Skocz do zawarto艣ci

Nietypowy silniczek

Pomocna odpowied藕

Witam 馃槈 mam takie pytanko. Czy s艂ysza艂 kto艣 o takim silniczku, w kt贸rym (je艣li jego budowe przyr贸wnamy do klasycznego silnika) cz臋艣膰 wirnikowa by艂a nieruchowa, a porusza艂 si臋 stojan? Takie co艣 znacznie upro艣ci艂oby mi konstrukcje manipulatora-ludzkiej d艂oni i mia艂o zastosowanie np na przegubach palc贸w. Pytam czysto z ciekawo艣ci bo sam o czym艣 takim nie s艂ysza艂em, ale mo偶e kto艣 z Was?

Z g贸ry dzi臋ki za odpowied藕 i 偶ycze szcz臋艣cia w Nowym Roku wszystkim na diodzie 馃槈

Merki,

a porusza艂 si臋 stojan?

Jako 偶ecze wikipedia :

Stojan, (stator) - zesp贸艂 nieruchomych element贸w maszyny lub mechanizmu

Wi臋c odpowied藕 na twoje pytanie brzmi nie.

Ale co ci szkodzi zrobi膰 nawet przek艂adnie pasowe do tych przegub贸w ?

Wirnik to wirnik a stojan to stojan, nazwy te zosta艂y nadane nie bez przyczyny. W klasycznym silniku DC magnesy trwa艂e s膮 nieruchome a obracaj膮 si臋 uzwojenia, w silnikach bezszczotkowych cz臋艣ci膮 nieruchom膮 s膮 uzwojenia a obracaj膮 si臋 magnesy trwa艂e

Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.
Zarejestruj si臋 lub zaloguj, aby ukry膰 t臋 reklam臋.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta偶 PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
聽聽 鈥 Darmowe p艂ytki dla student贸w i projekt贸w non-profit
聽聽 鈥 Tylko 5$ za 10 prototyp贸w PCB w 24 godziny
聽聽 鈥 Us艂uga projektowania PCB na zlecenie
聽聽 鈥 Monta偶 PCB od 30$ + bezp艂atna dostawa i szablony
聽聽 鈥 Darmowe narz臋dzie do podgl膮du plik贸w Gerber
Zobacz r贸wnie偶 禄 Film z fabryki PCBWay

jamtex:Ooo o co艣 takiego mi chodzi 馃槈

Na szybko obluka艂em googla i rzeczony artyku艂 w wikipedii i mam pare pyta艅 dodatkowych.

1. Pisze, 偶e wirnik i stojan poruszaj膮 si臋 w przeciwnych kierunkach. Da si臋 tak, aby wirnik by艂 w miejscu a porusza艂 tylko stojan?

2. W zasadzie chodzi mi tylko o potwierdzenie-piszesz, 偶e ma zastosowanie w modelarstwie wi臋c rozumiem, 偶e s膮 dost臋pne wersje ma艂ogabarytowe i nie na 230V (na googlu znalaz艂em tylko ich zastosowanie w wentylatorach jak pisa艂e艣 ale mo偶liwe 偶e za s艂abo googlowa艂em 馃構)

3.Interesuje mnie r贸wnie偶 cena i dost臋pno艣膰 tego typu silnik贸w w Polsce. Na allegro znalaz艂em jedynie zwyk艂y BLDC ;/ (rozumiem, 偶e mi taki niepotrzebny gdy偶 w zwyk艂ym BLDC nie ma klasycznego komutatora a mi dodatkowo chodzi o wiruj膮cy stojan)

Ma kto艣 mo偶e o tym jakie艣 info?

olimek: no w艂a艣nie chcia艂bym aby ca艂o艣膰 by艂a jak najprostsza w budowie, aczkolwiek s膮dze 偶e cena silniczk贸w BLDC z wiruj膮cym stojanem zwali mnie z n贸g i b臋d臋 musia艂 kontynuowa膰 stary pomys艂 馃槈

grabo: oczywi艣cie, nie k艂oc臋 si臋, 偶e wirnik mo偶e by膰 stojanem, a stojan wirnikiem. Chodzi艂o mi raczej o analogie do klasycznych silnik贸w i odwr贸cenie r贸l tych cz臋艣ci z zachowaniem nazw

Dzieki za odzew Panowie 馃槈

Silniki bez szczotkowe s膮 zwykle wysokoobrotowe. Wykorzystuje je si臋 do modeli lataj膮cych. Do manipulatora musia艂 by艣 u偶y膰 przek艂adni. Silniki te nie s膮 strasznie drogie. Zasila膰 mo偶na je z regulatora modelarskiego (sterowanie tak jak serwem).

Do艂膮cz臋 si臋 do tematu. Ot贸偶 kupi艂em serwomechanizmy kt贸re chc臋 przerobi膰 na silniki, ale zaskoczy艂 mnie silnik w nich. Mianowicie zamiast 2 ma 3 przewody 鉂 Dwa pod艂膮czone klasycznie, tak jak w zwyk艂ym silniczku, a trzeci tak jak by w miejscu wa艂u silnika (po 艣rodku). jest to mo偶liwe 偶e silnik ma dodatkowo jaki艣 czujnik w sobie ?

Zdj臋cie nie najlepsze bo robione telefonem pod lamp膮 ale chyba wida膰 o co biega.

To jest zwyk艂y ekran, nic nadzwyczajnego, obudowa silnika poprzez t膮 blaszk臋 jest pod艂膮czona pewnie do masy zasilania, sprawd藕 miernikiem 馃檪.

Zgadza si臋 ten 3 przew贸d jest po艂膮czony z obudow膮 silnika. Zrobi艂em ju偶 te偶 przek艂adnie, ale trzeba to teraz na 1-2 godz pu艣ci膰 aby si臋 dotar艂a (pierwsze podej艣cie nie oby艂o si臋 zgrzyt贸w technicznych, aluminiowe trybo i stalowy bolec blokuj膮cy 馃檮 ), rozebra膰, wyczy艣ci膰, nasmarowa膰 i posk艂ada膰 ju偶 na gotowo.

Teraz mam pytanie, jaki tam jest smar, jaki wazelinowy czy co ?

A tak w艂a艣ciwie to si臋 zastanawiam czy nie zrobi膰 do 艣rodka w艂asnej p艂ytki, no i zosta艂 mi potencjometr, ciekawe czy da si臋 kupi膰 podobnej budowy enkoder obrotowy i wstawi膰 w jego miejsce ?

Drivery do MOS-贸w nie nadaj膮 si臋 do PWM. Silnik w jednym odcinku czasu b臋dzie si臋 kr臋ci艂 a w drugim b臋dzie hamowany.

Owszem, mo偶na je u偶ywa膰 jako mostki H ale wtedy, gdy silnik ma si臋 kr臋ci膰 przez pewien czas a nast臋pnie zahamowa膰.

Tzn. wydaje mi si臋 偶e uda mi si臋 w 艣rodku upchn膮膰 BA6418, to rozwi膮zuje wszystkie problemy. Co prawda wchodzi pod katem do 艣rodka, ale potrzebuje tak niewiele element贸w dodatkowych 偶e powinno poradzi膰.

Nie znam tej ko艣ci, nic na niej nie robi艂em. W tabeli stan贸w stoi, 偶e gdy na obu In jest L to oba Out s膮 Open. Mam nadziej臋 偶e to jest r贸wnoznaczne pe艂nym od艂膮czeniem jak w tristate.

Do艂膮cz do dyskusji, napisz odpowied藕!

Je艣li masz ju偶 konto to zaloguj si臋 teraz, aby opublikowa膰 wiadomo艣膰 jako Ty. Mo偶esz te偶 napisa膰 teraz i zarejestrowa膰 si臋 p贸藕niej.
Uwaga: wgrywanie zdj臋膰 i za艂膮cznik贸w dost臋pne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do艂膮cz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa膰...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr贸膰 formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw贸j link b臋dzie automatycznie osadzony.   Wy艣wietla膰 jako link

×   Twoja poprzednia zawarto艣膰 zosta艂a przywr贸cona.   Wyczy艣膰 edytor

×   Nie mo偶esz wklei膰 zdj臋膰 bezpo艣rednio. Prze艣lij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw贸rz nowe...

Wa偶ne informacje

Ta strona u偶ywa ciasteczek (cookies), dzi臋ki kt贸rym mo偶e dzia艂a膰 lepiej. Wi臋cej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno艣ci.