Skocz do zawartości

[Sumo] Amigo - worklog


mattman12

Pomocna odpowiedź

mattman12, Dobrze natrasowana blacha i brzeszczot i pilnik wystarczą 🙂 Tylko cierpliwości trzeba! Wracając do silników - one w momencie startu pobierają prąd równy prądowi zwarciowemu, poza tym, to sumo, więc musisz mieć na 100% niezawodny mostek - zdejmij przekładnię i sprawdź wtedy prąd zwarciowy.

Link do komentarza
Share on other sites

mattman12, Dobrze natrasowana blacha i brzeszczot i pilnik wystarczą 🙂 Tylko cierpliwości trzeba!

No zależy jakie kształty chce powycinać 😉 Akurat połączenie pilników, brzeszczotów i trasowania mi się zbyt dobrze nie kojarzy ze względu na szkołę, jak jeden kolega walnie się w trasowaniu i punktuje za daleko o cm, drugi wywierci tam otwór fi 10, trzeci musi go zaspawać i robi 2cm górkę, a ty musisz się jej pozbyć przy pomocy pilnika 😅

Jeśli kształty są pokomplikowane to dobre będzie ciecie laserem, można w niektórych filmach upolować za całkiem rozsądne pieniądze.

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko, co mówicie jest prawdą, jeżeli ma się potrzebę cięcia tylko po prostej. Jak dorzuci się do tego otwór zbyt duży, by go wywiercić, to zaczynają się schody. Brzeszczotem nie da się wyciąć kółka. Dlatego raczej zlecę wycięcie elementów w jakiejś firmie. Zobaczę, co znajdę w okolicach Krakowa, ewentualnie bliżej Krosna. No i oczywiście ile będę musiał zapłacić.

Wieczorem wrzucę jakiś wstępny render mojej koncepcji. Się okaże, czy podołam pilnikiem i brzeszczotem 🙂

[ Dodano: 15-04-2012, 20:34 ]

W załącznikach wrzuciłem dwa rendery i poprawiony schemat. Sama konstrukcja to jedynie bardzo wstępny projekt. Brakuje jeszcze kilku rzeczy, między innymi jakiegoś pługa. Mam dwa pomysły w tej materii. Jeden oklepany - jakieś stalowe linijki o długości ~10cm, a drugi to zupełna nowość. Na razie nie będę zdradzał szczegółów, bo muszę sobie to dokładnie rozrysować, ale z tego co przeglądałem forum, to nikt takiego rozwiązania nie stosuje. Może być ciekawie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jak odgrzewać kotleta to z hukiem 🙂

Mam nadzieję, że nikomu nie zaszkodzi taki odgrzewany trzeci raz.

Projektu absolutnie sobie nie odpuściłem, ale brak czasu i funduszy skutecznie uniemożliwił jakikolwiek postęp w pracach, ale teraz ruszyłem z kopyta.

Trochę się pozmieniało w projekcie od ostatniego posta. O ile konstrukcja mechaniczna pozostała właściwie niezmieniona i już jest fizycznie, to projekt elektroniki musiałem wywalić do kosza, z prostego powodu. Silniki są bardziej prądożerne, niż chciałem, żeby były. W związku z tym powstaną mostki na mosfetach.

Kolejna zmiana to główny "mózg" robota. Postanowiłem użyć wygrany w konkursie moduł stm32f0discovery. Daje on dużo większe możliwości rozbudowy robota w porównaniu do atmegi16.

Mam tylko kilka pytań:

W mostku h "dolne" tranzystory to irl2203n. Jak wiadomo są z serii logic i nie ma problemu z wysterowaniem ich z 5V, ale czy równie dobrze będą współpracowały z uC na napięciu 3,3V?

Od razu mówię, że najprawdopodobniej nie będę korzystał z PWM, dlatego nie uwzględniam żadnego drivera.

No i jeszcze prosiłbym o rzucenie okiem na schemat mostka h, czy trzyma się kupy.

Dla, przynajmniej częściowego, zabezpieczenia silniki będą miały wlutowane dwukierunkowe transile.

Wrzucam też poglądowe zdjęcie obudowy. Wycięta jest ze sklejki o grubości 3mm. Wbrew pozorom konstrukcja jest bardzo sztywna.

Prawie wszystkie części potrzebne do skończenia robota już mam. Zostały mi do kupienia tylko tranzystory do mostków. Projekt PCB też już jest gotowy, więc jeżeli nie będzie zastrzeżeń, to zabiorę się do robienia płytki drukowanej.

pozdrawiam

Mateusz

PS. Mam ambitny plan uruchomić robota na zawody w Krakowie. Plan minimum to przejście eliminacji. Jak nic się mocno nie schrzani po drodze, to raczej jest to wykonalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.