Skocz do zawartości

Pi Pico - Jak zacząć?

Ruby

Pomocna odpowiedź

39 minut temu, Ruby napisał:

i mówić trochę głośniej

A, no i nie chodzi o to, żebyś krzyczał. Jak wspomniałem - kompresor. Ja sobie i to co mam mogę wyrównać w edytorze, choć może też dodatkowo jakieś wzmocnienie wejścia czy nawet regulacja głośności podczas tego nagrywania, żeby z kolei za dużo tam nie zniknęło? Ja mam jakieś suwaki do mikrofonu i dodatkowy przełącznik wzmocnienia.

Ale to @ethanak tu mówił, że robi dźwięk. Ja to mam mikrofon wbudowany w lapek i alsamixer i tyle wiem.

• Lubię! 1

1 godzinę temu, Ruby napisał:

Mikrofon mnie trolluje ostatnio i nie wiem czemu ale  z dnia na dzień zaczął mnie słabiej zbierać.

Spytaj Microsoft i ich durnego Windowsa czemu często mikrofon sam się przycisza. Trzy osoby, trzy mikrofony, ten sam problem... Raz na jakiś czas Windows sam ścisza mikrofon, a jak na USB to kompletna patologia z głośnością i zbieraniem... Jakiś niedouk zepsuł sterowniki i teraz w Windowsie przy 96% głośności mikrofonu mam m/w taką samą głośność audio jak w Linuxie / OSX przy 5%...

5 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Spytaj Microsoft i ich durnego Windowsa czemu często mikrofon sam się przycisza.

Nie używać wynalazków M$ (tu uwaga: mówię o "wynalazkach" a nie o jakichś porządnych aplikacjach). Jak nie masz Linuxa czy Maca pod ręką - lepiej użyć choćby smartfona i jakiegoś programu typu dyktafon. Jakość będzie na pewno lepsza niż używanie tego czegoś wbudowanego w laptopy co udaje mikrofon. A najlepiej zaopatrzyć się po prostu w porządny dyktafon i zapomnieć o tym, że lapek ma wbudowane coś mikrofonopodobne.

@Ruby Co do audacity... podstawę już znasz (nie łączysz ze sobą dwóch fragmentów na jednym tracku tylko miksujesz dwa tracki z zakładką). Masz edytor obwiedni, i tu możesz sobie cudeńka wyczyniać.

A, i kompresor nie służy do usuwania baboli z nagrania ani do poprawiania głośności jeśli nagranie jest za ciche. Do tego masz normalizację. Owszem, jak się komuś spieszy i nie zależy mu na jakości nagrania może użyć w ostatniej fazie kompresora - tyle że po pierwsze trzeba go użyć umiejętnie, po drugie ręczna edycja obwiedni może dać dużo lepsze wyniki.

No ale cóż - niektórzy trochę na ten temat czytali i już wszystko wiedzą 😉

I jeszcze jedno: jeśli podkładasz sobie jakąś muzyczkę, minimalny odstęp poziomów (rzeczywistych) mowy do podkładu to 7 dB. Lepiej dać za dużo niż za mało - podkład jest w tym przypadku mniej ważny niż tekst.

O konieczności przesłuchania wyników nie tylko na profesjonalnych słuchawkach studyjnych (bo raczej mało kto będzie tak słuchać) ale na jakichś średniej klasy głośnikach, smartfonie czy właśnie takich wbudowanych w lapka to już nie wspomnę. W każdym przypadku mowa musi być czytelna i pozbawina jakichkolwiek artefaktów.

To takie podstawy - raczej nie będę próbować zmieścić w jednym poście czegoś, do czego dochodzi się przez lata praktyki i/lub kończąc odpowiedni kierunek na filmówce czy muzycznej.

Dnia 7.08.2022 o 01:36, trainee napisał:

Spoko, w końcu oceniać innych to łatwiej niż jakbym miał samemu coś nagrać :P.

Polecam nagrywanie bo pomimo stresu że  film wyjdzie słaby to całkiem fajna zabawa. Fakt faktem zazwyczaj jak robiłem jakieś filmy to kilkugodzinny speedrun i zajmowało mi to jeden dzień. Ten film, który ma 5 minut to robiłem kilka dni, głównie dlatego żeby zrobić go jak najlepiej umiem i mieć z tego jak najwięcej funu a nie frustracji 😄 Więc Ja osobiście polecam spróbować 😄 A ocenianie innych się przydaje, mi na przykład się przydaje bo wiem dzięki wam co poprawić 😄 

Dnia 7.08.2022 o 01:55, trainee napisał:

A, no i nie chodzi o to, żebyś krzyczał. Jak wspomniałem - kompresor. Ja sobie i to co mam mogę wyrównać w edytorze, choć może też dodatkowo jakieś wzmocnienie wejścia czy nawet regulacja głośności podczas tego nagrywania, żeby z kolei za dużo tam nie zniknęło? Ja mam jakieś suwaki do mikrofonu i dodatkowy przełącznik wzmocnienia.

Ale to @ethanak tu mówił, że robi dźwięk. Ja to mam mikrofon wbudowany w lapek i alsamixer i tyle wiem.

