Skocz do zawartości

Problem z załadowaniem systemu Raspberry pi 4b

FredzioTM

Pomocna odpowiedź

Witam 

Podczas próby uruchomienia systemu na raspberry pi4b bez znaczenia jakiego (próbowałem już chyba każdy) 

raspberry wyświetla tylko ten kolorowy ekran po czym gaśnie a na monitorze wyskakuje brak sygnału. Próbowałem dwóch różnych kart, pendrive i za każdym razem to samo.

Zasilacz jak i kabel hdmi dedykowany 

https://drive.google.com/drive/folders/1eWldQMoWsCKO88ekCUIDwo_xz2V5JeLC 
na dysk wrzuciłem filmik z widoku na ekran oraz zachowanie diody

1C8FDE4A-0277-42B1-9A8A-2F6CFCB247FF.png

@FredzioTM witam na forum 🙂 Daj proszę znać w jaki sposób (jakim narzędziem) wgrywasz system na kartę? Jakiej pojemności karty testowałeś? Czy slot na kartę microSD nie ma żadnych widocznych uszkodzeń (to może być mechaniczny problem ze złączem). Czy to RPi wcześniej działało poprawnie?

Witam

Karty jakich używałem są to 32gb sandisk oraz 16gb verbatim. Lecz próbowałem również pendrive USB wiec raczej uszkodzenie gniazda kart bym wykluczył.

urządzenie wcześniej działało bez zarzutu do czasu gdy podłączyłem pierwszy raz chłodzenie aktywne i boje się ze podczas pierwszej próby podłączenie pomyliłem piny ale nie jestem pewien na 100%.

A narzędzia jakich używam to dedykowany program od raspberry do wgrywania systemu oraz również wczoraj próbowałem wgrać przez program zewnętrzny (nazwy nie pamietam) plus do formatowania karty uzywam programu SD Memory Card Formatter 5.0.2

@FredzioTM w takim razie brzmi podejrzanie, jak rozumiem pod hasłem aktywne chłodzenie masz na myśli wentylator? Jeśli podłączyłeś go przypadkiem pod jakieś GPIO to szansa na uszkodzenie malinki jest całkiem realna. Ewentualnie jak masz pod ręką inne RPi to warto byłoby przełożyć kartę dla testu.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Takie były moje obawy lecz co musiało by pójść jak każdy port każda dioda i reszta działa a po włożeniu karty sd wszystko gaśnie poza diodami w sensie porty USB tracą prąd czy lan również i pytanie czy jest na to jakiś ratunek. 
niestety nie mam drugiej malinki 

Ciężko w ciemno coś doradzić, ale "pójść" mógł nawet jakiś pojedynczy moduł peryferyjny procesora - jest to możliwe. Jeśli wszystko wcześniej działało, a po błędnym podłączeniu wentylatora nic nie działa (również przy innych kartach SD) to raczej obawiałbym się uszkodzenia sprzętowego. Raczej nie będzie na to ratunku.