Skocz do zawartości

[Test/recenzja] Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania - Atnel


Pomocna odpowiedź

Programowanie AVR w C nie jest trudne - właśnie to muszę powiedzieć po przeczytaniu książki "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania". Od kilku lat AVRki programowałem wyłącznie w Bascomie język ten wybrałem wyłącznie z jednego powodu - łatwo było znaleźć materiały, z których można było się go nauczyć. Sporo osób zachęcało mnie do nauki C, jednak o ile znalezienie książki, która nauczyłaby mnie tego języka do zastosowań w komputerach PC nie było problemem, to znalezienie takiej samej książki mówiącej o mikroprocesorach nie było już takie łatwe. Przez lata obserwując programy napisane w C wydawało mi się, że język ten jest straszny i nielogiczny.

Kilka tygodni temu w moje ręce trafiła książka wydawnictwa ATNEL "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania", która odmieniła wszystkie moje fałszywe przekonania. Książka składa się z "dwóch części", przez pierwsze 170 stron autor zapoznaje nas z samym językiem C. Omawia wszystkiego jego zagadnienia w taki sposób, że nawet często niezrozumiałe wskaźniki czy operacje bitowe stają się na prawdę łatwe. Dopiero później zabieramy się za praktyczne projekty. Szczerze mówiąc, na początku nie myślałem, że taki podział książki będzie dobry jednak teraz, gdy jestem już w części książki z projektami praktycznymi zmieniłem swoje zdanie - wszystko układa się teraz w logiczną całość, łatwo jest zrozumieć każdy kawałek kodu, ponieważ same polecenia jeżyka C omawiane były znacznie wcześniej.

Do książki dodana jest płyta DVD, na której znajdują się wszystkie przykłady, dodatkowe lekcje w formie wideo oraz potrzebne programy. Ciekawym elementem tego kursu jest również pokazanie czytelnikowi alternatywnego edytora - Eclipse, który to znajduje się na płycie w pełni skonfigurowany i gotowy do użycia.

Wszystkie przykłady bazują na zestawie uruchomieniowym ATB, który bardzo ułatwia pracę z książką, jednak wszystko omawiane jest w taki sposób, żeby można było sobie poradzić również używając płytki stykowej 😉 Książkę mogę polecić wszystkim tym, którzy chcieliby zacząć przygodę z programowaniem w C. O ile w moim przypadku jeszcze za wcześnie jest na mówienie o wielkich zaletach C pod względem generowanego kodu, jednak omawiane przykłady pokazały mi na jak wielką "ignorancję" ds'ów można sobie pozwolić używając Bascom'a, przy którym nie interesowało mnie nigdy nawet jak działa komunikacja z LCD.

Powyższa opinia jest moim prywatnym zdaniem na temat omawianej książki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

a jest może dostępny jakiś spis treści albo coś takiego żeby móc dokładniej zapoznać się z materiałem?

Proszę

Ja ze swojej strony również mogę polecić ta książę. 😉 A bogatszego zestawu uruchomieniowego do AVR nigdzie nie widziałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

a jest może dostępny jakiś spis treści albo coś takiego żeby móc dokładniej zapoznać się z materiałem?

Spis treści oraz fragmenty książki są oczywiście dostępne tutaj:

www.atnel.pl/wydawnictwo

Link do komentarza
Share on other sites

A jak wygląda sprawa z niezależnością treści książki od zestawu uruchomieniowego? Są dostępne schematy, aby można było potrzebne elementy połączyć na np. płytce stykowej i ćwiczyć bez dostępu do niego?

Waham się między tytułem z tego tematu i książką A. Witkowskiego "Mikrokontrolery AVR programowanie w języku C. Przykłady zastosowań"

Link do komentarza
Share on other sites

Też polecam tę książkę, przesiadka z bascoma na c w tydzień z hakiem.

I wszystkie ćwiczenia można wykonać na płytce stykowej, bo są przede wszystkim schematy,
ja osobiście posiadam inne płytki testowe (niektóre przekazane mi do testów, inne kupione, inne wykonane samemu) i bez problemu można wykonać wszystkie "doświadczenia" z książki (oczywiście trzeba mieć odpowiednie elementy "luzem")

Link do komentarza
Share on other sites

Gorąco polecam samą książkę jak i zestaw. Znakomity kontakt z autorem na forum technicznym Atnel. Książka napisana bardzo przystępnym językiem, zawiera trafne przykłady i projekty. Zestaw uruchomieniowy ATB zawiera już wbudowany sprzętowy programator, przez co do zaprogramowania wystarczy kabel USB i komputer. 😉 Autor dołącza też pakiet programów ułatwiających pracę z zestawem oraz lekcje wideo na płycie dołączonej do książki pokazujące m.in. jak ruszyć z Eclipse.

POLECAM!

Link do komentarza
Share on other sites

A tam za dużo, zestaw jest bardzo dobrze przemyślany, opisany, oprogramowany programami narzędziowymi, ma wbudowany programator sprzętowy, różne zabezpieczenia (np. przed złym ustawieniem fuse bitów), fajną przetworniczkę, wyprowadzenia pinów uC na goldpiny, support autora i community. Moim zdaniem ciężko wydać lepiej te 300zł. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

W zeszłym tygodniu kupiłem książkę i trochę żałuję, że nie wydałem tych 270zł więcej na płytkę uruchomieniową. Z drugiej strony projektuję własną, której koszta zmieszczą się spokojnie w 100zł (wliczając wytrawiacz, laminat, elementy jak i procesor w DIP'ie!).

Póki co nie czytam dalej, bo nie chcę robić sobie coraz większego smaka na C 🙂

Carpe Diem, jeśli interesuje cię zestaw, który projektuję zgłoś się na PW 😉

Link do komentarza
Share on other sites

piotreks-89, cięcie kosztów zawsze mnie interesowało ale jeżeli chodzi o taki zestaw to wolę mieć pewniaka w dodatku z mega porządną płytką.

Sam myślałem czy by nie zrobić własnej tylko jak znam siebie połowę elementów z tej płytki bym wyrzucił "bo mi się nie przyda", a tak jak będą to nauczę się obsługi tego.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.