Nie no krzyczenie odpada ale może  jeszcze  po za Audacity, pobawię się dźwiękiem w Davinci Resolve - bo chyba stawiam na ten program. 

23 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Spytaj Microsoft i ich durnego Windowsa czemu często mikrofon sam się przycisza. Trzy osoby, trzy mikrofony, ten sam problem... Raz na jakiś czas Windows sam ścisza mikrofon, a jak na USB to kompletna patologia z głośnością i zbieraniem... Jakiś niedouk zepsuł sterowniki i teraz w Windowsie przy 96% głośności mikrofonu mam m/w taką samą głośność audio jak w Linuxie / OSX przy 5%...

Ja aktualnie używam mikro na USB, niestety ale mam w laptopie tylko jedno wejście mini jack i nie widzi ono mikrofonów, jeśli podepnę słuchawki z mikro to widać tylko słuchawki i mikro nie działa. Laptop oddany na gwarancji do naprawy i problemu nie rozwiazali, tak samo nie widzieli problemu w mikrofonie. Kupiłem nowy mikrofon ten na USB i wszystko działa i śmiga. Ale ostatnio jakby mnie przyciszyło. 

17 godzin temu, ethanak napisał:

Nie używać wynalazków M$ (tu uwaga: mówię o "wynalazkach" a nie o jakichś porządnych aplikacjach). Jak nie masz Linuxa czy Maca pod ręką - lepiej użyć choćby smartfona i jakiegoś programu typu dyktafon. Jakość będzie na pewno lepsza niż używanie tego czegoś wbudowanego w laptopy co udaje mikrofon. A najlepiej zaopatrzyć się po prostu w porządny dyktafon i zapomnieć o tym, że lapek ma wbudowane coś mikrofonopodobne.

@Ruby Co do audacity... podstawę już znasz (nie łączysz ze sobą dwóch fragmentów na jednym tracku tylko miksujesz dwa tracki z zakładką). Masz edytor obwiedni, i tu możesz sobie cudeńka wyczyniać.

A, i kompresor nie służy do usuwania baboli z nagrania ani do poprawiania głośności jeśli nagranie jest za ciche. Do tego masz normalizację. Owszem, jak się komuś spieszy i nie zależy mu na jakości nagrania może użyć w ostatniej fazie kompresora - tyle że po pierwsze trzeba go użyć umiejętnie, po drugie ręczna edycja obwiedni może dać dużo lepsze wyniki.

No ale cóż - niektórzy trochę na ten temat czytali i już wszystko wiedzą 😉

I jeszcze jedno: jeśli podkładasz sobie jakąś muzyczkę, minimalny odstęp poziomów (rzeczywistych) mowy do podkładu to 7 dB. Lepiej dać za dużo niż za mało - podkład jest w tym przypadku mniej ważny niż tekst.

O konieczności przesłuchania wyników nie tylko na profesjonalnych słuchawkach studyjnych (bo raczej mało kto będzie tak słuchać) ale na jakichś średniej klasy głośnikach, smartfonie czy właśnie takich wbudowanych w lapka to już nie wspomnę. W każdym przypadku mowa musi być czytelna i pozbawina jakichkolwiek artefaktów.

To takie podstawy - raczej nie będę próbować zmieścić w jednym poście czegoś, do czego dochodzi się przez lata praktyki i/lub kończąc odpowiedni kierunek na filmówce czy muzycznej.

Mikrofon z lapka jak wyżej pisałem to sobie podarowałem bo powoli i tak umiera. Co do nagrywania dźwięku to korzystałem z audacity i mikrofonu, ewentualnie nagrywam dźwięk razem z ekranem za pomocą programu Action. 

Co do kompresora to chyba nawet nie wiem z czym to się je bo jeśli chodzi o edycję audio i jakiekolwiek zasady w tym temacie panujące, to jestem zielony całkowicie. To jest kolejny temat, który chętnie zgłębię bo mam braki w wiedzy. Jedyne co się nauczyłem to wycinać szumy z nagrania ale jak polepszyć nagranie to jeszcze przede mną. 

Przez tą nie umiejętność pracy z dźwiękiem nie dodawałem w pierwszym filmie żadnej muzyki  w tle, bo program do edycji mnie trochę ograniczał jeśli chodzi o edycję audio podczas montowania filmu. 

Ten komentarz dał mi dużo więcej informacji niż sam znalazłem od momentu zainteresowania się tematem. Bardzo dziękuję! 

Na filmówkę w moim przypadku już za późno i jedynie jako hobby mogę potraktować pracę z filmami i montowaniem. Plus też nie mogę się na tym za bardzo zafiksować bo jest to wakacyjny projekt. Niestety po wakacjach (teraz z resztą też) będę miał dużo mniej czasu na takie rzeczy, a szkoda bo przyjemnie się robi filmy. 

Tak czy inaczej, dziękuję każdemu za pomoc i podpowiedzi 😄 zobaczymy jak wyjdzie drugi film. Tym razem postaram się poprawić audio, sprawdzić je na kilku sprzętach tak jak radzi @ethanak i wypróbuję Davinci Resolve do montowania przyszłego filmu. 

Jeśli ktoś ma więcej porad to chętnie poczytam! 

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay