Skocz do zawarto┼Ťci
Zaloguj si─Ö, aby obserwowa─ç  
Marcinas

Minisumo budowa

Pomocna odpowied┼║

Witam wszystkich ­čÖé

Mam problem chcia┼é bym zbudowa─ç swojego pierwszego minisumo i nie wiem od czego ma zacz─ů─ç?

Rozwa┼╝a┼éem na budowa minisumo Konaru http://twingo.ict.pwr.wroc.pl/~konar/infopage.php?id=42 ale s┼éysza┼éem ┼╝e co┼Ť nie dzia┼é w tym robocie poprawnie.

Czy wie kto┼Ť co┼Ť na ten temat czy warto budowa─ç na podstawie konaru robota?

Gdyby mia┼é kto┼Ť jakie┼Ť propozycj─Ö jak mog─Ö zacz─ů─ç to prosz─Ö napisa─ç.

Z g├│ry dzi─Ökuje jestem pocz─ůtkuj─ůcym elektronikiem ­čÖé

Udost─Öpnij ten post

To zale┼╝y czy chcesz z nim je┼║dzic na zawody, je┼Ťli tak to odpu┼Ť─ç sobie konarowego ms. Najpierw poogl─ůdaj zdj─Öcia i filmy z minisumo, zastan├│w si─Ö jak ma wygl─ůda─ç, jak pouk┼éadasz cz─Ö┼Ťci i podzespo┼éy, jakich u┼╝yjesz silnik├│w, akumulator├│w, czujnik├│w, ile masz miejsca na elektronik─Ö, potem mo┼╝esz projektowa─ç p┼éytk─Ö wiedz─ůc jakie ma mie─ç wymiary itd. Nie budowa┼éem jeszcze minisumo, ale wydaje mi si─Ö ┼╝e wi─Öksz─ů cz─Ö┼Ť─ç robot├│w zaczyna si─Ö budowa─ç tak samo - pomys┼é, wyobra┼╝enie, projekt, budowa, filozofii nie ma.

Udost─Öpnij ten post

Nad tym konarwym rozwa┼╝a┼éem bo mia┼é to by─ç takim robot pogl─ůdowy wzgl─Ödnie do nauki tylko.

Na zawody jeszcze zd─ů┼╝─Ö pojecha─ç zak┼éadaj─ůc te tema mia┼éem nadziej ┼╝e kto┼Ť da mi jakie┼Ť konkretne rady jak budowa─ç co robi─ç gdzie warto zajrze─ç itp.

Zastanawiam si─Ö nad nim ┼╝eby porostu nie p├│j┼Ť─ç z motyk─ů na kamie┼ä.

Udost─Öpnij ten post

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Szukasz producenta PCB? Sprawd┼║ firm─Ö JLCPCB. Dlaczego warto?
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 2-warstwowe za 2$ (gotowe w 24 godziny)
┬á┬á ÔÇó Prototypy PCB 4-warstwowe za 5$
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ SMT od 7$
┬á┬á ÔÇó Produkcja w profesjonalnej fabryce (zobacz film)
Sprawd┼║ te┼╝ ┬╗ Jak powstaje PCB? Wycieczka po fabryce

http://roboty.utp.edu.pl/

tu jest dosy─ç ┼éopatologicznie wyja┼Ťnione jak robi─ç mini-sumo

za rok zapisz si─Ö tam na zawody to dostaniesz ca┼é─ů potrzebn─ů elektronik─Ö (p┼éytka steruj─ůca+czujniki)

Udost─Öpnij ten post

Konarowski mini sumo wcale nie jest taki z┼éy, algorytm dzia┼éania co prawda jest denny, ale g┼é├│wny zamys┼é konstrukcji jest ok: nie skomplikowana p┼éytka, tanie elementy. Odpowiednia modyfikacja i mo┼╝na jecha─ç swobodnie na zawody. Nawet pojedynczy sharp nie przekre┼Ťla robota w walce. Wiem bo sam mia┼éem z nim sporo do czynienia.

Udost─Öpnij ten post

Tzn powiem inaczej, Konarowski minisumo by┼é kilka lat temu bardzo dobr─ů konstrukcj─ů, ale si─Ö po prostu przestarza┼é, a jak wida─ç roboty starzej─ů si─Ö bardzo szybko bo pojawiaj─ů si─Ö nowe rozwi─ůzania, jak w F1. Teraz stanowi g┼é├│wnie warto┼Ť─ç edukacyjn─ů i jest bardzo zach─Öcaj─ůc─ů pozycj─ů dla pocz─ůtkuj─ůcych. Takie jest moje zdanie.

