalu od strony BT. Później już wystarczy tylko załączyć opcje autoconnect w module i w dowolnej chwili łączenie się terminala będzie ustanawiało połączenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
mam problem z tym programem w java me.

za cholerę netbeans nie chce mi go skompilować - cały czas wyskakuje mu, że nie widzi którejś biblioteki.

Mógłbym prosić o listę rzeczy do zainstalowania, bo nie mogę sobie z tym poradzić. Może problemem jest, to że na windowsie XP próbuję? I tu powstaje niekompatybilność. Na linuxie też próbowałem, ale tam okazuje się, że sun nie udostępnił sdk3.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć.

Mam raczej prozaiczny problem z modułem BTM222. Po wielu próbach udało mi się go zmusić do wyświetlania w konsoli Putty tekstu "Hello World" a raczej czegoś co miało tym tekstem być. Jako iż wina krzaczenia zrzucana była na źle ustawioną prędkość przesyłu, sprawdziłem czy aby na pewno się zgadza (19200). Ponieważ prędkość się zgadzała dla sprawdzenia dodałem również "UL". No i program trafiło, przestał działać w ogóle. Aby było śmieszniej, po powrocie do poprzedniej wersji nie działa dalej. Jakieś rady?

Programowane na ATmega8 za pomocą USBasp. Program generalnie w żadnym stopniu nie odbiega od tego zamieszczonego w pierwszym poście. Dioda "Data" reaguje.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Mam STM32F3Discovery i kupiłem właśnie ten moduł. W jaki sposób lepiej go podłączyć? Z płytki pociągnąć +5V i dać zworę na 5 czy 3V i dać zworę na 3.3V?

Jak będzie lepiej i bezpieczniej?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak jest z łącznością z kilkoma modułami naraz? Potrzebował bym bezprzewodowo połączyć kilka urzadzeń które mają działać w sekwencji jedno po drugim i telefon który będzie im wysyłać parametry pracy. Przed całą sekwencją wysyłam telefonem dane(parametry pracy+adres kolejnego modułu) do wszystkich urzadzeń + sygnał startu dla pierwszego w kolejności. Pierwsze po wykonaniu swojego zadania wysyła sygnał startu do drugiego i tak do końca. Czy z ogarnięciem takiego systemu nie powinno być problemów?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.