Udost─Öpnij ten post

KD93, oczywi┼Ťcie masz racj─Ö w kwestii, ┼╝e to zach─Öcaj─ůc─ů pozycj─ů dla pocz─ůtkuj─ůcych. Aczkolwiek tak jak wspomnia┼éem po kilku modyfikacjach, ┼Ťmia┼éo mo┼╝e konkurowa─ç z innymi robotami.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby zamiast sonaru da─ç drugiego sharpa, lub zamiast serw wykorzysta─ç szybkie silniki. Mo┼╝na stosowa─ç zamiennie mega8, 48, 88. Obudowa jest kwesti─ů indywidualn─ů, mo┼╝na to ┼éadnie upakowa─ç, by zmniejszy─ç wysoko┼Ť─ç, b─ůd┼║ wykona─ç obudow─Ö ca┼éo┼Ťci i pomalowa─ç na czarno. Nakr─Ötki od s┼éoik├│w mo┼╝na zast─ůpi─ç k├│┼ékami z zabawek, b─ůd┼║ kupi─ç gotowe. Do tego dobry p┼éug i mamy na prawd─Ö ┼Ťwietnego robota. W swoim robocie nie dokona┼éem tylu modyfikacji, jednak┼╝e sprawuje si─Ö dobrze, cho─ç wiadomo, ┼╝e zawsze mo┼╝e by─ç lepiej.

Dodam jeszcze, że za 50-100zł robota nie zrobisz, bo to koszt samych czujników, chyba że masz wszystko w domu, a czujniki np. sam wykonasz.

Udost─Öpnij ten post

My┼Ťl─Ö, ┼╝e "profesjonalny robot" nadaj─ůcy si─Ö na zawody b─Ödzie kosztowa┼é bli┼╝ej 1000z┼é. Ja na razie odk┼éadam kas─Ö na ten projekt bo jak ju┼╝ sk┼éada─ç to porz─ůdnie! Raz a Dobrze.

Pytanie do do┼Ťwiadczonych ile wam wynios┼éa konstrukcja $$?

Udost─Öpnij ten post

Z tym 1000z┼é to przesada, a na pewno gruba przesada je┼╝eli chce si─Ö mo┼╝liwie du┼╝o zrobi─ç samemu. Budowa naszego Slayera wynios┼éa ok 300-400z┼é, przy czym czujniki i elektronike (w tym mostek 2A/kana┼é) sam zaprojektowa┼éem i wykona┼éem, jako ogumienie na felgi dostali┼Ťmy sample z pewnej firmy (w Polsce) a robot potrafi pokaza─ç na co go sta─ç.

Ja powiem tak- je┼╝eli chcesz si─Ö czego┼Ť nauczy─ç ale nawet nie je┼║dzi─ç na zawody to zastosuj co┼Ť lepszego ni┼╝ serwa na nap─Öd. Im szybszego chcesz mie─ç robota (powy┼╝ej 0,5m/s) to NAJPIERW pomy┼Ťl nad dobrym ogumieniem. Nic ci nie dadz─ů obroty i moc je┼╝eli b─Ödziesz si─Ö ┼Ťlizga┼é na ringu, co wi─Öcej, im wi─Öcej b─Ödziesz mia┼é po┼Ťlizgu tym trudniej ci b─Ödzie opanowa─ç robota->konieczna redukcja pr─Ödko┼Ťci. Wg mnie przy robocie opartym na przerobionych serwach s─ů ma┼ée mo┼╝liwo┼Ťci rozwojowe.

Co do czujnik├│w- ZDECYDOWANIE odradzam robienie ich samemu przynajmniej na pocz─ůtku. To jest tak interdyscyplinarna "zabawa", ┼╝e ju┼╝ same ┼é─ůczenie poszczeg├│lnych podzespo┼é├│w w jedna je┼╝d┼╝─ůc─ů ca┼éo┼Ť─ç i szukanie przeciwnika/lini w ruchu jest z┼éo┼╝onym zagadnieniem dla pocz─ůtkuj─ůcego.

Projektowanie- odpu┼Ť─ç sobie przy pierwszej konstrukcji (oczywi┼Ťcie do pewnego sensownego stopnia). Oce┼ä jedynie po┼éo┼╝enie i wage podstawowych podzespo┼é├│w(ilo┼Ť─ç silnik├│w, jakich,gdzie, z czego konstrukcja - profile aluminiowe/laminat<- wbrew pozorom niedoceniony materia┼é konstrukcyjny dla pocz─ůtkuj─ůcych;akumulator- 500-1000mAh, napi─Öcie zale┼╝ne od silnik├│w 2 albo 3 ogniwa (7,4 lub 11,1V) Li-on albo Li-pol)

Zdecydowanie polecam realizacj─Ö w┼éasnych ┼Ťwie┼╝ych pomys┼é├│w a niepowielanie tego samego kt├│ry┼Ť raz. Wi─Öcej si─Ö nauczysz i obierzesz w┼éasne ┼Ťcie┼╝ki rozwoju.

Udost─Öpnij ten post

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla studentów i projektów non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plików Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj si─Ö, aby obserwowa─ç  

• Utw├│rz nowe...